Recenze: Divadlo Sklep se zapomnělo v devadesátých letech. A už to není sranda

Martin Svoboda Martin Svoboda
21. 5. 2016 9:00
Divadlo Sklep oslavilo své pětačtyřicáté narozeniny mimo jiné i trojdílnou televizní sérií scének Böhmen und Mähren. Pod režií Ondřeje Trojana se tu připomněli nejznámější sklepáci jako Tomáš Hanák, Milan Šteindler a Jiří Macháček.
Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren
Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren | Foto: Česká televize

Zdá se, že jakmile někdo slaví narozeniny, má Česká televize tendenci zavřít oči a poskytnout prostor pro prakticky cokoliv. Po příšerném filmu Každý milion dobrý oslavující Jiřinu Bohdalovou a polovičatém Hlasu pro římského krále na počest Karla IV. tu máme v krátkém sledu další "dárkový" počin, který zjevně vznikl jen proto, "aby na výročí něco bylo" a nikdo na něj nekladl skutečné tvůrčí nároky.

Svět, který už není

Humor je samozřejmě subjektivní (zvlášť ten sklepácký), takže se komedie vždy hodnotí obtížně. Argument "já se smál" se těžko rozporuje řečmi o pomalém tempu nebo špatném timingu. Na druhou stranu i legrace vzniká jako produkční dílo, je s nějakým záměrem natáčena a dávána do kupy. 

Má tedy smysl vytýkat například, že třídílný pořad je pouze sledem scének, jež na sebe dějově ani tematicky nenavazují, čímž se může stát sledování poněkud ubíjející. A v době internetu naplněném nekonečnem gagů i zbytečné. Že nad tím nejde mávnout rukou, potvrzuje i snaha tvůrců ony scénky občas rozříznout napůl a proložit další, aby vznikla iluze děje. Nedostatek bohužel jen podtrhují a těžko takto nahradí důslednější scenáristickou práci.

Ještě větší problém má divadlo Sklep se samotným terčem svého humoru. Zdá se, že má jít o jakousi mozaiku životů, satirický obraz české společnosti. Nicméně to, co vidíme, vlastně se současnou českou společností nemá mnoho co do činění.

Sklep jako by dál existoval na přelomu osmdesátých a devadesátých let a odmítl se posunout byť o krok dál. Vztahuje se ke všemu krom dneška.

Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren
Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren | Foto: Česká televize

Nejde o apriorně špatný přístup. Divadlo Járy Cimrmana unikalo před normalizačními kritiky do dob císařství, protože mohlo jeho prostřednictvím nenápadně poukazovat na nešvary společnosti. Dnes už má tento jeho prvek spíš nostalgickou hodnotu, byť poslední hrou České nebe se autoři alespoň pokusili o dokázání jeho stálé účinnosti.

Sklep oproti tomu zabředl v protektorátu a divokém kapitalismu proto, že to kdysi bylo kontroverzní a trefné. A odmítá si připustit, že už to neplatí. Umí už jen skotačit a dělat srandu a pohodu. Nejde o únik ani krycí manévr, ale zabřednutí ve vlastním úspěchu.

Satira, co nezkazí pohodu

Jenže satira ze své podstaty má kazit pohodu, má být útočná k samotným konzumentům, nejen nabízet karikatury "těch druhých" a "tenkrát".

Neaktuálnost, zatuchlost a mělkost navíc kouká i ze scének, které by se už snad měly k současnosti vztahovat, ale přesto jí nedosahují. Utahovat si z teleshoppingu? Podnikatelského baroka? Nevkusných zbohatlických mecenášů? Skautů? Krom jedné krátké scény se smartphonem tu není nic, co by evokovalo dvojku na začátku letopočtu.

Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren
Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren | Foto: Česká televize

Najdeme tu i vtipy s naopak "nadčasovými" pointami jako "ženská si stěžuje na ceny v obchodě", "manželka sekýruje manžela", "smrtka v masážním salónu". Jde ale o klišovitý humor s opotřebovanými pointami bez výpovědní hodnoty ke konkrétní době. Kdo jen trochu zná komedie, opravdu nepotřebuje čekat deset minut na zjištění, že v rakvi není manžel, ale pes, protože mu to bylo jasné od počátku.

Divadlo Sklep se vždy pasovalo do role bláznivého, nekorektního, ale inteligentního humoru. Dnes už není bláznivé, ale hlasité a slavní herci v něm zkrátka skáčou a skřehotají, aby rozesmáli z principu. Není nekorektní, ale upínající se ke stereotypům a karikaturám, jako když se pět minut pobíhá po vietnamském obchodě ve slamácích. A není inteligentní, ale založené na zvyku, kdy se ony karikatury nevztahují k dnešku, ale k jeho dřívějším scénkám.

Podle toho, jak se prezentuje tímto pořadem, už neexistuje v našem světě. Vytvořilo si vlastní, který žije sám pro sebe. Lidé v něm chodí divně oblečení, jinak mluví a jinak žijí. A nezbývá než předstírat, že ztráta kontaktu s dobou je záměr.

Televizní série Böhmen und Mähren by mohla vzniknout ke dvacátému výročí stejně jako k šedesátému nebo stému a vypadala by stejně. Někomu bude tato stagnace a odtrženost vyhovovat, těžko však říct, jestli jde o něco, s čím by se tvůrci měli spokojit.

Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren - upoutávka | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 54 minutami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 1 hodinou

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 1 hodinou

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy