Skanzen v Přerově nad Labem nabízí velikonoční program

Andrea Berniová
19. 3. 2012 13:53
Přijďte si uplést pomlázku nebo prohlédnout ukázky tradičních řemesel
Foto: Jaroslav Jiřička

Ve skanzenu v Přerově nad Labem na vás během některých víkendových dní čeká bohatý velikonoční program plný tradic, zvyků a činností. A začíná se už v březnu.

Dosud si návštěvníci mohli koupit ručně vyráběná košťata a jiné proutěné výrobky nebo se dívali na výrobu ozdob z korálků. Také se pekly velikonoční dobroty. Nechybělo ani malování obrázků na sklo či zdobení vajíček madeirovou technikou. Při ní se do skořápky opatrně vyvrtají dírky nebo dokonce různé tvary, jako třeba srdce nebo květina. Posléze se vajíčko pomaluje voskem.

Skanzen v Přerově nad Labem.
Skanzen v Přerově nad Labem. | Foto: Aktuálně.cz

Jak se pracuje s tkalcovským stavem?

Přerovský velikonoční program ale zdaleka nekončí. Do Velikonoc ještě několik víkendů zbývá. Proč je nestrávit v příjemném prostředí dýchajícím minulostí a plném tradic? V sobotu 24. března si například můžete prohlédnout práci uměleckého kováře, řezbáře a truhláře. Zjistíte, jak se zpracovává ovčí rouno, jak se češe vlna či jak se pracuje s kolovrátkem a tkalcovským stavem. Nemine vás ani velikonoční pečení. Umělečtí řemeslníci budou v Přerově i v neděli. Další víkend (31. 3. a 1. 4.) se můžete těšit na vystoupení folklorního souboru DYKYTA, a to v 10:30 a ve 14 hodin. Tento soubor působí v Přerově už od roku 1988, zaměřuje se na lidové písně a tance středočeského regionu a vystupoval už i na festivalech v zahraničí.

Foto: Reuters

Zkuste si uplést pomlázku

O víkendu 7. a 8. dubna také nepřijdete zkrátka. V sobotu si můžete prohlédnout ukázku drátenictví. Také zjistíte, jak z vizovického těsta vznikají dekorace, které si můžete i koupit. Na programu je také zdobení perníčků a velikonoční pečení. Pokud vám umění pletení pomlázky vždy unikalo, můžete si v neděli přijít uplést pomlázku do skanzenu. Také si prohlédnete výrobu košíků a jiných předmětů z proutí.

Poté už přijde velikonoční pondělí, ale program přerovského skanzenu pokračuje. Můžete si ho užívat ještě po dva víkendy. V sobotu 15. dubna budete mít možnost podívat se na ukázku paličkování. O předposledním dubnovém víkendu vás čeká ukázka zpracování výrobků ze šustí a pergamana.

Skanzen ukazuje život venkovského lidu v minulosti

Skanzen v Přerově nad Labem vznikl koncem 19. století úpravou prvního domu. Ten pak v roce 1967 převzalo Polabské muzeum v Poděbradech a začalo s budováním tzv. polabského skanzenu. Nyní je součástí muzea dohromady 32 objektů. Interiéry domů jsou dobově vybaveny a je zde při různých výstavách návštěvníkům přibližován život venkovského lidu v této oblasti od konce 18. do poloviny 20. století.

Tradičními výstavami, které se tu pořádají každý rok je Jaro na vsi a také Vánoce. Skanzen je otevřen od 17. března každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy