Šumava chystá Klausovu lanovku, povede do Rakouska

Pavel Baroch
5. 11. 2009 17:15
Dráha má vozit lyžaře do rakouského areálu Hochficht
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Horní Planá - Po třinácti letech sporů udělal Jihočeský kraj s Národním parkem Šumava významný krok k tomu, aby přes šumavské kopce vedla lanovka do rakouského lyžařského areálu Hochficht.

Obě instituce se dohodly na rozvoji Horního Lipenska, který počítá i se spojením s rakouskými sjezdovkami. Nejpravděpodobnější variantou je právě lanovka z Horní Plané či Nové pece na rakouské hranice.

Národní park se dosud lanovce bránil, obával se nenávratného poškození vzácné přírody. Ve větším lyžařském využití Šumavy se přitom angažoval i Václav Klaus - nejprve jako premiér, pak i jako prezident.

Bude tichá a ekologická, slibuje hejtman

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly by nová lanovka měla být "tichá a ekologická". Dohodu s národním parkem o rozvoji pravé části Lipenské přehrady označil hejtman za průlomovou.

Jedna z variant nové lanovky
Jedna z variant nové lanovky | Foto: Aktuálně.cz

"Správa parku se dostává na stejnou notu jako Jihočeský kraj," prohlásil Zimola.

Nejen v zimě, i v létě

Ředitel šumavského parku František Krejčí uvedl, že nová lanovka by neměla sloužit jen v zimě.

"Měla by být využitelná během celého roku, a to v rámci poznávání a vzdělávání v ochraně přírody v této lokalitě," řekl Krejčí.

Šéf parku dodal, že zvolená varianta musí být co nejšetrnější k šumavské přírodě. Zároveň odmítnul, že by se uvažovalo i o nových sjezdovkách na české straně Šumavy.

Sjezdovka může následovat, varuje Hnutí Duha

Ekologické Hnutí Duha varuje před tím, že po stavbě lanovky k rakouskému lyžařského areálu Hochficht ještě zesílí tlak na vybudování nových sjezdovek i na českých svazích.

Šumava, Špičák
Šumava, Špičák | Foto: Aktuálně.cz

Zastáncem nového lyžařského areálu na Šumavě je kromě podnikatelů a lipenských vsí i prezident Klaus, který se před časem dokonce nechal slyšet, že bude prvním, kdo sjezdovku sjede.

Podle Hnutí Duha může celý projekt s dopravou českých lyžařů přes šumavské kopce ohrozit tamní chráněnou přírodu. Lanovka totiž povede přes nejcennější, první zónu parku.

"Všechny varianty představují negativní dopady na vzácnou přírodu," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Lanovka na Hraničník

  • Délka: 2700 metrů
  • Nástupní stanice: Areál bývalých kasáren Pohraniční stráže na Klápě
  • Kapacita: 2500 lidí za hodinu
  • Investice: 150 až 200 milionů korun

Čtěte dále

"Obáváme se, aby byly všechny podmínky dohody dodrženy. Tedy aby byla skutečně vybrána varianta s nejmenším dopadem na přírodu, a aby Jihočeský kraj i lipenské obce přestaly usilovat o budování sjezdovek v národním parku na české straně," dodal Bláha.

Starosta: Lanovka nám pomůže

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka uvedl, že čtyřsedačková lanovka by pomohla zvýšit turistický ruch v oblasti i v zimě, kdy je tady nejvyšší nezaměstnanost z celého regionu.

Lanovka by zabrala asi čtrnáct hektarů, přičemž na polovině by se musel vykácet les. "Vybrali jsme nejméně problematickou ze sedmi původních variant," tvrdí Hůlka. "Potřebujeme zdravý vzrostlý les jako přirozenou ochranu lanovky."

Lanovka by nevadila ani stínovému ministru životního prostředí Petru Petržílkovi z ČSSD. "Naší přírodě neuškodí," řekl Aktuálně.cz Petržílek.

Ekogické Hnutí Duha ovšem upozorňuje je loňský průzkum veřejného mínění agentury STEM pro ministerstvo životního prostředí, podle něhož "skoro tři čtvrtiny Jihočechů dávají přednost ochraně přírody (i když to může omezit rozvoj) před prosazováním dalších rozvojových projektů".

 

Právě se děje

Další zprávy