Kepka odhalí tajemství Čapkových Anglických listů. V Británii pátral s kamerou, teď vznikl film

hrz
Aktualizováno 14. 12. 2015 18:00
V roce 1924 se mezinárodně uznávaný spisovatel Karel Čapek vydal na pozvání londýnského PENklubu do Velké Británie. Setkal se zde s významnými osobnosti a také absolvoval osmitýdenní cestu po ostrovech. O devadesát let později se ho rozhodl následovat režisér a herec Ondřej Kepka. S filmovým štábem v Británii putoval po stopách Anglických listů Karla Čapka. Jak literátova cesta ve skutečnosti probíhala? A jak se změnila Velká Británie od Čapkových dob? Na tyto otázky má odpovědět Kepkova dokumentární road-movie Dopisy od Karla Čapka.
Z natáčení Dopisů od Karla Čapka
Z natáčení Dopisů od Karla Čapka | Foto: Ondřej Kepka a Kristýna Váňová

Praha/Londýn - V roce 1924 vydal Karel Čapek cestopis Anglické listy, v němž popisuje svoje dojmy z Anglie, Skotska a Walesu. Kniha vyvolala ve Velké Británii malou senzaci, nutných bylo ještě dalších pět dotisků.

Záhy byla přeložena do mnoha dalších jazyků. Po devadesáti letech zopakoval Čapkovu cestu herec a režisér Ondřej Kepka a vydal se zjistit, jak se Británie za tu dobu změnila a co naopak zůstalo stejné. 

Dokumentární road-movie Dopisy od Karla Čapka je rámována pátráním, ve kterém se odhaluje skutečná trasa a cíl cesty proslulého českého spisovatele. Kepka přímo na místě konfrontuje Čapkův text se současností. Do filmu vstupuje svými glosami řada odborníků. Hlas Karlu Čapkovi propůjčil Josef Abrhám, jenž tohoto literáta ztvárnil již ve filmu Člověk proti zkáze. Snímek bude mít premiéru 25. prosince na České televizi. 

„Tento film je mým největším producentským počinem a druhým velkým dokumentem o Karlovi Čapkovi, který jsem jako režisér natočil. Navíc první film, který jsem téměř celý točil v zahraničí. Nejtěžší bylo sehnat na film peníze," říká režisér Ondřej Kepka.

Na pozvání londýnského PENklubu strávil Čapek v Anglii, Skotsku a Walesu osm týdnů. Setkal se s významnými anglickými spisovateli (Galsworthy, Milne, Chesterton, Wells, Shaw), i s hereckými představiteli jeho postav v RUR. Začátkem července 1924 vyrazil na velkou okružní cestu po Británii. Trvala skoro tři měsíce a dochovaly se z ní pouze dvě fotky, takže jet v jeho stopách vyžadovalo téměř detektivní pátrání.

Před několika lety se o to pokusila ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše a předsedkyně Společnosti bratří Čapků Kristýna Váňová. Řídila se knihou Otakara Vočadla Anglické listy Karla Čapka. Vočadlo Čapka při jeho cestě Velkou Británií doprovázel a na rozdíl od něj nebyly jeho zápisky plné dojmů, nýbrž faktů.

Společně s Ondřejem Kepkou pak Váňová v roce 2014 vytvořila trasu pro natáčení, která z realizačních důvodů mapuje jen ta nejdůležitější místa spisovatelovy cesty. Štáb se vydal na cestu v létě 2015.

Čapka by dnešní Británie šokovala

"Během natáčení jsme se dostali i do míst, kam běžný návštěvník má vstup zakázaný – například do studentské jídelny v Cambridge, kde studoval třeba už Isaac Newton. Dostali jsme se až na ostrov Skye ve Skotsku, kde se natáčel James Bond – Skyfall. Procestovali jsme pět tisíc kilometrů, denně jsme natáčeli 12 až 16 hodin, což znamenalo neustálé přesuny, rychlá jídla, trajekty, po Londýně jsme nachodili denně několik desítek kilometrů," líčí Kepka průběh natáčení.

Dokument doplňují kresby Karla Čapka, které vyšly společně s jeho knihou, a fotografie Ondřeje Kepky z cyklu Británie 2015. Film má překvapivé rozuzlení, které autor nechce divákům prozrazovat. Dozví se ho 25. prosince na obrazovce České televize, tedy na výročí Čapkovy smrti.

"Čapka by na dnešní Británii šokovala všudypřítomná globalizace, která pronikla i do Skotska, hypermarket na každém rohu. Překvapený by byl asi i ze skotské oddělenosti od zbytku Británie, z toho, jak s Británií nepečou a jedou si svoji linii," odpověděl před časem Ondřej Kepka Aktuálně.cz na dotaz, čemu by se slavný spisovatel dnes ve Spojeném království divil. "Protože dnešní Skotové by asi nebyli šťastní z jeho názvu Anglické listy, ačkoliv je kniha ze značné části právě o Skotsku. A možná by byl i šokován z toho, jak se tu pořád o nás nic neví," dodal režisér.

V roce 2014 byla Ondřeji Kepkovi udělena medaile Karla Čapka za šíření myšlenek humanismu. Tuto medaili obdrží vždy jednou za dva roky česká a slovenská osobnost v Trenčianských Teplicích, kde před lety působil otec Karla Čapka jako lázeňský lékař.

Pozdrav Ondřeje Kepky čtenářům Aktuálně.cz po návratu z Británie. | Video: Ondřej Kepka
 

Právě se děje

před 42 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy