Pracoval až do úplného sebezničení. Ital Leone točil lepší westerny než Američané

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
5. 5. 2024 13:03
"Mým nejoblíbenějším filmem je Hodný, zlý a ošklivý," nechal se slyšet americký režisér Quentin Tarantino. Spaghetti western z roku 1966 režíroval Sergio Leone. Italský filmař byl známý svou neústupností a lpěním na detailech. Neuměl se šetřit, pracoval až do úplného vyčerpání, a tak zemřel relativně brzo, v šedesáti. Tento týden uplynulo 35 let od jeho smrti.

Podívejte se do galerie a pusťte si ukázky z Leoneho filmů. 

Italský režisér, scenárista a producent Sergio Leone v roce 1984.
Italský režisér, scenárista a producent Sergio Leone v roce 1984. | Foto: Profimedia.cz

Není divu, že Sergio Leone zahořel pro film. Vášeň pro něj měl totiž v rodině. Jeho otec Robert Roberti, neboli Vincenzo Leone, byl průkopník kinematografie v Itálii a jeho matka Bice Valerianová zase filmová herečka němé éry.

V roce 1968 mu americká filmová společnost Paramount nabídla možnost natáčet v USA. Tam poté vznikla jeho nová takzvaná americká trilogie. Jako první v roce 1968 vznikl snímek Tenkrát na Západě, zbylými dvěma filmy byly Hlavou dolů a Tenkrát v Americe.

Toto čtyřhodinové drama o židovských gangsterech v newyorské Lower East Side s Robertem De Nirem v hlavní roli zobrazuje celoživotní příběh mafiána, který zápasí se svým zločineckým gangem. Snímek byl nominován na Zlatý glóbus za režii.

Sergio Leone se narodil 3. ledna 1929 v Římě, kde studoval práva, která ale nedokončil, aby se mohl věnovat filmu. Jako teenager pracoval jako pomocný režisér amerických a italských štábů, vyzkoušel si i profesi scenáristy, herce a střihače.

 

Právě se děje

Další zprávy