Tanky vystřídali vyznavači bruslí na kolečkách

Radmila Nagovská
8. 11. 2011 12:16
Inlinisté mohou vyzkoušet dráhu na bývalém vojenském letišti v Ralsku u Mimoně
In-line brusle
In-line brusle | Foto: Profimedia.cz

Kdysi tu po betonovém povrchu jezdily tanky a na obloze kroužily vrtulníky a další vojenská technika. Teď je ale bývalé letiště Hradčany v Ralsku u Mimoně už několik let rájem inlinistů a dalších vyznavačů sportu.

Pokud se budete chtít projet na inlinech aniž byste přitom museli dávat pozor na zatáčky, okolní provoz, nebo se připravit na prudké stoupání či naopak klesání, pak je pro vás tento bývalý vojenský prostor úplně ideální. Jde totiž o největší volnou plochu ve střední Evropě. Letiště Hradčany totiž disponuje jednou hlavní rozletovou dráhou o délce 2,7 kilometru a šířce přes osmdesát metrů. Spolu s tím jsou po obou stranách i dvě přidružené nájezdové dráhy. Pro inlinisty je tak připravena plocha o celkové délce více než pět kilometrů.

Na bývalém letišti Hradčany lze ale potkat i děti, pro které je to ideální prostor na začátky jízdy na kole. Stejně tak prostor slouží i pro vyznavače sportovního létání, dost často tu potkáte ultralighty.

Obrovský areál, který až do roku 1991 sloužil sovětské armádě, zlákal i filmaře. Právě odtud se natáčely scény do filmů Tmavomodrý svět nebo Stalingrad. Pro turisty a návštěvníky bývalého vojenského prostoru je ale zajímavé i okolí, které lemují kromě České Lípy ještě Stráž pod Ralskem a Mnichovo Hradiště.

Cyklisti u České Lípy
Cyklisti u České Lípy | Foto: Aktuálně.cz

Například v nedalekém Svojkově se nachází malá sklářská huť AntiGlass. V ní uvidí návštěvníci ruční výrobu replik historického skla. Takže až uvidíte v pohádkách a filmech krále a další vážené hosty popíjet víno a medovinu z pohárů, věřte, že mohou pocházet právě z této hutě. Mimochodem výrobky putují i do řady evropských zemí jako žádaný artikl. A často bývají i doplňkem ve vitrínách muzeí, kde doplňují nejrůznější archeologické nálezy.

Za návštěvu stojí i Šatlava a Jestřebí

Za návštěvu rozhodně stojí i archeologické muzeum Šatlava v České Lípě. Jde o bývalé městské vězení, které sice už neslouží svým původním účelům, ale je velkým turistickým lákadlem. V jeho útrobách se totiž seznámíte s využíváním a hlavně historií jeskyň, a to od pravěku, až po současnost. Nechybějí samozřejmě ani archeologické nálezy pocházející z Českolipska. A pro malé i velké návštěvníky je připraven infobox, ve kterém si můžete ve 3D modelu virtuálně prohlédnout zmíněné město z dob středověku a také tu můžete samozřejmě jen virtuálně navštívit různé jeskyně v Čechách i na Moravě.

A pokud bude ještě v listopadu počasí shovívavé k venkovním procházkám, nezapomeňte se vydat na nedaleký skalní hrad Jestřebí. Nachází se na pískovcové skále u Máchova jezera a je odtud velmi krásný výhled do okolí. Jindřich Berka z Dubé nechal hrad postavit ve třináctém století a tehdy stával přímo uprostřed těžko přístupných močálů. Dnes se sice z hradu dochovala asi čtvrtina, nicméně procházka kolem hradních zbytků a skalních převisů je lákavá.

 

Právě se děje

Další zprávy