Haló, tady Medúza. Krajča i Juchelku lidé milovali, dnes to mají oba trochu těžší

Michaela Lišková Michaela Lišková
29. 7. 2023 7:00
"Haló, tady Medúza." Tuto ikonickou hlášku pronášela na začátku 90. let animovaná podmořská postavička v televizi. Hudební pořad fungoval v nejrůznějších podobách po dobu 20 let. Nejoblíbenější moderátorskou dvojicí byl dnešní poslanec ANO Aleš Juchelka a frontman kapely Kryštof Richard Krajčo. Podívejte se na další díl pořadu Zpátečka.
Nejoblíbenější moderátorskou dvojicí hudebního pořadu Medúza byli Aleš Juchelka a Richard Krajčo | Video: Aktuálně.cz

Původní moderátorkou pořadu, který vznikl v roce 1992 v ostravském studiu České televize, byla nejdříve jen samotná animovaná medúza. Zatímco její animaci u počítače obsluhovali dva lidé, hovory od diváků přijímala telefonistka. Pořad Medúza byl prvním animovaným hudebním automatem v Česku a jeho jednoduchý herní princip a dramaturgii vymyslela Kateřina Ondřejková, která podmořské postavičce propůjčila i svůj hlas.

V 90. letech se Medúza několikrát změnila. Chvíli byla součástí dětského pořadu Mini-maxi, který moderovala tehdy dětská zpěvačka Lucie Vondráčková, a v roce 1997 se Medúza zase osamostatnila. Tou dobou šlo o první živě vysílaný hudební magazín s hitparádou v Česku. Postupně se měnil obsah i design pořadu a přibyli i moderátoři.

Nejúspěšnější moderátorskou dvojicí se stali Richard Krajčo a Aleš Juchelka, který dokonce získal na dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově cenu za nejsympatičtějšího moderátora. Později se začalo Krajčovi dařit také jako frontmanovi kapely Kryštof. Zpěvák ale v roce 2009 postupně přestal stíhat všechny povinnosti a musel moderování přenechat samotnému Juchelkovi.

Nakonec skončil i Juchelka a pořad nově moderovala zpěvačka kapely Toxique Klára Vytisková, která byla známá i díky svému extravagantnímu módnímu vkusu. Společně s ní se změnila podoba pořadu i jeho design a z původní Medúzy už téměř nic nezbylo.

Zániku původní koncepce hitparády začala odpovídat i klesající sledovanost. Právě z toho důvodu se pořad začal vysílat jen jednou za 14 dní a střídal se s další hudebním pořadem Musicblok. Později se Medúza s Musicblokem spojily do celku pod názvem MM. V červnu 2012 ale Musiblok zanikl a s koncem roku 2012 skončila po 20 letech vysílání i samotná Medúza.

Někteří za ně bojovali, jiní se je snažili zpeněžit - před více jak 10 lety skončily Vlnky | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy