Soudce A. K. trápí rutina, seriálový podzim ale oživí

Martin Svoboda Martin Svoboda
1. 9. 2014 8:46
Nový seriál režisérů Roberta Sedláčka, Bohdana Slámy a Radima Špačka startuje v České televizi. Může patřit k nejzajímavějším dramatickým počinům podzimu.
Soudce Adam Klos (David Švehlík).
Soudce Adam Klos (David Švehlík). | Foto: ČT

Glosa - Vzedmutí vlastní tvorby České televize v posledních letech je obdivuhodné, kvalitativní výsledky téhle renesance už méně. Život a doba soudce A. K. od trojice režisérů Robert Sedláček (České století, Rodina je základ státu), Bohdan Sláma (Štěstí, Čtyři slunce) a Radim Špaček (Pouta) však od začátku vyhlíží jako projekt, do nějž se vyplatí vkládat naděje.

Příběh se věnuje soudci první instance Adamu Klosovi (David Švehlík), který během každé epizody řeší konkrétní občanskoprávní spor a v rámci celého seriálu pak vztahy s rodiči (Jiří Bartoška, Daniela Kolářová) a psychoterapeutkou (Jitka Čvančarová). Navíc mu kdosi anonymně vyhrožuje z důvodů, jimž zatím nemůže přijít na kloub.

Podívejte se na ukázku ze seriálu Život a doba soudce A. K.
Podívejte se na ukázku ze seriálu Život a doba soudce A. K. | Video:

Natáčelo se poměrně nezvykle. Každá epizoda měla hlavního režiséra věnujícího se dění v soudní síni, tedy asi dvěma třetinám stopáže. A dějové linky na pokračování režíroval celou dobu konkrétní filmař. Sedláček měl na svědomí vztahovou linii, Sláma rodinnou a Špaček akční. V každé epizodě se tak střetává práce tří režisérů, naštěstí to ale nepůsobí rušivě nebo exhibicionisticky.

Kvalitní rutina

Po třech zhlédnutých epizodách vyvstává na povrch jistý chlad, nikoliv však prázdnota. Klos působí většinou zachmuřeně a uzavřeně, jeho odtažitý, cynický komentář mimo obraz ho paradoxně spíš odosobňuje a znemožňuje cítit jednoznačnou empatii. Leckdy by šlo navíc uvažovat o jeho nadbytečnosti a samoúčelnosti. Připomíná víc obranné průpovídky Philipa Marlowa než odhalující vnitřní monolog.

Život a doba soudce A.K.
Život a doba soudce A.K. | Foto: ČT

Tento odstup protagonisty však nemusí být na škodu. Po všech těch převztahovaných telenovelách možná budou menší hlasitost osobních emocí vyvěrajících na povrch a důraz na věcnost vítaným zpestřením pro nejednoho diváka. Těžiště děje beztak leží v soudní síni, kde musí být pocity přidušeny a skryty - vlastně není divu, že jistou záklopku nosí soudce neustále a obrňuje se leckdy dětinsky siláckými průpovídkami, jež samozřejmě neříká nahlas.

Před tvůrci vyvstal především úkol, jak scény odehrávající se v jediné místnosti, kdy všichni účastníci dění povětšinou jen sedí a kontrolovaně diskutují, pojmout a natočit alespoň trochu atraktivně. Bohdan Sláma zmiňoval, jaký svátek pro něj byl, když mohla některá z postav vstát a dát záminku k trochu dynamičtější práci kamery.

Život a doba soudce A.K.
Život a doba soudce A.K. | Foto: ČT

Stejné výzvě čelil i scenárista Zdeněk Zapletal. Odborníci ať posoudí, nakolik se při "popularizaci" soudní reality uchýlil k čisté fikci (na konci závěrečných titulků stojí, že tvůrci si jsou vědomi občasného porušování občanskoprávního řádu), klišé soudních dramat ale využívá celkem rozumně a funkčně, nebojí se jich, ani jim nepropadá.

Vyhnout se jim nemohl. V soudních síních se už odehrálo tolik filmů a seriálů, že na mechaniku a princip všech možných kauz jsou diváci velmi dobře připravení. Bohužel proto působí i samotný seriál maličko mechanicky a ve svém jádru čitelně. Zlé pohledy obhájců a žalobců, námitky létající vzduchem, napomínání soudce k ukáznění sálu.

Život a doba soudce A.K.
Život a doba soudce A.K. | Foto: ČT

Na druhou stranu i tato rutina byla zužitkována. Díky ní i na nás dopadá hrdinova deprese, když si uvědomuje, že se stal pouze kolečkem v systému, na jehož celkový chod má pramalý vliv. Když například po každém jednání vyzývá obě strany, aby se pokusily domluvit, cítíme prázdnotu a bezvýznamnost těch donekonečna opakovaných slov – stejně jako Klos.

Snížený komfort

Ze všeho nejvíc připomíná Soudce A. K. americký seriál V odborné péči, podle nějž vznikla česká Terapie. Distingovaný a vzdělaný muž má pomáhat druhým, ačkoliv sám prochází těžkou životní krizí. Osobní rovině je tu sice věnováno méně pozornosti a vývoj hrdiny musí pádit kupředu, má ostatně k dispozici třináct epizod, což je polovina klasické americké série, pořád se ale tvůrcům daří překonat tuzemský standard.

Život a doba soudce A.K.
Život a doba soudce A.K. | Foto: ČT

K tomu všemu se ještě snaží o relativizaci případů. Na rozdíl od většiny populárních soudních dramat nenabízejí hodnou nebo zlou stranu, naopak toto běžné zjednodušení narušují. Bohužel postavy v jednotlivých kauzách nemají prakticky žádný prostor pro vývoj. Skutečný soudce však rovněž nevidí žalovanému ani žalujícímu do hlavy a nejsou pro něj víc než dva cizí lidé s tlustou složkou lejster před sebou, takže i tuto výtku nakonec dokáže Soudce A. K. obrátit ve svůj prospěch.

Bude na každý pád zajímavé sledovat, jak tento snížený divácký komfort přijme publikum. Zvlášť u kontroverznějších témat, mezi něž bude jistě patřit epizoda o domácích porodech, kterou nakonec Radim Špaček odmítl natáčet a musela přejít pod Bohdana Slámu.

To dokazuje osobní přístup tvůrců, který rozhodně nemůže být na škodu. I díky němu bude se vší pravděpodobností Život a doba soudce A. K. jedním z nejlepších, přinejmenším pak jedním z nejzajímavějších dramatických počinů ČT za slušnou dobu. Ve vysílání od 1. září.

 

Právě se děje

před 49 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy