Režisérka deset let točila příběh německé dívky. Nyní film odhalil proč. Corinne je HIV pozitivní

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 3. 2016 19:25
Dokument Corinnino tajemství vypráví o dívce z bavorského městečka, která úzkostlivě střeží svou diagnózu před spolužáky a kamarády. Je totiž HIV pozitivní. Ředitel školy, kterou navštěvuje, je o všem informován, další šíření informace lékaři nedoporučují, aby nevypukla zbytečná panika a Corinne se neocitla v sociální izolaci. Mnozí lidé totiž dosud mají o přenosu viru HIV značně zkreslené informace. Okolí se tedy vše dozvědělo, až když šel snímek v prosinci 2015, po deseti letech od začátku natáčení, do televize. Někteří bývalí spolužáci se nechali testovat, Corinne sleduje reakce na svůj coming out zpovzdálí - momentálně totiž pracuje v cestovním ruchu na Kanárských ostrovech.
Corinne, dívka z Bavorska, jež odhalila svou diagnózu.
Corinne, dívka z Bavorska, jež odhalila svou diagnózu. | Foto: Jeden svět

Deset let natáčela německá režisérka Maike Conwayová o dívce Corinne z bavorského města Prien am Chiemsee. Začala, když jí bylo osm, skončila oslavou maturity a osmnáctých narozenin.

Po celých deset let její spolužáci a kamarádi nevěděli proč. Dozvěděli se to v prosinci 2015, kdy měl časosběrný dokument v Německu premiéru. Corinne je od narození HIV pozitivní, nakazila ji matka, ještě když měla dcerku v děloze.

Jeden svět 2016
Autor fotografie: repro Aktuálně.cz

Jeden svět 2016

Přehlídka dokumentů Jeden svět se z Prahy přesunula do dalších 32 měst v Česku a do Bruselu.

Představuje 123 filmů z 62 zemí.

Podrobný program v regionech NAJDETE ZDE.

Aktuálně.cz vytvořilo k festivalu speciál.

Vše začalo v roce 2002, kdy si režisérka přečetla v novinách o holčičce umírající na AIDS. Svěřila se, že nejhorší na chorobě je její tabu a že nemá o nemoci s kým mluvit. Dokumentaristku příběh zasáhl a pátrala po dívence v organizaci, která zajišťuje umísťování HIV pozitivních dětí v pěstounských rodinách. Našla tu Corinne a její rodinu.

Film čekal 10 let na Corinnin souhlas

"Během deseti let natáčení nikdo materiál neviděl, dokonce ani Corinne. Shromažďovala jsem ho doma na počítači a nikdo k němu neměl přístup. Devět let jsme natáčeli pouze s lidmi, kteří o její chorobě věděli, tedy s doktory, sousedy či mojí dcerou, s kterou se během dlouhého natáčení Corinne skamarádila. Ve škole jsme natáčeli až poslední rok a říkali jsme, že chystáme dokument o dětech v pěstounské péči, což byla ostatně rovněž pravda," líčí režisérka postup, díky němuž se podařilo po celou dekádu uchovat dívčino tajemství.

Dohodla se s rodinou, že smí sbírat materiál o Corinne do jejích osmnácti let. Pak se bude moci sama coby plnoletá rozhodnout, co se s tímto materiálem stane. "Když jí bylo sedmnáct, rozhodla se, že film mohu udělat a zveřejnit ho, až dosáhne osmnácti let," dodává režisérka.

I pro Corinne byla její choroba dlouho tajemstvím

Blízcí přátelé o Corinne věděli, že je nemocná a že bere hodně léků. Přesnou diagnózu znalo jen několik zcela nejbližších. Také samotná dívka dlouho diagnózu neznala. Její pěstounští rodiče, k nimž se dostala po úmrtí své matky na AIDS, jí vše dlouho tajili.

Německá režisérka Maike Conway
Německá režisérka Maike Conway | Foto: Jeden svět

"Až jednoho dne Corinne přišla ze školy a říkala: 'Běželi jsme charitativní běh za děti z Afriky, co jsou HIV pozitivní, nebo jak se to jmenuje.' A já jsem si uvědomila: Jo, holka, tak to si běžela i za sebe! Tehdy jsme si řekli, že je na čase, aby se o své chorobě dozvěděla," vzpomíná její pěstounská matka.

Rodiče byli odhodlaní prozradit těžké tajemství i okolí, ale lékaři je zrazovali: Lidé jsou ještě příliš málo informovaní a báli by se ke Corinne jen přiblížit. Mnozí si totiž dodnes myslí, že se od HIV pozitivního jedince mohou nakazit stisknutím ruky,  pitím ze stejné skleničky či používáním stejné toalety nebo koupelny. Podle lékařů by zpráva mohla vyvolat paniku a dívka by se mohla dostat na škole do úplné izolace. 

A tak rodina s odhalením čekala, než dcera dostuduje gymnázium. Ředitel byl o všem informován a také on držel tajemství pod pokličkou.

Corinne ve dvanácti a v osmnácti letech
Corinne ve dvanácti a v osmnácti letech | Foto: Jeden svět

Televizní "coming out"

Teprve když se dokument v prosinci 2015 vysílal v televizi, dozvědělo se Corinnino okolí její velké tajemství. Bezprostřední reakce dívka nepocítila, momentálně pracuje na Kanárských ostrovech v oblasti cestovního ruchu. Serveru tz.de poskytla rozhovor, v němž sdělila, že reakce nebyly až tak silné, jako by byly před deseti lety. "Nicméně po mém 'coming outu' si dalo několik mých někdejších spolužáků udělat test na HIV. To mi dosvědčuje, že ten strach z nákazy tu pořád je."

Snímek má sloužit i jako osvěta v problematice HIV pozitivních. Corinnin lékař jí například před kamerami vysvětluje, že je jejím právem nikomu nesdělovat tuto svou diagnózu a že to žádný zákon nenařizuje. Zmiňuje rovněž výzkumy, které ukázaly, že virus HIV se nepřenáší v běžném kontaktu v rodině či ve společnosti.

Jak rodina rovněž podotýká, společnost má chorobu velice negativně zafixovanou jako nemoc feťáků, gayů a promiskuitních lidí. "Lidé dělí nemoci na špinavé a čisté, tohle je ta špinavá," říká Corinnina matka. Její rodinná známá dodává, že přitom existuje spousta lidí, kteří se virem HIV nakazili při transfúzi nebo ještě od matky v děloze jako Corinne.

Rodina i tvůrčí tým se obávala reakcí společnosti, nakonec byli mile překvapeni.

"Byli jsme naprosto šťastní a nadšení, že reakce většiny lidí byly velmi pozitivní. Někteří studenti měli strach a nechali si udělat testy, ale většina vše přijala s porozuměním. Když film běžel v německé televizi, měli jsme tolik krásných reakcí. Diváci nám psali, že je Corinne velmi statečná a přáli jí vše nejlepší," líčí režisérka, co se dělo po uvedení snímku v prosinci 2015.

Na závěr poodkrývá nejaktuálnější zprávy od své hrdinky. Ta prozradila diagnózu svému zaměstnavateli, majiteli hotelu na Kanárských ostrovech. Po dlouhé diskusi uvnitř zařízení jí oznámili, že zde může dál pracovat.

"Nějaký tlak společnosti po odvysílání dokumentu nepocítila. Momentálně ji trápí jiné věci. Ráda by si našla blízkého přítele, ráda by jednou založila vlastní rodinu. A tuším, že to nebude mít jednoduché," uzavírá režisérka Maike Conway.

Nemoci se nás nemusí týkat vůbec, je ale potřeba tomu věřit, jde o emocionální naladění, říká psychiatrička Jarmila Klímová, která se věnuje psychosomatice. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy