Královské vzpomínky na Afriku. Meghan tu ukázala syna a zažalovala britský bulvár

Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2019 14:36
Vévodové ze Sussexu ve středu zakončili program svého afrického turné. Harry se vrátil do Johannesburgu, kde společně s Meghan navštívil další neziskové organizace, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosa a vdovu po Nelsonu Mandelovi. Poté společně se synem Archiem odletěli zpět do Velké Británie. Vévodkyně během návštěvy JAR zažalovala britský bulvár za zveřejnění jejího dopisu otci.

Vévodové ze Sussexu během desetidenní návštěvy zamířili do řady neziskových organizací a setkali se s významnými státníky. Zatímco Meghan zůstala se synem Archiem celou dobu v Jihoafrické republice, princ Harry navštívil také Malawi, Botswanu a Angolu.

Harry s Meghan absolvovali více než třicítku akcí a potkali se například s nositelem Nobelovy ceny za mír Desmondem Tutuem, prezidentem Cyrilem Ramaphosou a rovněž s vdovou po prvním černošském prezidentovi Nelsonu Mandelovi.

Meghan a Harry v Africe představili syna Archieho | Video: Reuters

Vévodové například společně navštívili neziskovou organizaci, která pomáhá svobodným ženám s dětmi v jedné z chudinských černošských čtvrtí Kapského Města. Při návštěvě hovořili o násilí namířeném proti ženám, které je podle serveru BBC v JAR v poslední době na vzestupu. Za loňský rok zde muži zavraždili 2700 žen a tisíc dětí. Úřady také registrovaly přes sto případů znásilnění denně.

"Jsem tu s vámi jako matka, manželka, jako žena, jako žena tmavé pleti a jako vaše sestra," prohlásila Meghan při setkání s oběťmi násilností. Harry poznamenal, že žádný muž se nerodí, aby ubližoval ženám, a že je nutné nově vymezit maskulinitu, "aby příští generace mohly přinést do budoucna pozitivní změnu".

Princ Harry odpaluje nášlapné miny. Následuje 22 let staré kroky princezny Diany | Video: Reuters

Princ Harry se pak například v Angole zúčastnil čištění minového pole na jihu země. Navázal tak na práci své zesnulé matky princezny Diany. Fotografie z roku 1997, na nichž princezna prochází v ochranné vestě kolem minového pole, tehdy pomohly obrátit pozornost světové veřejnosti k tisícům min, které po ozbrojených konfliktech zůstávají v mnoha zemích světa dodnes, informoval britský server BBC.

V Botswaně se seznámil s projekty na ochranu přírody a v Malawi se mimo jiné setkal s prezidentem Peterem Mutharikou. 

Vévodové odletěli zpět do Británie ve středu, cílem turné bylo jednak podpořit místní neziskové organizace, ale také posílit vztahy s jednotlivými státy. 

Meghan, Harry a Archie opuští Afriku. Užili si především vřelost místních lidí | Video: Reuters/AP
 

Právě se děje

Další zprávy