Vtípek s bílým práškem v televizi stál kuchaře místo. Policie trestní stíhání nakonec zastavila

jaz
21. 3. 2016 10:19
Kauza slovenského kuchaře, který si v přímém přenosu ranní show připravoval bílý prášek připomínající kokain, skončila jeho výpovědí z televize a peněžitou pokutou. Přestože se diváci nad nevinným vtípkem dobře pobavili a vesměs nikoho nepohoršil, do celé záležitosti se vložila slovenská policie, která kuchaře stíhala za trestný čin šíření toxikomanie. Nakonec šprýmař, který si v několikavteřinovém záběru jen rovnal moučkový cukr kreditní kartou, postihu unikl.
Foto: YouTube

Známý slovenský kuchař Ľubomír Herko byl potrestán za několikavteřinový záběr v rámci ranního vysílání televize Markíza, ve kterém divákům simuloval užívání drog.

Vtípek, pro který si připravil kreditní kartu i srolovanou bankovku v hodnotě 500 eur, ale vedení televize pohoršil. Následovala výpověď a vyšetřování slovenskou policií. Informoval o tom server Čas.sk.

V polovině ledna letošního roku pobavil diváky pořadu Teleráno šestatřicetiletý kuchař nevinně vyhlížejícím vtípkem, který měl za následek policejní vyšetřování kvůli podezření spáchání trestného činu šíření toxikomanie, za které na Slovensku hrozí až osm let vězení. Když se Herkovi vysypal při vaření moučkový cukr, napadlo ho předstírat, že se jedná o jiný bílý prášek, takže záběr z kuchařského koutku ve studiu pak připomínal kokainové doupě.

V průběhu vyšetřování byl čin překvalifikován a stíhání zastaveno. Herko podle slovenských médií skončil jen s peněžitou pokutou. "Čin byl klasifikován jako přestupek a věc byla ve smyslu ustanovení trestního řádu postoupena okresnímu úřadu v Bratislavě," řekl Petar Lazarov z ministerstva vnitra.

Rázně na celou kauzu zareagovala televize Markíza, která kuchaře okamžitě propustila. Záhy po odvysílání kontroverzního záběru totiž avizovala, že hodlá z celého incidentu vyvodit důsledky, přestože se nejednalo o skutečné drogy, ale o impulzivní vtípek kuchaře, který v pořadu Teleráno vařil již tři roky.

"Považujeme to za naprosto nevhodný vtip, který nemá v takové relaci co dělat. V rámci televize z toho vyvodíme důsledky," řekla tehdy serveru Topky.sk mluvčí televize Tatiana Tóthová. Sám Herko byl po skandálu, kterého se chytla i slovenská média, zničený a dokonce se i veřejně omluvil.

"Měli jsme tam moučkový cukr, který jsme dávali do termomixéru a troška se rozsypala, samozřejmě. Ten nápad byl blbej. Opravdu mě to nesmírně mrzí, že to takhle vypálilo," omluvil se Herko v telefonickém rozhovoru pro Evropu 2. Dnes se médiím vyhýbá.

Jsem věčně nespokojený, na personál křičím, ale hulvát nejsem, říká šéfkuchař Field Restaurantu Radek Kašpárek. Od svých kuchařů vyžaduje pokoru. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy