Přežila Titanic, teď prodává věci, aby přežila

Kristina Winklerová
21. 4. 2009 11:15
Londýn - Poslední žijící pasažérka Titaniku se s těžkým srdcem zbavila svých upomínkových předmětů, aby splatila účty za bydlení. Vydražená částka je ale nedostatečná.
Titanic před odjezdem na svou první a poslední plavbu
Titanic před odjezdem na svou první a poslední plavbu | Foto: Wikimedia Commons

Sedmadevadesátiletá Millvina Deanová dala do sobotní dražby posledních sedmnáct suvenýrů, které jí připomínaly tragickou plavbu. Kupující ale podle serveru CNN zaplatili jen zhruba osm tisíc dolarů.

Stará dáma přitom zoufale shání peníze na živobytí. Přála by si zůstat v pečovatelské domě, kde v současnosti žije, nemá ale na placení nájmu. Peníze z poslední dražby jí nevystačí ani na dva měsíce.

Majitel aukční síně Alan Aldridge původně odhadoval, že by se cena předmětů mohla vyšplhat až na 50 000 dolarů.

Většina dražených předmětů nepocházela přímo z potopené lodi. Tematicky s ní ale souvisely a byly paní Deanovou podepsané.

Paní Deanová ale přinejmenším nepřišla o všechny hmotné vzpomínky na Titanic. Jeden z dražitelů, který zakoupil předmět s nejtěsnější vazbou k osudné plavbě, jí ho vzápětí vrátil.

Zachránili ji v pytli

"Mladý muž koupil za 2 200 dolarů plátěný pytel a daroval jej Millvině," vysvětlil Aldridge s tím, že šlechetný dárce si nepřál prozradit svou identitu.

Plátěný pytel byl podle Aldridgeho pravděpodobně použit při záchraně paní Deanové. Nejspíše v něm byla (ještě coby batole) vyzvednuta ze záchranného člunu na loď.

Pravost pytle ale nedokázaly potvrdit ani výzkumy několika předních muzeí.

Není to přitom ani rok, co paní Deanová u Aldridgeho naposledy dražila.

"Bydlí v pečovatelském domě. Je jí devadesát sedm a musí platit měsíčně tři tisíce liber za poplatky, což dělá 36 000 za rok. A to je hodně peněz. Pokud jí dojdou peníze, stát zaplatí poplatky za ní. Ale dokud platí sama, může si vybrat pečovatelský dům, ve kterém zůstane. Pokud bude platit stát, místo pobytu si vybrat nemůže," posteskl si majitel aukční síně.

Zůstala bez příbuzných i bez prostředků

Při předposlední aukci loni v říjnu přitom paní Deanová získala jen něco před třicet tisíc liber. Aldridge také přiznal, že řada lidí se starou dámou soucítí a posílá jí příspěvky.

Zároveň s kolekcí paní Deanové šly do dražby další předměty pocházející z Titaniku.

Dopisy zachráněné Barbary Dainton-Westové noví majitelé ohodnotili na více než šestatřicet tisíc dolarů. Jeden z dopisů se prodal za úctyhodných 21 800 dolarů, zatímco druhé dva stály zhruba 5 800 a 10 000 dolarů.

Listy líčily plavbu Barbařiny rodiny na Titaniku a také bezprostřední události po potopení lodi. Barbaře bylo během katastrofy deset měsíců. Zemřela v říjnu 2007.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy