Praha je nejlevnějším evropským městem pro milovníky kultury, tvrdí britská studie

Magazín Magazín
Aktualizováno 23. 8. 2017 18:43
Britská pošta vydala svou tradiční zprávu porovnávající ceny v kultuře v šestnácti evropských městech. Praha z ní vyšla nejlépe, za šest přesně definovaných vstupenek na kulturní akce či do kulturních organizací návštěvník zaplatí zhruba 2 664 korun. V jiných městech za srovnatelné lístky zaplatí více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Britská pošta (The Post Office) vydala každoroční zprávu informující o cenách za vstupenky v kultuře po celé Evropě. Praha z ní vyšla jako nejlevnější kulturní destinace. Ceny v hlavním městě České republiky podle zprávy z britského pohledu klesly oproti loňsku o téměř 26 procent.

Podobně levná je pro britské turisty také Varšava, Budapešť či Moskva. Pokles cen v Praze je přitom podle britské pošty vcelku překvapivý, vzhledem ke slábnoucí libře.

Kulturní památky jsou klíčovým faktorem při výběru cíle cesty

"Britští turisté podnikají výlety do evropských měst více než jakékoliv jiné zahraniční cesty. Náš nejnovější spotřebitelský průzkum potvrzuje, že kulturní památky jsou při rozhodování o tom, kam pojedou, nejdůležitějším faktorem," uvedl ředitel sekce cestování Andrew Brown.

Letošní zpráva podle něj ukázala, že poměr mezi cenami a tím, co za ně dostanete, se v jednotlivých městech dramaticky liší. "Kulturní nadšenci hledající dobrý poměr cena - výkon mohou ušetřit stovky liber tím, že si před rezervací vstupenek zjistí informace a vymění drahá města za levnější," dodal Brown.

Zjištění britské pošty vychází ze součtu cen několika předem definovaných vstupenek (na operu, balet, koncert klasické hudby, do muzea, uměleckých galerií a památek). Zkoumáno bylo pouze šestnáct evropských měst.

Praha kromě toho uspěla i v jiném hodnocení

Praha obstála také v konkurenci dvanácti nejlepších dovolenkových destinací letošního roku. Britská pošta porovnávala ceny ve čtyřiačtyřiceti populárních střediscích a městech z celého světa. Do první desítky se dostalo celkem devět evropských destinací, mezi nimi i Praha.

Dovolenkovou destinací roku bylo určeno portugalské Algarve, následované Slunečnou pláží v Bulharsku, španělskou Costa del Sol a tureckým Marmarisem. Pátá se umístila Praha. Do první desítky se dostal i kyperský Pafos, Budapešť, Tokio či řecké Korfu.

Britská organizace přitom sledovala celkem osm parametrů, od večeře s vínem přes cenu nápojů až po ceny za opalovací krém či přípravky odpuzující hmyz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy