Rusové se chlubí prvním filmem natočeným ve vesmíru. Natočili ho těsně před invazí

pru pru
22. 4. 2023 9:36
Ruští filmaři uvedli minulý týden nový snímek Výzva, který se stal vůbec prvním celovečerním filmem natočeným ve vesmíru. Hlavní postavy se s režisérem vydaly na Mezinárodní vesmírnou stanici v říjnu 2021, čili jen několik měsíců před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Ve stavu beztíže pak strávili necelé dva týdny.
Ruští filmaři natočili první celovečerní snímek ve vesmíru. | Video: Reuters, Youtube/ Central Partnership

Film Výzva (rusky Vyzov) vznikl ve spolupráci jedné z největších ruských produkčních společností Yellow, Black and White studio, kremelské státní televize Prvyj kanál a tamní kosmické agentury Roscomos. Snímek, který měl v ruských kinech premiéru 12. dubna, vypráví o chiruržce, jež musí ve vesmíru provést operaci srdce nemocnému kosmonautovi. Jeho zdravotní stav mu totiž nedovoluje vyčkat až do návratu na Zem.

Hlavní představitelku hraje známá ruská herečka Julia Peresildová, která kvůli natáčení musela podstoupit náročné psychologické a fyzické testy. Během nich zažila například cvičné lety v nulové gravitaci či parašutistický výcvik. Předního mužského hrdinu neztvárnil herec, nýbrž zkušený ruský kosmonaut Oleg Novickij. Oba představitelé společně s režisérem a producentem Klimem Šipenkem a dalším kosmonautem strávili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) celkem 12 dní.

"Existuje spousta amerických a evropských astronautek. Sledovala jsem je a všimla jsem si jedné věci: když mají dívky nebo ženy trochu kudrnaté vlasy, v nulové gravitaci jim krásně lítají. Tak jsem měla dvacet gumiček ve vlasech," popsala Peresildová své zážitky na tiskové konferenci v Moskvě. "A každý večer po umytí vlasů jsem si na ty gumičky natočila vlasy. Proto tak kouzelně létaly. Jinak by jen stály jako koule," dodala. Po návratu poté musela podstoupit intenzivní desetidenní rehabilitaci, aby se zpátky adaptovala na podmínky na Zemi.

V oficiálním prohlášení ruští filmaři uvedli, že "cílem filmu je především popularizovat ruské kosmické aktivity a také oslavit profesi kosmonauta". "Je to jedinečná příležitost letět do vesmíru jen za 200 rublů. Teď si můžete koupit vstupenku a ocitnout se ve vesmíru," vtipkoval na uvedení snímku producent Konstantin Ernst. Server CNN k tomu podotýká, že prostřednictvím filmu ruská propaganda dále pokračuje ve vesmírných závodech se Západem.

Ačkoli se Výzva stala prvním celovečerním filmem natočeným ve vesmíru, nejedná se o první filmový projekt, který se uskutečnil na palubě ISS. Mezi předchozí snímky patří dokument Space Station 3D z roku 2002, jehož vypravěčem je slavný herec Tom Cruise, a osmiminutový sci-fi film podnikatele a vesmírného turisty Richarda Garriotta z roku 2012. Před třemi lety také režisér Doug Liman a již zmíněná hvězda akčních filmů oznámili, že ve spolupráci s NASA a společností Space X chystají snímek natáčený ve vesmíru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy