BBC dnes vyhodila Jeremyho Clarksona, Top Gear letos končí

Marek Pros Marek Pros
Aktualizováno 25. 3. 2015 15:32
Bouřlivý moderátor a hlavní ikona motoristické show Top Gear odchází z BBC po 27 letech.
Jeremy Clarkson na BBC končí.
Jeremy Clarkson na BBC končí. | Foto: Profimedia.cz

Londýn/Praha – Vedení BBC se rozhodlo nepokračovat v další spolupráci s kontroverzním moderátorem motoristického pořadu Top Gear. Televize to oznámila na svých webových stránkách.

Lord Hall, generální ředitel BBC, novinářům řekl, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Cílem BBC je teď připravit nový Top Gear, který se bude vysílat až příští rok. "Nezastíráme, že to bude pro nás obrovská výzva," připustil Hall.

James May označil rozhodnutí BBC za "tragédii".

"Pracuju pro Top Gear už téměř deset let, ten pořad miluju," řekl producent Oisin Tymon, kterého Clarkson napadl. Ve svém prohlášení dále upozornil na to, že s moderátorem měli "pozitivní a úspěšný pracovní vztah". Tymon ocenil Clarksonův talent a vyjádřil politování nad tím, jak celá situace skončila.

Clarkson by podle informací The Telegraph měl moderovat nový pořad na komerční stanici ITV.

Vyšetřování incidentu vedl šéf skotské BBC Ken MacQuarrie, který osobně vyslechl obě strany i svědky potyčky. Výsledky pak tlumočil generálnímu řediteli. O svém odchodu mluvil Clarkson již koncem minulého týdne.

Richard Hammond a James May, kteří s Clarksonem pořad uváděli, dali již dříve najevo, že show budou moderovat buď všichni, nebo ani jeden.

Proti odchodu Clarksona z BBC protestovali i lidé na sociálních sítích, Stig (tajemný jezdec Top Gearu) koncem minulého týdne přijel tankem před hlavní budovu BBC, kde předal petici s milionem podpisů na podporu Jeremyho Clarksona.

Hammond a May teď absolvují světové turné tzv. živých show Top Gear Live, na které mají uzavřené smlouvy do letošního září. Prahu takto navštívili v loňském roce. BBC má momentálně nasmlouvaná představení ve Velké Británii, Africe i Austrálii. Diváci kvůli Clarksonově propuštění vracejí vstupenky.

Kdo bude Top Gear moderovat, televize neupřesnila. Ostrovní média nejčastěji hovoří o rozhlasovém moderátorovi Chrisu Evansovi.

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy