Rhodos: Ostrov slunce a růží

Ilona Víchová
9. 8. 2012 10:17
Vydejte se na dovolené na Rhodosu poznat jeden ze sedmi divů světa!
Foto: Aktuálně.cz

Čtvrtý největší ostrov Řecka nese překrásné jméno Rhodos. Pověst praví, že se vynořil z moře, jako dar pro boha slunce Hélia od samotného Dia. Nejslunnější místo v Řecku láká turisty na nezapomenutelnou dovolenou provoněnou růžemi a olivovníky.

Rhodos je největším ostrovem souostroví Dodekánes a jeho symbolem je jeden ze sedmi divů světa - Kolos Rhodský. Příjemná atmosféra, ochotní Řekové a klidné moře, to jsou důvody, proč je Rhodos jedním z turisticky nejoblíbenějším řeckým ostrovem.

Řecký ostrov Rhodos

Prosluněný ostrov Rhodos najdete v Egejském moři. Od pobřeží Malé Asie ho dělí průliv široký 10 kilometrů. Hlavním městem je Rhodos se zhruba 60 tisíci obyvateli. Pokud si troufnete celý ostrov procestovat, čeká na vás 78 kilometrů na délku a 40 kilometrů na šířku. Nad celým ostrovem se tyčí nejvyšší hora Atavyros ve výšce 1215 metrů. Rhodos se turistům chlubí krásnými plážemi a ojedinělou historií spojenou se zachovalými památkami.

Foto: Aktuálně.cz

Řecký ostrov má pobřeží dlouhé 220 kilometrů a turisté si doslova vybírají z obrovského množství pláží a letovisek. Pokud dobře ostrov prohledáte, najdete romantické zátoky, kde není téměř ani noha. O východní pobřeží šplouchá klidné Středozemní moře a právě proto je většina letovisek v této části ostrova. Na výběr jsou písečné i oblázkové pláže.

Západní pobřeží chrání Egejské moře, které je známe většími vlnami. Díky většímu větru, které moře vpouští na pláž je voda rozbouřenější a kalná. Západní část ostrova je určená pro milovníky surfování.

Hlavní město Rhodos

Staré město obklopují mohutné středověké hradby. Automobil zanechte u přístavu, protože do historické části vás nikdo s autem nepustí. Nové město láká na přístav Mandraki a Emborio. Centrem celého dění je náměstí Rimini s novou tržnicí a vchodem do překrásných městských zahrad.

Přístav ve městě Rhodos
Přístav ve městě Rhodos | Foto: Isifa/Thinkstock

Staré město je propletené celou řadou malinkých uliček a ztratit se v nich není nic těžkého. Tato část je tvořená Rytířskou čtvrtí se středověkými stavbami a Tureckou čtvrtí s bazary, mešitami a židovskou enklávou. Dekoraci a atmosféru celé části tvoří různě rozmístěné dělové koule. Staré mohutné stavby jsou protkané chodbami a do dnes je na nich prováděn archeologický průzkum. Na náměstí Symi stojí pozůstatky Afroditina chrámu ze 3. století a krásná mramorovaná fontána. Hned nedaleko je kostel Panagia tou Kastrou a zbrojnice ze 14. století.

V turecké části se dostanete do Sokratovy ulice, kde se nachází Turecká knihovna s dvěma vzácnými rukopisy a městské lázně, které poblíž zdobí fontána Sintivani. Při putování po městě nezapomeňte vyšplhat na pahorek Monte Smith na jehož vrcholku najdete zbytky dórského Apollónova chrámu.

Tradičně netradiční Rhodos

Pokud patříte k výletníkům, vydejte se na Severní Rhodos, kde se kromě historických památek ukrývá několik přírodních zajímavostí. Mezi ně lze řadit údolí Motýlů, Sedm pramenů nebo údolí Rodini. Překrásný výhled nabízí Filerimos, pahorek s johanitským kostelem, klášterem a rozhlednou. Poznejte starou antickou kulturu ve městě Kamiros, kde najdete pozůstatky z období helénismu. Stejně tak stojí za zhlédnutí městečko Lindos nebo vesnice Archangelos.

Foto: Aktuálně.cz

Na Jižním Rhodosu si užijete hned několik klášterů nebo zkuste místní raritu. Vydejte se na nejjižnější část ostrova, kde se budete zároveň koupat, jak ve Středozemním tak Egejském moři. Zajímavostí této části ostrova je Johanitský hrad vysoko na skále, vzhlížející na Egejské moře. Na svém výletě nezapomeňte ani na vesnice Asklipio, Embonas nebo Siana.

Jak si užívat dovolenou na Rhodosu

Pokud si nechcete užívat celou dovolenou koupáním na východním pobřeží, které patří k nejoblíbenějším, vydejte se poznávat ostrov z jiní stránky. V případě, že si užíváte smlouvání, zkuste místní bazar a pusťte se do nakupování. Nezapomeňte, že se na ostrově dodržuje polední siesta od jedné hodiny odpoledne až do tří. Po úspěšných nákupech si domů dovezete mosazné nebo měděné suvenýry či keramiku s Lindosu se vzorem květin a ptáků.

Milovníkům kultury stačí navléknout lepší oblečení a vyrazit do Národního divadla nebo vyzkoušet atmosféru ve Středověkém divadle na příkopech. Ve spodní části hradeb probíhají představení, která připomínají historii Rhodosu. Turisté, kteří smoking raději vymění za kraťasy a sportovní obuv se mohou vydat na golfové hřiště, které je jižně od Rhodu v Afandou. Poblíž je i závodní dráha motokár nebo jsou k dispozici tenisové plážové kluby.

Pokud neumíte surfovat, naučí vás to instruktoři.
Pokud neumíte surfovat, naučí vás to instruktoři. | Foto: Karel Toman

V případě, že si troufnete na turistiku, raději si sežeňte průvodce. To samé platí o jízdě na kole nebo motocyklu. Pro vodomily jsou k dispozici jachtové kluby, windsurfing nebo adrenalin na vodních lyžích či jízda na vodním banánu. Atrakce hledejte na jižním pobřeží. Nudisté si na ostrově moc neužijí, protože je to přísně zakázané, ale rybaření je téměř neomezené. Vyzkoušejte si harpunování nebo rybařte na pobřeží u Lindos, Kamiros nebo Genaldi.

Ať už se vydáte na ostrov za čímkoliv, počítejte s příjemnými domorodci a prosluněným počasím. Dovolená na ostrově Rhodos vyjde s cestovní kanceláří asi na 9 tisíc korun na osobu se snídaní. Za dovolenou all inclusive na 8 dní zaplatíte okolo 11 tisíc korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Řecku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy