Krev, sex a politika. Emmy vybírají nejlepší seriály

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 9. 2013 16:26
O televizní ceny Emmy bude poprvé soutěžit on-line seriál
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Nejvíce nominací na americké televizní ceny Emmy mají seriály American Horror Story: Asylum (Americký horror: Azyl) a Hra o trůny.

Před udělováním cen v neděli v Los Angeles se ale pozornost upírá na seriál House of Cards (Dům z karet), který se na televizní obrazovce prakticky neobjevil a byl uveden on-line na portálu Netflix.

American Horror Story: Asylum má 17 nominací, zatímco fantasy Hra o trůny 16. O jednu nominaci méně má televizní film Liberace! s Michaelem Douglasem v roli známého klavíristy a s Mattem Damonem v úloze jeho milence. Komediální seriál Studio 30 Rock je nominován ve 13 kategoriích.

Loni na Emmy nejúspěšnější seriál z prostředí zpravodajských služeb Ve jménu vlasti byl letos nominován jedenáctkrát.

Čtěte také
Recenze: Douglas ohromuje jako gay. Hollywoodu navzdory

House of Cards v hlavní roli s Kevinem Spaceym v úloze "prohnilého" kongresmana se odehrává v zákulisí washingtonské politiky a médií. Byl nominován v devíti kategoriích a stal se prvním dílem určeným jen pro streaming na internetu, který se dostal do nominací na prestižní televizní cenu. Seriál inspirovaný pořadem BBC z 90. let letos vyšel i na DVD.

Nominaci dostal režisér David Fincher a jeho dílo bylo navrženo i v nejprestižnější kategorii dramatický seriál - spolu s Hrou o trůny, seriálem Perníkový táta, britským Panstvím Downton a seriálem z prostředí reklamních agentur v 60. letech Mad Men.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejlepší komediální seriál bude vybrán z nominovaných komedií Studio 30 Rock, Teorie velkého třesku, Girls, Rozvedený se závazky, Taková moderní rodinka a dalšího seriálu o washingtonské politice Veep (Viceprezidentka).

Na Emmy pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu byl nominován Spacey, Hugh Bonneville (Panství Downton), dvojnásobný držitel ceny Bryan Cranston (Perníkový táta), Jeff Daniels (The Newsroom, Redakce), Jon Hamm (Mad Men) a loňský vítěz Damian Lewis (Ve jménu vlasti).

Emmy pro nejlepší herečku by mohla znovu získat loňská vítězka Claire Danesová (Ve jménu vlasti), ale také Vera Farmiga (Bates Motel), Michelle Dockery (Panství Downton), Robin Wright (House of Cards), Elisabeth Moss (Mad Men), Connie Britton (Nashville) nebo Kerry Washington (Skandál).

Mezi herci v komediálním seriálu se mezi nominovanými objevil Alec Baldwin (Studio 30 Rock), ale i Matt LeBlanc, známý z Přátel, který zažil comeback v britském seriálu Epizody.

V kategorii miniseriál nebo televizní film se bude vítěz vybírat z nominovaných American Horror Story: Asylum, Liberace!, The Bible, filmu Phil Spector o známém hudebním producentovi, Top of the Lake od australské režisérky Jane Campion a dalšího miniseriálu z amerického politického prostředí politiky Political Animals.

V hereckých nominacích v miniseriálech a televizních filmech se to hemží hvězdami. Mezi herečkami byly navrženy Jessica Lange (American Horror Story: Asylum), Laura Linney (Ve znamení raka), Helen Mirren (Phil Spector), Sigourney Weaver (Political Animals) a Elisabeth Moss (Top of the Lake).

Mužské herecké nominace dostali Michael Douglas, Matt Damon (oba Liberace!), Toby Jones za roli režiséra Alfreda Hitchcocka (Dívka), Benedict Cumberbatch (Konec přehlídky) a Al Pacino (Phil Spector).

Ceny se budou předávat v neděli večer místního času v Los Angeles (v pondělí časně ráno SELČ). Ceremonie připomene i herce Jamese Gandolfiniho, který se proslavil v seriálu Sopranovi. Na Emmy poprvé vystoupí také Elton John, který připomene klavíristu Liberaceho.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 minutami

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Omezení dovozu alkoholu i tabáku. Trump ohlásil nové sankce vůči Kubě

Americký prezident Donald Trump ve středu ohlásil nové sankce vůči Kubě. Američané nebudou smět pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou. Dále bude omezen dovoz doutníků a lihovin z komunistické Kuby do USA, informovala agentura Reuters.

"Jako součást našeho pokračujícího boje proti komunistickému útlaku ve středu oznamuji, že ministerstvo financí zakáže americkým cestovatelům pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou," řekl Trump v Bílém domě.

"Dále omezujeme dovoz alkoholu a kubánského tabáku," řekl prezident na ceremonii na počest veteránů invaze v Zátoce sviní, kdy se kubánští emigranti v roce 1961 pokusili pod řízením americké zpravodajské služby CIA svrhnout kubánského vůdce Fidela Castra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy