Sudety ožívají v aplikaci. Ukáže překrásný park jako v Lednici i osudy v pohraničí

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 18:53
Po sedmi letech je hotová aplikace Živé hory, která mapuje zaniklá místa a historii několika obcí i architektonických památek bývalých Sudet. Nabízí několik tras pro rodiny s dětmi i náročnější moderní poutníky, využívá chytré mobily i tablety, a tak člověk jen přes čočku telefonu pomyslně cestuje časem do doby, kdy Krušnohoří patřilo mezi nejosídlenější hory v Evropě.

V Krušnohoří, asi tři kilometry od obce Háje, se nachází osada Králův mlýn. Do údolí vede pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa. Právě tady kdysi stávalo sedm domů, v kterých před odsunem žilo několik rodin českých Němců.

Po roce 1945 domy pohltila příroda, zbyly po nich jen části zdí. Jeden z nich patřil prarodičům paní Rosemarie Ernstové, které v době odsunu byly asi dva roky. Téměř osmdesátiletá pamětnice dnes vypráví svůj příběh v nové aplikaci Živé hory, která moderním poutníkům umožňuje při pěší turistice cestovat v čase prostřednictvím tabletu nebo smartphonu a rozšířené reality.

Oživení zapomenutých míst

Za aplikací stojí nezisková organizace Antikomplex v čele s kulturním vědcem Petrem Mikšíčkem. Na vývoj programu použili filmaři a grafici nejnovější technologie, nic obdobného v Česku není. Poutníci mají na výběr z celkem sedmi tras, na kterých se pomyslně vrátí i o několik set let zpátky v čase v oblasti bývalých Sudet. 

"Člověk může v reálném světě spatřit už neexistující historické budovy i celé areály nebo se stát svědkem rozhovoru z minulých století. Rozšířenou realitou se jde procházet, rozhlížet se v ní nebo se s vytvořenými postavami a bývalými monumenty vyfotit," vysvětluje Petr Mikšíček, který před 21 lety ušel trasu dlouhou přes tisíc kilometrů vedoucí skrz oblasti bývalých Sudet. 

Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin.
Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. | Foto: Živé hory

Zmapovaných je zatím celkem 40 míst, které označuje informační tabule s QR kódem. Program umožňuje vidět místo v 360stupňové videosféře nebo v podání rozšířené reality, kdy lze přes displej telefonu nebo tabletu vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. Na programu spolupracovalo 120 českých herců i komparsistů a 20 německých protagonistů a dabérů.

Česko-německý projekt z velké části financovala Evropská unie, přispěl stát a všechny zapojené obce. Náklady se vyšplhaly na 11 milionů korun, pro veřejnost je ale dvojjazyčná aplikace zdarma. Do budoucna by autoři chtěli virtuální mapu rozšířit a nabídnout poutníkům více míst i ve zbytku republiky. O aplikaci projevila zájem i státní příspěvková organizace Czech Tourism.

Jak to funguje?

Na začátku je mapa, ve které si člověk vybere místo, kde se právě nachází, anebo si vyfotí jeden z QR kódů na informační tabuli. V telefonu nebo tabletu se mu po naskenování prostředí následně spustí vizualizace, ve které se lze buď pohybovat, nebo si například poslechnout příběhy pamětníků, či sledovat situace a život původních obyvatel.

Lokality, technologie a typy vizualizací souhrnně představuje video, které je inspirované populárním Apple Keynotes. 

Video: Živé hory

Například v Loučné pod Klínovcem se člověku zjeví malíř a ilustrátor Gustav Zindel, který lidem vypráví svůj životní příběh s pohnutým osudem, zatímco na plátno maluje jeden ze svých obrazů lidového života Krušnohorska. Člověk ho může obejít, vyfotit se s ním nebo se podívat, jak se postupně prázdné plátno mění v olejomalbu.

V Jáchymově, který byl centrem těžby uranové rudy, je kompletně zmapovaný jeden z uzavřených dolů. Člověk se skrz displej pomyslně přemístí do podzemí, kde se podobně jako v počítačové hře může projít spletitými chodbami. Město Ostrov zase láká na překrásnou zahradu zámku, která dnes už neexistuje, ve své době se ale vyrovnala zámeckému areálu v Lednici.

Nejdelší okruh má v celé délce 40 kilometrů

Celkem je v nabídce sedm tras, ale lze dojet jen do jednoho města a tam se v klidu projít s rodinou po stopách jeho historie. Nejkratší trasy mají pár kilometrů, ty delší mohou mít až 20 a pro moderní poutníky je v aplikaci dokonce i 40kilometrový okruh. 

Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru.
Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru. | Foto: Petr Mikšíček

Nejdelší trasa začíná v Božím Daru a vede až k hraničnímu pásmu Milov a zpátky se zacházkou přes Klínovec. Zabere asi dva dny. Oblast mapuje hlavně dějiny 20. století před a po odsunu původních obyvatel, českých Němců.

Ostatní výletní okruhy vedou na území Ostrova, Jáchymova, Abertam, Loučné pod Klínovcem, Annaberg-Bucholzu a Breitenbrunnu. 

Video: Nemáme dvě Česka, dělení na lidi z vesnic a pražskou kavárnu je klišé, tvrdí Lindner

Stavění otevřené Prahy, která volí osvíceně, proti Sudetům, které volí jen populisty, nemám rád, říká redaktor Respektu a rodák z Krušných hor. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Čtyři resorty žádají další odklad projednání Istanbulské úmluvy, chtějí hledat shodu

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu.

Odsun o rok podporuje také ministerstvo kultury pod Martinem Baxou (ODS), podle nějž je třeba nalézt shodu ve výkladu implementace úmluvy, protože se dotýká církví a náboženských společností. Napsal to v úterý server Deníku N.

Úmluvu Česko podepsalo v roce 2016. Aby začala platit, musí ji ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Dokument v ČR vyvolával silné emoce. Důrazně ho odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Česko patří mezi posledních šest zemí EU, které úmluvu neratifikovaly, spolu se Slovenskem, Maďarskem, Litvou, Lotyšskem a Bulharskem.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Česká bankovní asociace spustila web s údaji z ekonomiky a bankovního sektoru

Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí základní informace z ekonomiky a z bankovního sektoru na nově spuštěném webu ČBA Monitor. Portál by měl nabídnout uživatelům přehledné a snadno dosažitelné informace, které jsou dosud v různých databázích Českého statistického úřadu (ČSÚ), České národní banky nebo jednotlivých bank, řekla dnes novinářům výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.

Ekonomická část webu nabízí přehled základních statistik, jako jsou vývoj inflace, hrubého domácího produktu, nezaměstnanosti, mezd či průmyslové výroby. Podle hlavního ekonoma ČBA Jakuba Seidlera bude portál v budoucnu aktualizován zhruba do hodiny poté, co příslušné údaje zveřejní ČSÚ.

V bankovní části webu je možné porovnat vývoj aktiv bankovního sektoru, objemy vkladů a úvěrů, ale také ziskovost bank, která je důležitá z pohledu daně z mimořádných zisků, kterou na banky pro letošní rok a dva následující uvalil stát kvůli pokrytí mimořádných nákladů spojených s energetickou krizí. Dostupné budou také údaje o vývoji úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů i hypoték.

Portál také nabízí srovnání cen nemovitostí v čase i v regionálním rozlišení. "Kromě základních údajů ČSÚ máme i data z Dataligence, která nám umožňují sledovat vývoj cen v měsíční frekvenci a z pohledu realizovaných cen," řekl Seidler.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa blokovaly kamiony na náledí

Dopravu na dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa v úterý ztěžoval sníh a náledí. Blokovaly ji tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9:00. Policisté v Ústeckém kraji od šesté hodiny ranní řešili tři desítky nehody. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Dálnice D8 byla neprůjezdná mezi 79. a 80. kilometrem, kamiony blokovaly všechny jízdní pruhy. Problémy byly za Ústím nad Labem ve stoupání k tunelům Libouchec a Panenská. Po deváté hodině se začala kolona aut rozjíždět. Kolony se tvořily už na výjezdu z Ústí nad Labem na Teplice směrem na Úžín.

Kamiony stály také na cestě mezi Teplicemi a Bílinou nebo na silnici 15 v Trnovanech na Litoměřicku. Ve směru na Českou Lípu byla cesta zhruba dvě hodiny neprůjezdná. Ledovku ráno hlásili silničáři na Chomutovsku u obce Droužkovice, sníh ležel na dálnici D7. Sníh napadl v Krušných horách, silnice II. a III. třídy jsou sjízdné podle cestářů pouze se zvýšenou opatrností.

Zdroj: ČTK
Další zprávy