reklama
 
 

Princ Charles by jako král nezasahoval do aktuálních témat. Nejsem tak hloupý, řekl

8. 11. 2018 12:40
Pokud se princ Charles, následník britského trůnu, stane králem, nebude zasahovat do záležitostí, které mu leží na srdci.

Charles to řekl v rozhovoru s britskou rozhlasovou a televizní společností BBC, která připravila dokument k jeho 70. narozeninám. Připomněl, že role krále je naprosto odlišná od jeho současného postavení prince z Walesu.

Princ Charles, který 70. narozeniny oslaví příští středu, se v uplynulých desetiletích veřejně vyjadřoval zejména k otázkám ochrany životního prostředí nebo k sociální problematice.

"Myšlenka, že se podobným způsobem budu chovat i po případném nástupu na trůn, je naprosto nesmyslná, protože obě situace jsou zcela odlišné," řekl BBC. "Nejsem tak hloupý," dodal. Agentura DPA připomněla, že Charlesova matka, královna Alžběta II., se striktně vyhýbá politickým tématům.

Británie je konstituční monarchií, kde panovník nemá prakticky žádnou politickou moc a jeho povinností je být neutrální.

Charles uvedl, že jako král by dodržoval zvyklosti. Nicméně svůj aktivní přístup k záležitostem, které mu dělají těžkou hlavu, obhajuje a říká, že na některé své "vměšování" je pyšný. Se svojí nadací Prince's Trust například pomáhá mladým lidem z problematických městských lokalit získat vzdělání a práci.

Charlesova manželka Camilla o princovi z Walesu v dokumentu prohlásila, že "by rád zachránil svět".

Video: Z návštěvy Harryho a Meghan v Austálii

Princ Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji | Video: Reuters

autor: ČTK | 8. 11. 2018 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama