Pitomce Ryana Dunna dostihly ve smrti drsné žertíky

Kamil Fila Kamil Fila
22. 6. 2011 13:30
Člen Jackass uhořel v porsche při autonehodě
Foto: Aktuálně.cz

Philadelphia - Ve věku pouhých 34 let zemřel při autonehodě způsobené zřejmě řízením pod vlivem alkoholu americký bavič Ryan Dunn. Proslavil se především díky televizní show Jackass vysílané na MTV a trojici stejnojmenných celovečerních filmů.

Éra nevázanosti, jejímž byli symbolem, ho nakonec provázela i v okamžiku smrti. Informace byla zprvu považována za kachnu a další z drsných žertů, který má přilákat pozornost. Tuto konspirační verzi potvrzoval i screenshot falešného článku, jenž začal kolovat po internetu a měl být údajně ze stránky Fox News.

Foto: Paramount

Dunn byl i herec a jeho největší filmová role v loňské komedii Living Will… se nyní jeví jako krutě osudová: ztvárnil v ní muže, který je po smrti, ale stále si užívá na Zemi divokých pitek.

Skupina profesionálních výtržníků, jejímž byl členem, se zaměřovala na extrémní verze kanadských žertíků a různých adrenalinových akcí, při nichž často docházelo k úrazům. Vyjma Jackass účinkoval a připravoval i další show podobného zaměření - jako Viva La Bam, Homewrecker a Proving Ground.  

Konspirační teorie

Podle svědků Dunn v noci z neděle na pondělí 21. června vypil tři piva a tři panáky, vyfotil se a zaslal ve čtvrt na tři snímek na sociální síť Twitter; poté nasednul do svého Porsche 911 GT3. Okolo třetí ráno v něm havaroval na špatně osvětlené vedlejší silnici poblíž pensylvánské Philadelphie, když nezvládl řízení, vyjel z vozovky a narazil do stromu. V autě s ním cestoval ještě jeden pasažér, jenž byl posléze identifikován jako mariňák Zachary Hartwell. Oba v autě uhořeli. Dunn byl identifikován podle tetování a vousů.

O smrti Ryana Dunna podala zprávu matka jednoho z jeho kolegů Bama Margery. Ale teprve když vůdce skupiny Johnny Knoxville napsal v pondělí na svůj Twitter kondolenci, bylo zřejmé, že Dunn skutečně zemřel: „Dnes jsem ztratil svýho bráchu Ryana Dunna. Moje srdce je nyní s jeho rodinou a jeho láskou Angie. Odpočívej v pokoji, Ryane, miluju tě, kámo."

Kauzu pak rozvířil i známý filmový recenzent Roger Ebert, který na svém Twitteru, jejž sleduje zhruba půl milionu lidí, napsal suchou větu "Friends don't let jackasses drink and drive (Přátelé nenechají pitomce pít a řídit)".

To vyvolalo pobouřenou reakci ze strany členů Jackass. Část nedorozumění je zapříčiněna tím, že slovo jackass znamená v angličtině blbec či pitomec. Margera přes Twitter odpověděl: "Právě jsem ztratil nejlepšího přítele, hystericky jsem brečel celý den. Miliony lidí ted brečí, tak zavři tu svou tlustou p.....ou hubu."

Foto: Paramount

69letý Ebert, který má po rakovině hrtanu implantovanou novou čelist, a tudíž narážky na jeho vzhled mohou být přijímány jako nepřiměřené, zpočátku právo na názor hájil. Později ale obrátil a napsal rodině Ryana Dunnu omluvu:

"Nevěděl jsem, jestli byl Ryan Dunn opilý v době, kdy zemřel. Nevím, co se stalo, a pravděpodobně jsem tweetoval příliš brzy. Lituju rovněž, že můj tweet byl považován za krutý. Byl míněn jako pravdivé varování." Na důkaz omluvy znovu zveřejnil svůj blog, kde líčí, jak se na přelomu 70. a 80. let sám léčil z alkoholismu.

Jako rockové hvězdy

Členové skupiny Jackass, jež vznikla v roce 2000, symbolizovali novou éru MTV, ale i celé nastupující YouTube generace. Parta skejťáků a flamendrů, kteří se nebáli provádět nebezpečné kousky, natáčet si svá zranění a ještě se přitom nahlas smát, byla jako rockové hvězdy, aniž museli umět hrát na jakýkoli nástroj.

Foto: Reuters

Jejich život se pohyboval na hranici smrti nebo doživotního zmrzačení, chyběl mu pud sebezáchovy nebral se tu žádný ohled na líbivost. Proto se často skupina stávala také terčem veřejné kritiky. V roce 2001 proti vysílání pořadu vystoupil senátor Joseph Lieberman, který producenty show obvinil z toho, že dávají špatný vzor mládeži, a jako příklad uvedl tragickou nehodu 13letého chlapce z Connecticutu, který napodoboval kousky z Jackass a utrpěl vážná zranění.

Jackass byli považováni za symbol kulturního úpadku. Byli chápáni jako svérázná moderní verze grotesek i jako pokračování v propagaci nezodpovědné imbecility, kterou MTV započala animovaným seriálem Beavis a Butthead. Právě tyto dvě animované postavičky primitivních pitomců uváděly poslední celovečerní snímek Jackass 3D.

Vynalézavost anarchistů v čele s Knoxvillem, Dunnem a Stevem-O sahala od dráždění nebezpečných zvířat přes komplikované držkopády až po vyloženě nechutné kousky se zapalováním pšouků nebo pitím vlastní moči či potu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Za vrcholnou ukázku zvráceného smyslu pro humor lze považovat kousek z posledního filmu: bungee jumping, kdy byl odvážlivec zavřený v pojízdné latríně a při pohybech na lanech nahoru a dolů se z budky stal jakýsi „hovnošejkr". Kamera byla umístěna uvnitř a stříkající fekálie snímala ve 3D.

3D hovnošejkr

Jackass dotáhli vynalézavost kanadských žertíků či opileckých a zhuleneckých nápadů na zcela novou, produkčně často dost nákladnou a každopádně velmi kreativní úroveň. Některé scény jejich celovečerních počinů (zvláště úvodní a závěrečné sekvence) měly rozměr spektakulárních muzikálových čísel či variací na obří šlehačkové bitvy v černobílých burleskách, případně přinášely podobné obrazy zkázy jako vysokorozpočtové akční a katastrofické filmy.

Jackass spolu s fenomény typu Městečka South Park byly potvrzením toho, že současná popkultura je vlastně variací na středověkou kulturu karnevalu, ale výstřednosti a překračování hranic již nejsou ojedinělým svátkem, nýbrž každodenností. K tomu patří i éra sociálních médií, na kterých "já-generace" prezentuje svou nevázanost a originalitu.

Foto: Aktuálně.cz

Ryan Dunn sám proslul fyzicky méně náročnými kousky, jako když si nechal strčit hluboko do řitního otvoru nalubrikované autíčko a pak šel k doktorovi nechat si ho vyndat, přičemž nejprve nechal svou nehodu důkladně zdokumentovat rentgenem.

Po neoficiálním rozpuštění skupiny Jackass - poté, co seznali, že horší věci než v posledním 3D filmu již nemůžou dosáhnout - se Dunn věnoval především televiznímu pořadu Homewrecker, jenž byl opakem milých reality show renovujících domy a byty. Dunn naopak provokoval účastníky k vzájemnému ničení příbytků.

Show s názvem Proving Ground, která měla být věnována tomu, jak v reálu předvést známé scény z filmů, comicsů a videoher, byla nyní kvůli Dunnově smrti definitivně uložena k ledu.

Ryan Dunn kromě Jackass hrál také hlavní roli v nezávislé komedii Haggard: The Movie (2003), účinkoval v dramatu o skejťácké subkultuře Street Dreams (2009) či ztvárnil postavu drogového dealera v dramatu Close-Up (2011). 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy