Překvapivý objev: Oceány nezvládají absorbovat CO2

ntq
24. 10. 2007 16:55
Tento fakt by mohl urychlit globální oteplování

Londýn - Světové oceány už přešla "chuť" na oxid uhličitý. Ukazuje to desetiletý výzkum Východoanglické univerzity. Tento fakt by mohl značně urychlit proces globálního oteplování.

Množství CO2, které absorboval severní Atlantický oceán v roce 1995, se do roku 2005 postupně zmenšilo na polovinu.

"Taková změna pro nás byla obrovským překvapením," uvedl pro BBC doktor Ute Schuster. Se svým kolegou, profesorem Andrew Watsonem, budou svá zjištění publikovat příští měsíc v magazínu Journal of Geophysical Research.

Globální oteplování na Aktuálně.cz

NEPOUŽÍVAT

"Na začátku výzkumu jsme očekávali, že absorbce CO2 se bude měnit jen velmi pozvolna. Vycházeli jsme totiž z předpokladu, že se jedná o obrovskou masu vody," dodal.

Vědci zaznamenali menší změny i v jižních oceánech. Ty na severu jsou však nesrovnatelně větší a náhlejší.

Schuster založil svůj projekt na pohybu obchodních lodí. Ty byly vybaveny zařízením, které automaticky měřilo hladinu CO2 ve vodě. To zajistilo objektivní pozorování v celé ploše oceánu.

Loď na trase Británie - Západní Indie takových měření provedla devadesát tisíc za rok.

Oceány jsou jedním ze dvou hlavních "žroutů" CO2. Druhým je pevninská biosféra. Společně absorbují jednu polovinu veškerého CO2 vypuštěného do atmosféry. A čím méně ho pohltí oceány, tím více ho zůstane v atmosféře. Vyšší koncentrace v atmosféře pak urychlí skleníkový efekt.

"Rychlost a rozsah změn ukazuje, že už dále nemůžeme brát oceány jako dřez na CO2," upozorňuje Watson. "Snad je to částečně přírodní děj. Ovšem změny mohou být také zaviněny nedávnými změnami v klimatu Země, které byly opravdu prudké."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy