Recenze: Doktor Martin fascinuje svou zbytečností. Je ubíjející a zároveň pozoruhodný

Martin Svoboda Martin Svoboda
4. 9. 2016 11:15
Doktor Martin se vrátil. Pro jednoho radost, pro druhého noční můra. One-man-show Miroslava Donutila opět rozděluje na zaryté příznivce i odpůrce, přičemž tento spor sahá o kus dál než jen do Beskyd. A jak se tedy vlastně start druhé řady povedl? Těžko se hodnotí seriál, který se hodnocení vzpírá.
Doktor Martin
Doktor Martin | Foto: Česká televize

České televizi se podařilo zažehnout fenomén. Sledovanost sice nepřevyšuje konkurenci řádově, značka jako taková však překročila hranice své působnosti. O příbězích venkovského lékaře vědí i lidé, kteří o zbylé produkci českých stanic nemají tušení a snaží se jí vyhýbat.

Doktora Martina neviděli, ale jeho přítomnost pociťují a mají o něm celkem jasno: ani za trest. Svědomitější z nich zhlédnou alespoň jeden díl, aby si potvrdili, že obal téhle knihy velmi přesně reflektuje její obsah.

Jiní se naopak s nadšením pravidelně dívají a smějí se Martinovým eskapádám přesně tak, jak tvůrci zamýšleli. A jsou podráždění, když jim někdo naznačuje, že by to mělo být špatně.

Symbol doby

Seriál Petra Zahrádky podle britské předlohy se stal v tomto ohledu symbolem rozdělení naší společnosti na skupiny s diametrálně odlišným pohledem na svět, které si nedokáží a do značné míry ani nechtějí porozumět. Jedna sedí u internetu a konzumuje světovou popkulturu, druhá zůstává u televize a dokazuje, že má tohle médium na podstatnou část obyvatelstva pořád ještě značný vliv.

Tento článek je proto sice nadepsaný jako recenze, ale recenzí v pravém slova smyslu není. Ani jí být nemůže, protože recenzovat Doktora Martina zkrátka nejde. Respektive to nemá smysl. Podobně jako u Lídy Baarové Filipa Renče nebo filmů Zdeňka Trošky je samotné rozhodnutí podrobit kus kritice a napsat na něj recenzi až příliš "ideologické". Zařazujeme se jím vlastně automaticky mezi nepřátele těchto děl, protože ta nevznikají proto, aby je diváci soudili a aby o nich přemýšleli.

Dalo by se napsat, že Doktor Martin je špatně napsaný, natočený, zahraný. Zobrazuje svět, jaký neexistuje, ale který zároveň nežije sám o sobě, a zakládá si na hloupých klišé, jež v lepším případě vyznívají do ztracena, v horším utvrzují diváky o zažitých stereotypech. Chybí cokoliv jako dramatická výstavba, tempo, gradace. Postavy nemají pořádně ani povrch, natož hloubku.

Sice ve všech ohledech předčí zmíněného Renče s Troškou, na úroveň nepochopitelnosti ho však posouvá absence jakéhokoliv "tvůrčího záměru". Nebo alespoň energie a zájmu, které bychom z dění cítili a chápali, proč se vůbec sešly desítky lidí a rozhodly se tento scénář zrealizovat. Bezpředmětnost a fascinující zbytečnost každé vteřiny dělá z Doktora Martina skutečně ubíjející a zároveň pozoruhodný zážitek.

Jenže jakmile tohle recenzent napíše, automaticky se vyčleňuje z potenciálního diváctva, nemá mezi ním co dělat, natož si brát jeho seriál do pusy. Ne proto, že je jeho názor negativní, ale protože takto vůbec uvažoval. 

Smyslem je být

Smyslem Doktora Martina není být dobře napsaný, natočený a zahraný. Nikdo ze štábu se o něco takového nejspíš ani nepokoušel. A nikdo z publika nic takového nikdy nechtěl. Tedy ne ve smyslu pojetí kvality tak, jak se o ní obvykle píše a smýšlí. Což neznamená, že pro své publikum nemůže být do značné míry opojným a pozitivním zážitkem. Jen musíme přistoupit na to, že jeho smyslem není mít smysl, ale existovat smyslu navzdory.

Přitahuje právě tím, že v něm nepřekážejí hodnotitelné položky, což může na značnou část diváků působit uklidňujícím dojmem. V jeho světě není nic jiného než Miroslav Donutil deklarující dokola sebe sama (za herectví to nepovažují snad ani příznivci).

Hýří odhmotněným bezčasím, vymazává pocit zodpovědnosti a kontinuity života. Roztomilý bručoun tu mechanicky pohazuje bonmoty, všichni jsou sice nemocní, ale doktor je vyléčí, nikdo nemá opravdové problémy, a pokud ano, tak nepůsobí moc vážně... Vesmír se tu řítí kupředu bez systému, bez autorit, beze všeho, co by ho mohlo komplikovat a tedy znepříjemňovat. Jediná starost tvůrců je zasadit do převzatých rámců co nejvíc scének s Donutilem. Tím veškerá nutnost končí.

Pohoršovat se nad tím ani moc nejde. Vlastně buďme za Doktora Martina rádi. Je totiž neškodný. Na rozdíl od Trošky nebo třeba Bajgarovy Teorie tygra zaplňuje nevyhnutelné místo na trhu bez pachuti nepřiznaných agend. Představuje rebelii proti řádu bez vlastního programu a vůbec bez ambice mít program. Blíž k oblíbenému "vypínání mozku" se asi dostat nejde. Kdyby Doktor Martin nebyl, hrozí leda, že vymeteme čerta ďáblem, protože po podobných audiovizuálních opiátech bude vždy poptávka (což platí všude po světě). A když po nich někteří diváci touží, kdo by jim mohl bránit?

Spíš než chtít, aby takovéto projekty nevznikaly, dává větší smysl doufat, že budou paralelně s nimi vznikat i další, které už bude možno vystavovat kritice a tedy v nich hledat kvalitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy