Psí láska až za hrob. Fenka čeká roky na mrtvého pána

jaz
28. 11. 2014 11:10
Pes čeká druhým rokem před nemocnicí, až půjde jeho pán zase domů. Ten ale v loňském roce zemřel.
Foto: Vesti Novosibirsk – The Siberian Times

Koltsovo – Fenka Máša přišla před dvěma lety do novosibirské nemocnice se svým pánem, kterého museli hospitalizovat. Fenka tak chodila na stejné místo, kde naposledy viděla páníčka, a na noc se vracela do nedaleké vesnice hlídat dům.

Po roční léčbě majitel nakonec zemřel, fenka se ale stále k nemocnici vracela a tamní personál se nesnažil psa ani vyhánět.

Fenka Máša ve vestibulu novosibirské nemocnice.
Fenka Máša ve vestibulu novosibirské nemocnice. | Foto: Vesti Novosibirsk – The Siberian Times

"Rodina ji chtěla v poslední době vzít domů, ale Máša vždy utekla a vrátila se do nemocnice. V pátek večer si ji odvezli a v sobotu ve tři hodiny ráno byla zase zpátky," řekla The Siberian Times pracovnice tamní nemocnice Alla Vorontsova.

Zaměstnanci nemocnice přesto doufají, že jednou Máša najde rodinu, u které se bude mít dobře, a na svého zesnulého pána zapomene. Denně totiž vídají při své práci smutek z odchodu blízkých, který je podle nich u psů stejně dobře rozeznatelný jako u lidí.

O věrnosti psů se točí filmy

Tento fakt podle serveru Daily Mail dokazují i známé příběhy věrných domácích mazlíčků, kteří údajně ronili na pohřbech svých pánů slzy. V roce 1858 zemřel ve Skotsku jistý muž, který byl pochován na hřbitově v Greyfiars Kirk bez náhrobku. Jeho pes Bobby to místo našel a po celých 14 let lehával na hrobě svého pána.

Tímto příběhem se inspirovali spisovatelé i samotný Walt Disney, který o Bobbym natočil v roce 1961 film. Podobně dojemný příběh mají také v Japonsku. Pes jménem Hachiko čekal každý den na nádraží na svého pána, kterého dříve chodíval vyprovázet i vítat, když přijížděl z práce. Jednou ale zemřel a na nádraží se už nevrátil. Hachiko na něj čekal na stejném místě celých deset let až do své smrti v roce 1935.

V Japonsku je tento příběh tak známý, že si věrný pes vysloužil i bronzovou sochu a hollywoodská produkce o něm natočila film z roku 2010 s Richardem Geerem v hlavní roli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy