Robert De Niro bojuje po hurikánu za obnovu ostrova Barbuda. Loni zde totiž koupil resort

mdan
20. 9. 2017 12:49
Hollywoodská hvězda Robert De Niro lobboval začátkem týdne na jednání OSN za co nejrychlejší obnovení zničeného karibského ostrova Barbuda. Herec se sice ohání zájmy nebohého místního obyvatelstva, možná mu však na srdci více leží jeho loni zakoupený resort Paradise Found Nobu. Se svým obchodním partnerem ho chce na Barbudě rekonstruovat a rozšířit. Podle vlády Antiguy a Barbudy bude na obrodu ostrova zničeného z 95 procent potřeba až 300 milionů dolarů, tedy více než šest miliard korun.
Americký herec Robert De Niro.
Americký herec Robert De Niro. | Foto: ČTK

Americký hollywoodský herec Robert De Niro lobboval při pondělním jednání Organizace spojených národů za pomoc s obnovou karibského ostrova Barbuda. Jeden z tzv. Závětrných ostrovů byl zničen z 95 procent po řádění hurikánu Irma na začátku září. Informaci přinesl server Travel and Leisure.

De Niro ohlásil prakticky okamžitě po řádění hurikánu, že se bude podílet na obnově ostrova. Již delší dobu zde totiž plánuje otevřít resort s názvem Paradise Found Nobu.

Obnova bude dlouhá, těžká a drahá

"I přes zarmoucení z toho, že Barbuda byla zcela zdevastována hurikánem Irma, se těšíme na spolupráci s týmem Paradise Found Nobu, radou Barbudy, vládou Antiguy a Barbudy a celou barbudskou komunitou na úspěšnou obnovu toho, co nám příroda vzala," řekl herec ji dříve deníku New York Daily News.

Ve svém projevu na jednání OSN řekl, že země světa "musí jednat společně, aby pomohly nejzranitelnějším". Dodal, že si je vědom toho, že obnova prakticky zcela zničeného ostrova bude dlouhá a těžká.

Nově postavené či rekonstruované domy zdejších obyvatel musí být  dle něj odolnější. "Okamžitě musí být dodány základní potřeby - energie, voda, jídlo, lékařská péče a přístřešky pro zvířata," burcoval De Niro.

Barbuda je momentálně neobyvatelná

Ostrov je v současné době neobyvatelný. Na jeho obrodu bude podle vládních zdrojů potřeba zhruba 300 milionů dolarů, v přepočtu více než 6,5 miliardy korun, což je zhruba 20 procent HDP země.

Robert De Niro koupil vloni se svým obchodním partnerem Jamesem Packerem resort s názvem K Club a přejmenovali jej na Paradise Found Nobu. Prodej resortu hollywoodské hvězdě vzbudilo mnoho debat na ostrově. Celkem tři stovky obyvatel z celkového počtu 1500 lidí proti němu podepsalo petici.

Jak dopadl resort po hurikánu, není známo. Do budoucna by ale měl zahrnovat celkem 77 pokojů, lázně a čtyři restaurace. Nově bude vybudován i útulek pro osly a jedna z vládních nemovitostí se změní v muzeum. Podle velvyslance ostrova Gilberta Boustanyho se američtí podnikatelé také nabídli, že dají dohromady udržitelný plán rozvoje ostrova na své vlastní náklady.

Americký časopis Forbes v srpnu napsal, že původní resort zel roky prázdnotou a jeho okolí chátralo. Celková obnova areálu byla v srpnu před řáděním hurikánu vyčíslena na 250 milionů dolarů, tedy více než 5 miliard korun.

Video: Tak vypadá Barbuda po řádění hurikánu Irma

Zkáza na ostrově Barbuda. Hurikán Irma zaplavil ulice a ničil domy | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy