Češka přemohla rakovinu. S manželem začala pomáhat ostatním

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 7. 2014 11:30
Na začátku dramatického příběhu byl cyklistický sen o náročném závodě, který se změnil v boj o záchranu lidských životů.
Na začátku dobročinné akce byl cyklistický sen a boj s rakovinou.
Na začátku dobročinné akce byl cyklistický sen a boj s rakovinou. | Foto: Reuters

Praha - Když Petra přemohla rakovinu prsu a poznala zákeřnost této choroby, rozhodla se začít pomáhat ženám, které procházejí stejnou životní zkouškou.

V jejím charitativním snažení ji podporuje manžel Jiří, jenž podniká. Jelikož se jedná o vášnivého cyklistu, rozhodl se zorganizovat závod, který by pořádal na vlastní náklady a startovné by věnoval organizaci Mamma Help, provozující centra pro ženy s karcinomem prsu.

Na začátku dramatického příběhu byl cyklistický sen Jiřího a jeho kamaráda účastnit se mimořádně náročného závodu ve francouzských Alpách - kultovního La Marmotte.

Krutá stoupání? Život přináší větší výzvy

Jak se brzy ukázalo, život přináší mnohem svízelnější chvíle než náročný výšlap ve francouzských horách. Na vysněný závod Jiří neodjel, protože kamarád měl těžkou autohavárii, když mu jiné auto nedalo přednost v jízdě. Trvalo několik let, než se z úrazů plně zotavil a oba znovu začali pomýšlet na La Marmotte. Ale přišla další rána osudu.

Psal se rok 2012 a Jiřího manželce Petře lékaři extrahovali malou bulku z prsu, vyšetření nic zlého neukazovala. Jenže pak přišly šokující výsledky kontrolní histologie: Nádor je nejen zhoubný, ale i velmi řídce se vyskytující a těžko léčitelný.

"Následovalo to, co prožívá každý rok jen v naší zemi více jak šest tisíc dalších žen - strach, bolest i naděje. Další operace, šest koňských dávek chemoterapie a velké dávky ozařování změnily plány na zdolání La Marmotte v péči o pacientku, která jen vzdáleně připomínala onu krásnou, mladou a sebejistou ženu několik týdnů či měsíců zpět," vypráví manžel Jiří.

Jenže tenhle pár se zdá naprosto nezdolný a sveřepý. Rok po začátku léčby již Jirka stál na startu Marmotte 2013 a úspěšně ho zdolal. V cíli mu držela palce jeho statečná žena.

"Jak jsem mohl závod dokončit, dodnes vůbec nechápu. V těch nejvypjatějších chvílích jsem si pořád jen opakoval, že to nemohu vzdát, že Petra na tom byla mnohem hůře a že to musím vydržet i já. Po více jak dvanácti hodinách na mne čekala v cíli s nově narostlými kraťoučkými vlasy i s naší patnáctiletou dcerou. Ve velmi emotivním finiši se zrodila první myšlenka na Bohemina Gran Fondo," pokračuje ve svém vyprávění Jirka.

Cyklisté často říkají: "Hrábnul jsem si až na dno." Jenže dno dokáže být mnohem hlubší, než si dokážou představit.
Cyklisté často říkají: "Hrábnul jsem si až na dno." Jenže dno dokáže být mnohem hlubší, než si dokážou představit. | Foto: Reuters

Protože Jiří ani Petra nezůstávají u plánů a snění, uskuteční se 4. října v Českém Krumlově tři závody: Bohemian Gran Fondo (186 km), Český Krumlov Fondo (126 km) a Mamma Help Fondo (46 km).

Výtěžek ze všech tří klání půjde na nové centrum pro ženy s rakovinou prsu, vznikající v Českých Budějovicích. Přibude k již zavedeným centrům v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci a Plzni.

"Věnované startovné nám umožní rozšiřovat a zkvalitňovat naši činnost, sloužit pacientkám s onkologickým onemocněním a ještě více se zaměřit na prevenci a včasnou diagnostiku karcinomu prsu," vítá dar Jana Drexlerová, ředitelka neziskové organizace Mamma Help, pomáhající ženám, které onemocní rakovinou prsu.

Vítězem je každý účastník

Hlavní myšlenkou akce je spojení mimořádného sportovního výkonu s projevem lidské sounáležitosti dokumentované poskytnutím finančních prostředků na podporu celospolečensky významného projektu.

Obtížností trati organizátory inspirovala La Marmotte, charitativním rozměrem pak cyklistická akce Pan Massachusetts Challenge, při níž se za jediný ročník vybere 40 milionů dolarů. Všechny peníze jdou na výzkum rakoviny.

Na začátku letošních prázdnin stál Jiří na startu La Marmotte 2014. Zlepšil si čas, jeho kamarád nezvládl včas zdolat poslední kopec.

"Jedna z osmi žen prožije něco podobného, co prožila Petra. Proti své vůli se ocitnou v závodě, ve kterém nebudou na počátku vědět, jak dopadne. Takové opravdové La Marmotte nebo možná Bohemian Gran Fondo. Někteří nevyjedeme poslední kopec, to však neznamená, že jsme prohráli. Prohrou by bylo, kdybychom se nezúčastnili," uzavírá emotivní vyprávění Jiří.

Rád by jednou na start přilákal stejný počet závodníků, jako je počet žen, které ročně onemocní rakovinou prsu. Když se mu to podaří, vybere šest milionů korun na boj s touto zákeřnou chorobou.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy