Štve vás pandemie a politika? Zavolejte na horkou linku a pořádně se vykřičte

Magazín Magazín
19. 1. 2021 17:07
Američan Chris Gollmar vytvořil telefonní linku Just Scream! (Jen křič!), na které volající mohou anonymně upustit páru. Jakmile vytočí její číslo, ozve se záznamník určený výhradně k tomu, aby se lidé vykřičeli a nikomu svým výlevem nelezli na nervy.
Hněv, vztek, emoce
Hněv, vztek, emoce | Foto: Shutterstock

Američan Chris Gollmar pracuje jako učitel na základní škole a již dříve si všímal, že ve společnosti kvůli pandemii koronaviru, ale i volbám prezidenta Spojených států roste napětí. Přemýšlel proto nad způsobem, jak situaci trochu uklidnit.

Každý, kdo se na Gollmarovu horkou linku dovolá, může křičet tak nahlas a dlouho, jak se mu jen zachce, a až se dosyta vyřve, stačí, když zavěsí. Američan službu spustil symbolicky v listopadu, těsně předtím, než jeho spoluobčané začali hlasovat o tom, kdo bude v dalších letech úřadovat v Bílém domě. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Gollmar se už od dětství zajímá o umění a programování. V minulosti vymyslel jiné podobné projekty, ve kterých lidi ponoukal, aby zanechali na telefonní lince krátký vzkaz. Ve všech ale dbal na anonymitu. Nikdo z křiklounů se tedy nemusí bát, že by se záznam výlevu mohl dostat ven pod jeho jménem.

Přestože Gollmar ani žádný jeho asistent na křik volajícího neodpovídá, řev se ukládá na záznamník a následně se bez uvedení telefonního čísla objeví na webové stránce linky Just Scream!. "Ptáte se, proč k nám volat? Kdykoli se budete cítit nešťastní, vyděšení nebo frustrovaní, naše linka je tu právě pro vás," láká Gollmar na webu.

Od chvíle, kdy linku zprovoznil, přidal do webového archivu už přes 70 tisíc výkřiků a další desetitisíce čekají na zpracování. "Nikdy bych si nepomyslel, že se tak obrovská masa lidí rozhodne pustit svůj řev do světa. Je ale pravda, že v dnešní době v hloubi duše křičí snad každý z nás, takže se to dá pochopit," okomentoval úspěch Gollmar.

Svůj projekt vnímá jako odraz doby poznamenané koronavirem a politickým rozkolem napříč americkou společností. Proto hodlá provoz linky už 21. ledna ukončit. Všechny zaznamenané vzkazy ovšem budou dále dostupné on-line a největší masochisté se tak budou moci ke křiku jiných lidí vracet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy