Robert De Niro bojuje po hurikánu za obnovu ostrova Barbuda. Loni zde totiž koupil resort

mdan
20. 9. 2017 12:49
Hollywoodská hvězda Robert De Niro lobboval začátkem týdne na jednání OSN za co nejrychlejší obnovení zničeného karibského ostrova Barbuda. Herec se sice ohání zájmy nebohého místního obyvatelstva, možná mu však na srdci více leží jeho loni zakoupený resort Paradise Found Nobu. Se svým obchodním partnerem ho chce na Barbudě rekonstruovat a rozšířit. Podle vlády Antiguy a Barbudy bude na obrodu ostrova zničeného z 95 procent potřeba až 300 milionů dolarů, tedy více než šest miliard korun.
Americký herec Robert De Niro.
Americký herec Robert De Niro. | Foto: ČTK

Americký hollywoodský herec Robert De Niro lobboval při pondělním jednání Organizace spojených národů za pomoc s obnovou karibského ostrova Barbuda. Jeden z tzv. Závětrných ostrovů byl zničen z 95 procent po řádění hurikánu Irma na začátku září. Informaci přinesl server Travel and Leisure.

De Niro ohlásil prakticky okamžitě po řádění hurikánu, že se bude podílet na obnově ostrova. Již delší dobu zde totiž plánuje otevřít resort s názvem Paradise Found Nobu.

Obnova bude dlouhá, těžká a drahá

"I přes zarmoucení z toho, že Barbuda byla zcela zdevastována hurikánem Irma, se těšíme na spolupráci s týmem Paradise Found Nobu, radou Barbudy, vládou Antiguy a Barbudy a celou barbudskou komunitou na úspěšnou obnovu toho, co nám příroda vzala," řekl herec ji dříve deníku New York Daily News.

Ve svém projevu na jednání OSN řekl, že země světa "musí jednat společně, aby pomohly nejzranitelnějším". Dodal, že si je vědom toho, že obnova prakticky zcela zničeného ostrova bude dlouhá a těžká.

Nově postavené či rekonstruované domy zdejších obyvatel musí být  dle něj odolnější. "Okamžitě musí být dodány základní potřeby - energie, voda, jídlo, lékařská péče a přístřešky pro zvířata," burcoval De Niro.

Barbuda je momentálně neobyvatelná

Ostrov je v současné době neobyvatelný. Na jeho obrodu bude podle vládních zdrojů potřeba zhruba 300 milionů dolarů, v přepočtu více než 6,5 miliardy korun, což je zhruba 20 procent HDP země.

Robert De Niro koupil vloni se svým obchodním partnerem Jamesem Packerem resort s názvem K Club a přejmenovali jej na Paradise Found Nobu. Prodej resortu hollywoodské hvězdě vzbudilo mnoho debat na ostrově. Celkem tři stovky obyvatel z celkového počtu 1500 lidí proti němu podepsalo petici.

Jak dopadl resort po hurikánu, není známo. Do budoucna by ale měl zahrnovat celkem 77 pokojů, lázně a čtyři restaurace. Nově bude vybudován i útulek pro osly a jedna z vládních nemovitostí se změní v muzeum. Podle velvyslance ostrova Gilberta Boustanyho se američtí podnikatelé také nabídli, že dají dohromady udržitelný plán rozvoje ostrova na své vlastní náklady.

Americký časopis Forbes v srpnu napsal, že původní resort zel roky prázdnotou a jeho okolí chátralo. Celková obnova areálu byla v srpnu před řáděním hurikánu vyčíslena na 250 milionů dolarů, tedy více než 5 miliard korun.

Video: Tak vypadá Barbuda po řádění hurikánu Irma

Zkáza na ostrově Barbuda. Hurikán Irma zaplavil ulice a ničil domy | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 22 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy