Ve šlépějích Diany. Princ Harry se v Angole zapojil do čištění minového pole

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2019 20:33
Britský princ Harry se v pátek při návštěvě Afriky zúčastnil čištění minového pole na jihu Angoly. Navázal tak na práci své zesnulé matky princezny Diany. Fotografie z roku 1997, na nichž princezna prochází v ochranné vestě kolem minového pole, tehdy pomohly obrátit pozornost světové veřejnosti k tisícům min, které po ozbrojených konfliktech zůstávají v mnoha zemích světa dodnes, informuje BBC.
Princ Harry se prochází kolem minového pole v Angole. | Video: Reuters

Vnuk královny Alžběty II., který je šestý v pořadí na britský trůn, navštívil minové pole na jihu země, na jehož zneškodnění se právě pracuje. Stejně jako Diana před 22 lety se kolem něj prošel v ochranné vestě. Následně jednu z min na dálku odpálil a setkal se také s místními obyvateli.

Jeho další cesta vedla do města Huambo ve střední Angole, které jeho matka rovněž navštívila. Na místě bývalého minového pole tu nyní vede jedna z ulic. "Jít po 22 letech touto ulicí ve stopách matky bylo emotivní, stejně jako vidět změnu, která se zde udála. Z nebezpečného a rozpadlého místa se stalo společenství plné života s řadou místních obchodů a škol," řekl po návštěvě Harry.

"Nesmíme však ztratit ze zřetele skutečný stav věcí. Dvaadvacet let poté, co Angolu navštívila moje matka, je v této krásné zemi stále přes 1000 minových polí, které je potřeba vyčistit. Zajímalo by mě, jestli by to tak bylo i v případě, že by byla stále naživu. Jsem si celkem jistý, že by to dotáhla do konce," dodal Dianin syn.

Princezna Diana zemřela při autonehodě v Paříži jen několik měsíců po návštěvě Angoly. Ještě ten rok byla podepsána mezinárodní smlouva, která užívání min v ozbrojených konfliktech zakazuje.

Harry v těchto dnech cestuje po Africe sám, bez manželky Meghan a čtyřměsíčního syna Archieho. V úterý navštíví Malawi, kde se setká s prezidentem Peterem Mutharikou. S rodinou se má znovu shledat ve středu, kdy společně navštíví chudinskou čtvrť v Johannesburgu. Setkají se také s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou a Graçaou Machelovou, vdovou po bývalém prezidentovi a vůdci boje proti politice apartheidu Nelsonu Mandelovi. Tím svou cestu po jižní Africe zakončí.

Video: Meghan se vrhla do práce s HIV pozitivními matkami.

Meghan v Africe osaměla. Vrhla se do práce s HIV pozitivními matkami | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy