Vtípek s bílým práškem v televizi stál kuchaře místo. Policie trestní stíhání nakonec zastavila

jaz
21. 3. 2016 10:19
Kauza slovenského kuchaře, který si v přímém přenosu ranní show připravoval bílý prášek připomínající kokain, skončila jeho výpovědí z televize a peněžitou pokutou. Přestože se diváci nad nevinným vtípkem dobře pobavili a vesměs nikoho nepohoršil, do celé záležitosti se vložila slovenská policie, která kuchaře stíhala za trestný čin šíření toxikomanie. Nakonec šprýmař, který si v několikavteřinovém záběru jen rovnal moučkový cukr kreditní kartou, postihu unikl.
Foto: YouTube

Známý slovenský kuchař Ľubomír Herko byl potrestán za několikavteřinový záběr v rámci ranního vysílání televize Markíza, ve kterém divákům simuloval užívání drog.

Vtípek, pro který si připravil kreditní kartu i srolovanou bankovku v hodnotě 500 eur, ale vedení televize pohoršil. Následovala výpověď a vyšetřování slovenskou policií. Informoval o tom server Čas.sk.

V polovině ledna letošního roku pobavil diváky pořadu Teleráno šestatřicetiletý kuchař nevinně vyhlížejícím vtípkem, který měl za následek policejní vyšetřování kvůli podezření spáchání trestného činu šíření toxikomanie, za které na Slovensku hrozí až osm let vězení. Když se Herkovi vysypal při vaření moučkový cukr, napadlo ho předstírat, že se jedná o jiný bílý prášek, takže záběr z kuchařského koutku ve studiu pak připomínal kokainové doupě.

V průběhu vyšetřování byl čin překvalifikován a stíhání zastaveno. Herko podle slovenských médií skončil jen s peněžitou pokutou. "Čin byl klasifikován jako přestupek a věc byla ve smyslu ustanovení trestního řádu postoupena okresnímu úřadu v Bratislavě," řekl Petar Lazarov z ministerstva vnitra.

Rázně na celou kauzu zareagovala televize Markíza, která kuchaře okamžitě propustila. Záhy po odvysílání kontroverzního záběru totiž avizovala, že hodlá z celého incidentu vyvodit důsledky, přestože se nejednalo o skutečné drogy, ale o impulzivní vtípek kuchaře, který v pořadu Teleráno vařil již tři roky.

"Považujeme to za naprosto nevhodný vtip, který nemá v takové relaci co dělat. V rámci televize z toho vyvodíme důsledky," řekla tehdy serveru Topky.sk mluvčí televize Tatiana Tóthová. Sám Herko byl po skandálu, kterého se chytla i slovenská média, zničený a dokonce se i veřejně omluvil.

"Měli jsme tam moučkový cukr, který jsme dávali do termomixéru a troška se rozsypala, samozřejmě. Ten nápad byl blbej. Opravdu mě to nesmírně mrzí, že to takhle vypálilo," omluvil se Herko v telefonickém rozhovoru pro Evropu 2. Dnes se médiím vyhýbá.

Jsem věčně nespokojený, na personál křičím, ale hulvát nejsem, říká šéfkuchař Field Restaurantu Radek Kašpárek. Od svých kuchařů vyžaduje pokoru. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy