VIDEO Rusky tančily twerk u památníku. Skončily ve vězení

jaz
27. 4. 2015 12:40
Mladé dívky natáčely videoklip u památníku 2. světové války. Byly zatčeny a obviněny z výtržnictví.
Video: YouTube

Novorossijsk – Celkem šest mladých studentek z jižní části Ruska bylo zatčeno poté, co natočily taneční videoklip u památníku 2. světové války. Podle soudu se dopustily výtržnictví, tři z nich teď čeká vězení, píše deník The Guardian.

Dívky natáčely videoklip k propagaci místní taneční školy a "twerkovaly" v něm na skladbu Touch You Tonight od jamajského zpěváka Aidonia. V porovnání se známými hvězdami tohoto tanečního stylu, jako jsou například zpěvačky Beyoncé nebo Miley Cyrus, bylo jejich podání umírněné.

Úřadům vadila hlavně lokace, kterou si dívky k natočení videa vybraly. Památník 2. světové války prý tanečnice zneuctily, a porušily tak zákon o znesvěcení mrtvých těl a místa jejich uložení.

Plnoletá Margarita odešla od soudu s 15 dny vězení, o šest let starší Jana a 26letá Jakatěrina byly odsouzeny každá na 10 dní. Jak oznámil státní zástupce, další dvě dívky vyvázly pouze s pokutami. Šestá dívka je nezletilá, žalobce proto zvažuje stíhat přímo její rodiče. Zatím dostala pokutu a rodiče výstrahu, aby dále neohrožovali mravní vývoj své dcery.

Twerk vadí úřadům

Skandál s twerkujícími dívkami u památníku přichází jen pár dní po veřejném vystoupení nezletilých dívek z taneční školy v Orenburgu, o které se zajímal Vyšetřovací výbor, jenž je ruskou obdobou FBI.

Kromě natřásajících se školaček byly trnem v oku i jejich černo-oranžové kostýmy, které připomínaly svatojiřskou stuhu, hlavní symbol ruských oslav 70. výročí ukončení války. Organizátoři vystoupení prý dehonestovali veterány 2. světové války, přestože se vedení školy bránilo, že barvy kostýmů byly vybrány náhodně.

Twerk je v Rusku stále populárnější a i nadále se vyučuje na tanečních školách po celé zemi, přestože vadí ruským úřadům. Pozornost si získal také v Česku, a to během volby nejkrásnější studentky Vysoké školy ekonomické v Praze. Disciplína, během které měly soutěžící twerkovat, pobouřila vedení školy natolik, že soutěž krásy zakázalo.

Ruské školačky tančily twerk. V Rusku je z toho celostátní skandál. | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy