Svědkyně tornáda i rozhovor s Čoko Voko. To je Fakt!

David Slížek
29. 6. 2011 13:55
Experimentální deník studentů žurnalistiky a Aktuálně.cz má za sebou první týden
Foto: Jiří Kropáček

Facebook - Prosadit se v drsném prostředí Facebooku je těžké. Jak zaujmout uživatele, na které ze všech stran prší odkazy, tipy, fotky a videa?

Redaktoři našeho facebookového deníku Fakt! si vyzkoušeli první experimenty - třeba několik možností, jak se dá na Facebooku publikovat rozhovor.

Kromě klasického přepsání textu do Poznámek jsme už byli svědky i méně tradičních přístupů:

Expresse přes chat vyzpovídala basistku šumperské kapely Genius Mess Poets Michaelu Bartošovou a screenshot pověsila na stránku jako fotografii.

Hradečák zase pojal rozhovor s členkou kapely Čoko Voko jako sled komentářů pod videem.

Doplněno (13:55): Fantazeen prezentuje svůj rozhovor audiovizuálně - interview se scénáristou larpů Pavlem Gotthardem tak můžete shlédnout na Youtube.

Který způsob s vám více zamlouvá?

To nejlepší na začátek

A jaké byly dle vedení redakce nejzajímavější počiny uplynulých dní?

Radost nám dělá Piksl, který mimo jiné odkryl tajemství tilt-shift fotografií nebo přinesl přehlednou grafiku o Twitteru.

Pardubič zareagoval (pravda, poněkud se zpožděním) na regionální událost číslo 1: tornádo. Nabídl rozhovor s přímou svědkyní úkazu, včetně videa (už jste viděli letět vzduchem trampolínu?).

A Fantazeen nabídl přehled obchodů s potřebami pro fanoušky fantasy. Dozvěděli jsme se také, že do bitvy se nedá jít bez kobercové lepící pásky, a kde se dá nejlepvněji sehnat.

Kdo překočil stovku

Zaujmout čtenáře se zatím redaktorům našeho experimentálního deníku daří se střídavými úspěchy.

Po prvním týdnu fungování máme tři rubriky, které oslovily výraznějsí počet čtenářů - aspoň pokud můžeme soudit podle počtu tzv. "lajků".

Konec nudy v Brně si za týden polepšil skoro o dvojnásobek původního počtu fandů a se 181 lajky zatím spolehlivě vede. Dotahuje na něj Designland, který už má 169 příznivců a na třetím místě je Pardubič se 121 lajkery.

Ostatní rubriky se zatím nevyšplhaly přes stovku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy