Sudety ožívají v aplikaci. Ukáže překrásný park jako v Lednici i osudy v pohraničí

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 18:53
Po sedmi letech je hotová aplikace Živé hory, která mapuje zaniklá místa a historii několika obcí i architektonických památek bývalých Sudet. Nabízí několik tras pro rodiny s dětmi i náročnější moderní poutníky, využívá chytré mobily i tablety, a tak člověk jen přes čočku telefonu pomyslně cestuje časem do doby, kdy Krušnohoří patřilo mezi nejosídlenější hory v Evropě.

V Krušnohoří, asi tři kilometry od obce Háje, se nachází osada Králův mlýn. Do údolí vede pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa. Právě tady kdysi stávalo sedm domů, v kterých před odsunem žilo několik rodin českých Němců.

Po roce 1945 domy pohltila příroda, zbyly po nich jen části zdí. Jeden z nich patřil prarodičům paní Rosemarie Ernstové, které v době odsunu byly asi dva roky. Téměř osmdesátiletá pamětnice dnes vypráví svůj příběh v nové aplikaci Živé hory, která moderním poutníkům umožňuje při pěší turistice cestovat v čase prostřednictvím tabletu nebo smartphonu a rozšířené reality.

Oživení zapomenutých míst

Za aplikací stojí nezisková organizace Antikomplex v čele s kulturním vědcem Petrem Mikšíčkem. Na vývoj programu použili filmaři a grafici nejnovější technologie, nic obdobného v Česku není. Poutníci mají na výběr z celkem sedmi tras, na kterých se pomyslně vrátí i o několik set let zpátky v čase v oblasti bývalých Sudet. 

"Člověk může v reálném světě spatřit už neexistující historické budovy i celé areály nebo se stát svědkem rozhovoru z minulých století. Rozšířenou realitou se jde procházet, rozhlížet se v ní nebo se s vytvořenými postavami a bývalými monumenty vyfotit," vysvětluje Petr Mikšíček, který před 21 lety ušel trasu dlouhou přes tisíc kilometrů vedoucí skrz oblasti bývalých Sudet. 

Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin.
Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. | Foto: Živé hory

Zmapovaných je zatím celkem 40 míst, které označuje informační tabule s QR kódem. Program umožňuje vidět místo v 360stupňové videosféře nebo v podání rozšířené reality, kdy lze přes displej telefonu nebo tabletu vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. Na programu spolupracovalo 120 českých herců i komparsistů a 20 německých protagonistů a dabérů.

Česko-německý projekt z velké části financovala Evropská unie, přispěl stát a všechny zapojené obce. Náklady se vyšplhaly na 11 milionů korun, pro veřejnost je ale dvojjazyčná aplikace zdarma. Do budoucna by autoři chtěli virtuální mapu rozšířit a nabídnout poutníkům více míst i ve zbytku republiky. O aplikaci projevila zájem i státní příspěvková organizace Czech Tourism.

Jak to funguje?

Na začátku je mapa, ve které si člověk vybere místo, kde se právě nachází, anebo si vyfotí jeden z QR kódů na informační tabuli. V telefonu nebo tabletu se mu po naskenování prostředí následně spustí vizualizace, ve které se lze buď pohybovat, nebo si například poslechnout příběhy pamětníků, či sledovat situace a život původních obyvatel.

Lokality, technologie a typy vizualizací souhrnně představuje video, které je inspirované populárním Apple Keynotes. 

Video: Živé hory

Například v Loučné pod Klínovcem se člověku zjeví malíř a ilustrátor Gustav Zindel, který lidem vypráví svůj životní příběh s pohnutým osudem, zatímco na plátno maluje jeden ze svých obrazů lidového života Krušnohorska. Člověk ho může obejít, vyfotit se s ním nebo se podívat, jak se postupně prázdné plátno mění v olejomalbu.

V Jáchymově, který byl centrem těžby uranové rudy, je kompletně zmapovaný jeden z uzavřených dolů. Člověk se skrz displej pomyslně přemístí do podzemí, kde se podobně jako v počítačové hře může projít spletitými chodbami. Město Ostrov zase láká na překrásnou zahradu zámku, která dnes už neexistuje, ve své době se ale vyrovnala zámeckému areálu v Lednici.

Nejdelší okruh má v celé délce 40 kilometrů

Celkem je v nabídce sedm tras, ale lze dojet jen do jednoho města a tam se v klidu projít s rodinou po stopách jeho historie. Nejkratší trasy mají pár kilometrů, ty delší mohou mít až 20 a pro moderní poutníky je v aplikaci dokonce i 40kilometrový okruh. 

Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru.
Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru. | Foto: Petr Mikšíček

Nejdelší trasa začíná v Božím Daru a vede až k hraničnímu pásmu Milov a zpátky se zacházkou přes Klínovec. Zabere asi dva dny. Oblast mapuje hlavně dějiny 20. století před a po odsunu původních obyvatel, českých Němců.

Ostatní výletní okruhy vedou na území Ostrova, Jáchymova, Abertam, Loučné pod Klínovcem, Annaberg-Bucholzu a Breitenbrunnu. 

Video: Nemáme dvě Česka, dělení na lidi z vesnic a pražskou kavárnu je klišé, tvrdí Lindner

Stavění otevřené Prahy, která volí osvíceně, proti Sudetům, které volí jen populisty, nemám rád, říká redaktor Respektu a rodák z Krušných hor. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy