Místo léků na uklidnění návštěva muzea. Lékaři v Bruselu léčí stres z covidu uměním

Magazín Magazín
9. 9. 2021 17:00
Pandemie koronaviru se negativně podepisuje nejen na fyzickém zdraví, ale i na tom psychickém. Deprese, pocity vyhoření a další problémy trápí v covidové době značnou část lidí. Bruselští doktoři proto začali pacientům na tyto obtíže předepisovat místo léků návštěvy muzeí.
Muzeum města Brusel, které sídlí v budově Králův dům, se rovněž zapojí do nového programu.
Muzeum města Brusel, které sídlí v budově Králův dům, se rovněž zapojí do nového programu. | Foto: Shutterstock

Doktoři jedné z největších nemocnic v Bruselu se mimo jiné věnují pacientům, kteří bojují se stresem z covidu. Místo léků na zklidnění jim nově předepisují až pět návštěv muzeí měsíčně, píše deník The Guardian.

"Umění dokáže být přínosem pro zdraví duševní i tělesné," vysvětluje Delphine Houbaová, bruselská radní odpovědná za kulturu. 

Pacienti tak mohou zdarma navštívit muzeum módy a krajky na Rue de la Violette, umělecké centrum s dočasnými výstavami na náměstí Svaté Kateřiny, šatník kostýmů čurajícího chlapečka či muzeum kanalizace na vlakovém nádraží.

Momentálně jsou do programu zapojena pouze muzea financovaná z veřejných zdrojů. Houbaová však doufá, že ruku k dílu přiloží také muzea soukromá. "Jsem přesvědčená o solidaritě všech belgických muzeí a že poskytnou lidem přístup a podporu," vysvětluje. "Ale toto rozhodnutí závisí na nich a na výsledcích našeho programu."

Výsledky experimentu město zveřejnění během příštího roku, radní si slibují, že by tato snaha mohla zmírnit symptomy syndromu vyhoření a jiných duševních chorob souvisejících s covidem. Houbaová se inspirovala podobným programem v kanadském Quebecu, kde doktoři mohou předepsat pacientům až padesát návštěv muzeí ročně.

Nejedná se o jediný program, který by zkoumal vliv umění na duševní zdraví - britská charitativní organizace Arts and Minds uspořádala v roce 2017 umělecké workshopy pro pacienty trpící stařeckou demencí, se kterými zaznamenala velký úspěch. Až 76 procent účastníků totiž uvedlo, že se díky akci cítili lépe, a 69 procent mělo pocit sounáležitosti.

Mohlo by vás zajímat: Ital si nechal na paži vytetovat QR kód svého covid pasu 

Mladý Ital si nechal na paži vytetovat QR kód svého covidpasu | Video: TikTok / gabrielepellerone
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy