Nechutné, píše zahraniční tisk o české reklamě s popravou

jaz
13. 1. 2015 13:08
Zahraniční tisk si všiml kontroverzního českého inzerátu na střelné zbraně, ve kterém je použita fotografie z popravy britského občana.
Maskovaný bojovník Islámského státu.
Maskovaný bojovník Islámského státu. | Foto: Reuters

Vysoké Mýto – Časopis Střelecká revue publikoval ve svém lednovém čísle reklamu obchodu se střelnými zbraněmi Zelený sport, jako hlavní motiv posloužila fotografie humanitárního pracovníka Davida Hainese těsně před tím, než ho jeden z džihádistů chladnokrevně popravil. Případem se zabývá i živnostenský úřad. Kontroverzní inzerát teď zaregistrovala zahraniční média.

Britský The Telegraph si všímá vlny odporu, která se zvedla proti jednateli obchodu Martinu Rudolfovi. Ten reklamu hájí tím, že chtěl pouze pobavit čtenáře. Deník se ale jakkoli vyhýbá hodnocení kauzy.

"Je to neetické, myslete na jeho rodinu!"

Oproti tomu Mirror nebo Metro označují reklamu, která nese titulek S holýma rukama můžete být brzy na kolenou, jako nechutnou.

"Je to naprosto neetické, myslete na rodinu toho chudáka," vyzdvihl The Telegraph komentář Aleny Štěpánové na Twitteru, která se vyjadřovala k necitlivému pojetí reklamy na střelné zbraně.

Jednatel obchodu vysvětluje, že inzerát cílí na skupinu sportovních střelců. "Měl je pobavit a zaujmout něčím, co je dneska frekventované a mediálně známé," řekl o inzerátu pro Radiožurnál Martin Rudolf. Kauzou se bude zabývat živnostenský úřad i Rada pro reklamu, která může majiteli uložit pokutu ve výši dvou milionů korun, pokud shledá porušení zákona.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy