Krev, sex a politika. Emmy vybírají nejlepší seriály

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 9. 2013 16:26
O televizní ceny Emmy bude poprvé soutěžit on-line seriál
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Nejvíce nominací na americké televizní ceny Emmy mají seriály American Horror Story: Asylum (Americký horror: Azyl) a Hra o trůny.

Před udělováním cen v neděli v Los Angeles se ale pozornost upírá na seriál House of Cards (Dům z karet), který se na televizní obrazovce prakticky neobjevil a byl uveden on-line na portálu Netflix.

American Horror Story: Asylum má 17 nominací, zatímco fantasy Hra o trůny 16. O jednu nominaci méně má televizní film Liberace! s Michaelem Douglasem v roli známého klavíristy a s Mattem Damonem v úloze jeho milence. Komediální seriál Studio 30 Rock je nominován ve 13 kategoriích.

Loni na Emmy nejúspěšnější seriál z prostředí zpravodajských služeb Ve jménu vlasti byl letos nominován jedenáctkrát.

Čtěte také
Recenze: Douglas ohromuje jako gay. Hollywoodu navzdory

House of Cards v hlavní roli s Kevinem Spaceym v úloze "prohnilého" kongresmana se odehrává v zákulisí washingtonské politiky a médií. Byl nominován v devíti kategoriích a stal se prvním dílem určeným jen pro streaming na internetu, který se dostal do nominací na prestižní televizní cenu. Seriál inspirovaný pořadem BBC z 90. let letos vyšel i na DVD.

Nominaci dostal režisér David Fincher a jeho dílo bylo navrženo i v nejprestižnější kategorii dramatický seriál - spolu s Hrou o trůny, seriálem Perníkový táta, britským Panstvím Downton a seriálem z prostředí reklamních agentur v 60. letech Mad Men.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejlepší komediální seriál bude vybrán z nominovaných komedií Studio 30 Rock, Teorie velkého třesku, Girls, Rozvedený se závazky, Taková moderní rodinka a dalšího seriálu o washingtonské politice Veep (Viceprezidentka).

Na Emmy pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu byl nominován Spacey, Hugh Bonneville (Panství Downton), dvojnásobný držitel ceny Bryan Cranston (Perníkový táta), Jeff Daniels (The Newsroom, Redakce), Jon Hamm (Mad Men) a loňský vítěz Damian Lewis (Ve jménu vlasti).

Emmy pro nejlepší herečku by mohla znovu získat loňská vítězka Claire Danesová (Ve jménu vlasti), ale také Vera Farmiga (Bates Motel), Michelle Dockery (Panství Downton), Robin Wright (House of Cards), Elisabeth Moss (Mad Men), Connie Britton (Nashville) nebo Kerry Washington (Skandál).

Mezi herci v komediálním seriálu se mezi nominovanými objevil Alec Baldwin (Studio 30 Rock), ale i Matt LeBlanc, známý z Přátel, který zažil comeback v britském seriálu Epizody.

V kategorii miniseriál nebo televizní film se bude vítěz vybírat z nominovaných American Horror Story: Asylum, Liberace!, The Bible, filmu Phil Spector o známém hudebním producentovi, Top of the Lake od australské režisérky Jane Campion a dalšího miniseriálu z amerického politického prostředí politiky Political Animals.

V hereckých nominacích v miniseriálech a televizních filmech se to hemží hvězdami. Mezi herečkami byly navrženy Jessica Lange (American Horror Story: Asylum), Laura Linney (Ve znamení raka), Helen Mirren (Phil Spector), Sigourney Weaver (Political Animals) a Elisabeth Moss (Top of the Lake).

Mužské herecké nominace dostali Michael Douglas, Matt Damon (oba Liberace!), Toby Jones za roli režiséra Alfreda Hitchcocka (Dívka), Benedict Cumberbatch (Konec přehlídky) a Al Pacino (Phil Spector).

Ceny se budou předávat v neděli večer místního času v Los Angeles (v pondělí časně ráno SELČ). Ceremonie připomene i herce Jamese Gandolfiniho, který se proslavil v seriálu Sopranovi. Na Emmy poprvé vystoupí také Elton John, který připomene klavíristu Liberaceho.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy