Doktoři jedné z největších nemocnic v Bruselu se mimo jiné věnují pacientům, kteří bojují se stresem z covidu. Místo léků na zklidnění jim nově předepisují až pět návštěv muzeí měsíčně, píše deník The Guardian.
"Umění dokáže být přínosem pro zdraví duševní i tělesné," vysvětluje Delphine Houbaová, bruselská radní odpovědná za kulturu.
Pacienti tak mohou zdarma navštívit muzeum módy a krajky na Rue de la Violette, umělecké centrum s dočasnými výstavami na náměstí Svaté Kateřiny, šatník kostýmů čurajícího chlapečka či muzeum kanalizace na vlakovém nádraží.
Momentálně jsou do programu zapojena pouze muzea financovaná z veřejných zdrojů. Houbaová však doufá, že ruku k dílu přiloží také muzea soukromá. "Jsem přesvědčená o solidaritě všech belgických muzeí a že poskytnou lidem přístup a podporu," vysvětluje. "Ale toto rozhodnutí závisí na nich a na výsledcích našeho programu."
Výsledky experimentu město zveřejnění během příštího roku, radní si slibují, že by tato snaha mohla zmírnit symptomy syndromu vyhoření a jiných duševních chorob souvisejících s covidem. Houbaová se inspirovala podobným programem v kanadském Quebecu, kde doktoři mohou předepsat pacientům až padesát návštěv muzeí ročně.
Nejedná se o jediný program, který by zkoumal vliv umění na duševní zdraví - britská charitativní organizace Arts and Minds uspořádala v roce 2017 umělecké workshopy pro pacienty trpící stařeckou demencí, se kterými zaznamenala velký úspěch. Až 76 procent účastníků totiž uvedlo, že se díky akci cítili lépe, a 69 procent mělo pocit sounáležitosti.