Britské muslimy urazil nový sitcom BBC

Kultura Kultura
30. 8. 2012 17:49
Na nový seriál Citizen Khan přišlo do televize na 200 stížností
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Natočit sitcom z prostředí muslimské komunity si přímo říká o kontroverzi a BBC se to podařilo hned první epizodou, která byla odvysílána tento týden v pondělí.  Na show přišlo přinejmenším 185 stížností a jen několik pozitivních ohlasů.

Tvůrcem a hlavní hvězdou seriálu Citizen Khan (Občan Khan) je osmatřicetiletý britský muslim pákistánského původu Adil Aray. Postava pana Khana se již objevila v některých dřívějších pořadech BBC, jako například seriálu Bellamy´s People nebo v materiálu natočeném pro webové stránky televizní stanice. Nyní se mu dostalo přinejmenším jedné šestidílné řady samostatného seriálu, kde vystupuje jako vůdce komunity svých soukmenovců. Má tolerantní a trpělivou manželku (Shobu Kapoor) a dvě dcery - Shaziu (Maya Sondhi) a Aliu (Bhavna Limbachia).

Kromě dopisů samotné BBC přišlo ještě asi dvacet stížností na britský úřad pro média Office of Comunications. Stížnosti vinily program ze stereotypizace Asiatů a urážení islámu. Zvláště kontroverzní se ukázala být scéna, v níž jedna z Khanových dcer s výrazným make-upem slyší přicházet otce, a tak si rychle natáhne hidžáb a předstírá čtení koránu, což mnozí muslimové považovali za urážku svojí posvátné knihy.

„Připadalo nám, že tento pořad překročil únosnou mez. Očekávali jsme zábavu, ale dostali jsme urážlivou show," uvedl jeden z nespokojenců.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Komik asijského původu Humza Arshad prohlásil: „Já jsem nebyl uražen, ale dokáži si představit, že někteří by si mohli stěžovat. Například s tou scénou s Koránem bych si dával pozor. Sám jsem zvyklý na odezvy svého publika. Muslimská komunita patří k těm nejcitlivějším."

Nicméně BBC se chlubí také několika pozitivními reakcemi. Někdejší hlavní tajemník Muslimské rady v Británii řekl: „Je to ta nejlepší věc, kterou BBC v poslední době vytvořila. Vítám změnu stereotypního obrazu muslimů jako neustále vážných a ukřičených lidí, který tak převažuje v médiích. Mezi muslimy je spousta zábavy. Jsem rád, že tohle bylo natočeno."

Recenzenti seriálu vesměs zatím vyčítají poněkud vyčpělý humor.                      

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy