Nechutné, píše zahraniční tisk o české reklamě s popravou

jaz
13. 1. 2015 13:08
Zahraniční tisk si všiml kontroverzního českého inzerátu na střelné zbraně, ve kterém je použita fotografie z popravy britského občana.
Maskovaný bojovník Islámského státu.
Maskovaný bojovník Islámského státu. | Foto: Reuters

Vysoké Mýto – Časopis Střelecká revue publikoval ve svém lednovém čísle reklamu obchodu se střelnými zbraněmi Zelený sport, jako hlavní motiv posloužila fotografie humanitárního pracovníka Davida Hainese těsně před tím, než ho jeden z džihádistů chladnokrevně popravil. Případem se zabývá i živnostenský úřad. Kontroverzní inzerát teď zaregistrovala zahraniční média.

Britský The Telegraph si všímá vlny odporu, která se zvedla proti jednateli obchodu Martinu Rudolfovi. Ten reklamu hájí tím, že chtěl pouze pobavit čtenáře. Deník se ale jakkoli vyhýbá hodnocení kauzy.

"Je to neetické, myslete na jeho rodinu!"

Oproti tomu Mirror nebo Metro označují reklamu, která nese titulek S holýma rukama můžete být brzy na kolenou, jako nechutnou.

"Je to naprosto neetické, myslete na rodinu toho chudáka," vyzdvihl The Telegraph komentář Aleny Štěpánové na Twitteru, která se vyjadřovala k necitlivému pojetí reklamy na střelné zbraně.

Jednatel obchodu vysvětluje, že inzerát cílí na skupinu sportovních střelců. "Měl je pobavit a zaujmout něčím, co je dneska frekventované a mediálně známé," řekl o inzerátu pro Radiožurnál Martin Rudolf. Kauzou se bude zabývat živnostenský úřad i Rada pro reklamu, která může majiteli uložit pokutu ve výši dvou milionů korun, pokud shledá porušení zákona.

 

Právě se děje

před 44 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy