Sudety ožívají v aplikaci. Ukáže překrásný park jako v Lednici i osudy v pohraničí

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 18:53
Po sedmi letech je hotová aplikace Živé hory, která mapuje zaniklá místa a historii několika obcí i architektonických památek bývalých Sudet. Nabízí několik tras pro rodiny s dětmi i náročnější moderní poutníky, využívá chytré mobily i tablety, a tak člověk jen přes čočku telefonu pomyslně cestuje časem do doby, kdy Krušnohoří patřilo mezi nejosídlenější hory v Evropě.

V Krušnohoří, asi tři kilometry od obce Háje, se nachází osada Králův mlýn. Do údolí vede pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa. Právě tady kdysi stávalo sedm domů, v kterých před odsunem žilo několik rodin českých Němců.

Po roce 1945 domy pohltila příroda, zbyly po nich jen části zdí. Jeden z nich patřil prarodičům paní Rosemarie Ernstové, které v době odsunu byly asi dva roky. Téměř osmdesátiletá pamětnice dnes vypráví svůj příběh v nové aplikaci Živé hory, která moderním poutníkům umožňuje při pěší turistice cestovat v čase prostřednictvím tabletu nebo smartphonu a rozšířené reality.

Oživení zapomenutých míst

Za aplikací stojí nezisková organizace Antikomplex v čele s kulturním vědcem Petrem Mikšíčkem. Na vývoj programu použili filmaři a grafici nejnovější technologie, nic obdobného v Česku není. Poutníci mají na výběr z celkem sedmi tras, na kterých se pomyslně vrátí i o několik set let zpátky v čase v oblasti bývalých Sudet. 

"Člověk může v reálném světě spatřit už neexistující historické budovy i celé areály nebo se stát svědkem rozhovoru z minulých století. Rozšířenou realitou se jde procházet, rozhlížet se v ní nebo se s vytvořenými postavami a bývalými monumenty vyfotit," vysvětluje Petr Mikšíček, který před 21 lety ušel trasu dlouhou přes tisíc kilometrů vedoucí skrz oblasti bývalých Sudet. 

Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin.
Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. | Foto: Živé hory

Zmapovaných je zatím celkem 40 míst, které označuje informační tabule s QR kódem. Program umožňuje vidět místo v 360stupňové videosféře nebo v podání rozšířené reality, kdy lze přes displej telefonu nebo tabletu vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. Na programu spolupracovalo 120 českých herců i komparsistů a 20 německých protagonistů a dabérů.

Česko-německý projekt z velké části financovala Evropská unie, přispěl stát a všechny zapojené obce. Náklady se vyšplhaly na 11 milionů korun, pro veřejnost je ale dvojjazyčná aplikace zdarma. Do budoucna by autoři chtěli virtuální mapu rozšířit a nabídnout poutníkům více míst i ve zbytku republiky. O aplikaci projevila zájem i státní příspěvková organizace Czech Tourism.

Jak to funguje?

Na začátku je mapa, ve které si člověk vybere místo, kde se právě nachází, anebo si vyfotí jeden z QR kódů na informační tabuli. V telefonu nebo tabletu se mu po naskenování prostředí následně spustí vizualizace, ve které se lze buď pohybovat, nebo si například poslechnout příběhy pamětníků, či sledovat situace a život původních obyvatel.

Lokality, technologie a typy vizualizací souhrnně představuje video, které je inspirované populárním Apple Keynotes. 

Video: Živé hory

Například v Loučné pod Klínovcem se člověku zjeví malíř a ilustrátor Gustav Zindel, který lidem vypráví svůj životní příběh s pohnutým osudem, zatímco na plátno maluje jeden ze svých obrazů lidového života Krušnohorska. Člověk ho může obejít, vyfotit se s ním nebo se podívat, jak se postupně prázdné plátno mění v olejomalbu.

V Jáchymově, který byl centrem těžby uranové rudy, je kompletně zmapovaný jeden z uzavřených dolů. Člověk se skrz displej pomyslně přemístí do podzemí, kde se podobně jako v počítačové hře může projít spletitými chodbami. Město Ostrov zase láká na překrásnou zahradu zámku, která dnes už neexistuje, ve své době se ale vyrovnala zámeckému areálu v Lednici.

Nejdelší okruh má v celé délce 40 kilometrů

Celkem je v nabídce sedm tras, ale lze dojet jen do jednoho města a tam se v klidu projít s rodinou po stopách jeho historie. Nejkratší trasy mají pár kilometrů, ty delší mohou mít až 20 a pro moderní poutníky je v aplikaci dokonce i 40kilometrový okruh. 

Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru.
Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru. | Foto: Petr Mikšíček

Nejdelší trasa začíná v Božím Daru a vede až k hraničnímu pásmu Milov a zpátky se zacházkou přes Klínovec. Zabere asi dva dny. Oblast mapuje hlavně dějiny 20. století před a po odsunu původních obyvatel, českých Němců.

Ostatní výletní okruhy vedou na území Ostrova, Jáchymova, Abertam, Loučné pod Klínovcem, Annaberg-Bucholzu a Breitenbrunnu. 

Video: Nemáme dvě Česka, dělení na lidi z vesnic a pražskou kavárnu je klišé, tvrdí Lindner

Stavění otevřené Prahy, která volí osvíceně, proti Sudetům, které volí jen populisty, nemám rád, říká redaktor Respektu a rodák z Krušných hor. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy