Psi na palubě. Dva piloti zachraňují zvířata před smrtí

pej
7. 11. 2014 9:45
Dobrovolní piloti tráví téměř každý víkend záchranou psů a zvířat bez domova. Během tří let pomohli již sedmi stovkám z nich.
Foto: Facebook Pittsburgh Aviation Animal Rescue Team

Pittsburgh - Jonathan Plesset a Brad Childs založili před lety leteckou záchranou stanici (Pittsburgh Aviation Animal Rescue Team). Od té doby se jako dobrovolníci vydávají každý víkend za záchranou zvířat bez domova.

"Lidé jsou tak nadšení, když vidí, jak přistáváme se zachráněnými psy. Právě na tyhle okamžiky se snažíme zaměřit a nemyslet na tu negativní stránku věci. Snažíme se tak trochu otupět a nepřipouštět si ji," přiblížil pro Lancaster Online práci dobrovolníků jeden z nich.

Foto: Facebook Pittsburgh Aviation Animal Rescue Team

Letecká služba neziskovou organizací

Dvojice zakladatelů získala leteckou licenci před deseti lety. Jenom létání jim nestačilo. "Víte, kolikrát jsme obletěli město? Potřebovali jsme svojí práci dát smysl," dodali. Nápad zachraňovat opuštěná zvířata se zrodil náhodou, když v roce 2006 přepravovali příteli malého buldoka. "Když si mi během letu sednul na klín, došlo mi to," vysvětlil Jonathan.  

Netrvalo dlouho a brzy k nim začali přicházet další zájemci. Dvojici pilotů pomáhali dobrovolníci nejen s přepravou zvířat z přeplněných útulků, ale i dovozem potravin a zásob na potřebná místa. Zatím během víkendů přepravili kolem sedmi set zvířat bez domova. Vloni se jim podařilo vyřídit potřebné formality a založili neziskovou organizaci. Mohli tak požádat o finanční podporu na zajištění potřebných nákladů.  Minulý měsíc byli za svoji činnost rovněž oceněni vyznamenáním.

"Naše práce je založena na dokonalé koordinaci. Nikdy nedošlo k žádnému incidentu. Zvířata jsou většinou velmi hodná," dodali.

Ne vždy se ale jedná o bezstarostné víkendy, před několika měsíci se dostali do velmi nebezpečné situace, když zachraňovali tři pitbulteriéry přímo z místa konání psích zápasů. „Probíhalo to tajně, potřebovali jsme je dostat rychle nahoru, nebylo to moc bezpečné,“ řekli o záchranné akci.

Bojoví psi měli hluboká poranění, jeden z nich byl ze zápasu natolik zraněn, že mu byla vidět i páteř. "Byl opravdu ve velmi špatném stavu, přesto jsem měl pocit, že se na mě usmívá," dodal Jonathan s tím, že všichni tři zachránění psi naštěstí přežili.

Cílem týmu ale není jen záchrana psů, ale zároveň snaha motivovat další dobrovolníky, aby se k jejich činnosti připojili.

 

Právě se děje

Další zprávy