Ve šlépějích Diany. Princ Harry se v Angole zapojil do čištění minového pole

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2019 20:33
Britský princ Harry se v pátek při návštěvě Afriky zúčastnil čištění minového pole na jihu Angoly. Navázal tak na práci své zesnulé matky princezny Diany. Fotografie z roku 1997, na nichž princezna prochází v ochranné vestě kolem minového pole, tehdy pomohly obrátit pozornost světové veřejnosti k tisícům min, které po ozbrojených konfliktech zůstávají v mnoha zemích světa dodnes, informuje BBC.
Princ Harry se prochází kolem minového pole v Angole. | Video: Reuters

Vnuk královny Alžběty II., který je šestý v pořadí na britský trůn, navštívil minové pole na jihu země, na jehož zneškodnění se právě pracuje. Stejně jako Diana před 22 lety se kolem něj prošel v ochranné vestě. Následně jednu z min na dálku odpálil a setkal se také s místními obyvateli.

Jeho další cesta vedla do města Huambo ve střední Angole, které jeho matka rovněž navštívila. Na místě bývalého minového pole tu nyní vede jedna z ulic. "Jít po 22 letech touto ulicí ve stopách matky bylo emotivní, stejně jako vidět změnu, která se zde udála. Z nebezpečného a rozpadlého místa se stalo společenství plné života s řadou místních obchodů a škol," řekl po návštěvě Harry.

"Nesmíme však ztratit ze zřetele skutečný stav věcí. Dvaadvacet let poté, co Angolu navštívila moje matka, je v této krásné zemi stále přes 1000 minových polí, které je potřeba vyčistit. Zajímalo by mě, jestli by to tak bylo i v případě, že by byla stále naživu. Jsem si celkem jistý, že by to dotáhla do konce," dodal Dianin syn.

Princezna Diana zemřela při autonehodě v Paříži jen několik měsíců po návštěvě Angoly. Ještě ten rok byla podepsána mezinárodní smlouva, která užívání min v ozbrojených konfliktech zakazuje.

Harry v těchto dnech cestuje po Africe sám, bez manželky Meghan a čtyřměsíčního syna Archieho. V úterý navštíví Malawi, kde se setká s prezidentem Peterem Mutharikou. S rodinou se má znovu shledat ve středu, kdy společně navštíví chudinskou čtvrť v Johannesburgu. Setkají se také s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou a Graçaou Machelovou, vdovou po bývalém prezidentovi a vůdci boje proti politice apartheidu Nelsonu Mandelovi. Tím svou cestu po jižní Africe zakončí.

Video: Meghan se vrhla do práce s HIV pozitivními matkami.

Meghan v Africe osaměla. Vrhla se do práce s HIV pozitivními matkami | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy