Praha je nejlevnějším evropským městem pro milovníky kultury, tvrdí britská studie

Magazín Magazín
Aktualizováno 23. 8. 2017 18:43
Britská pošta vydala svou tradiční zprávu porovnávající ceny v kultuře v šestnácti evropských městech. Praha z ní vyšla nejlépe, za šest přesně definovaných vstupenek na kulturní akce či do kulturních organizací návštěvník zaplatí zhruba 2 664 korun. V jiných městech za srovnatelné lístky zaplatí více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Britská pošta (The Post Office) vydala každoroční zprávu informující o cenách za vstupenky v kultuře po celé Evropě. Praha z ní vyšla jako nejlevnější kulturní destinace. Ceny v hlavním městě České republiky podle zprávy z britského pohledu klesly oproti loňsku o téměř 26 procent.

Podobně levná je pro britské turisty také Varšava, Budapešť či Moskva. Pokles cen v Praze je přitom podle britské pošty vcelku překvapivý, vzhledem ke slábnoucí libře.

Kulturní památky jsou klíčovým faktorem při výběru cíle cesty

"Britští turisté podnikají výlety do evropských měst více než jakékoliv jiné zahraniční cesty. Náš nejnovější spotřebitelský průzkum potvrzuje, že kulturní památky jsou při rozhodování o tom, kam pojedou, nejdůležitějším faktorem," uvedl ředitel sekce cestování Andrew Brown.

Letošní zpráva podle něj ukázala, že poměr mezi cenami a tím, co za ně dostanete, se v jednotlivých městech dramaticky liší. "Kulturní nadšenci hledající dobrý poměr cena - výkon mohou ušetřit stovky liber tím, že si před rezervací vstupenek zjistí informace a vymění drahá města za levnější," dodal Brown.

Zjištění britské pošty vychází ze součtu cen několika předem definovaných vstupenek (na operu, balet, koncert klasické hudby, do muzea, uměleckých galerií a památek). Zkoumáno bylo pouze šestnáct evropských měst.

Praha kromě toho uspěla i v jiném hodnocení

Praha obstála také v konkurenci dvanácti nejlepších dovolenkových destinací letošního roku. Britská pošta porovnávala ceny ve čtyřiačtyřiceti populárních střediscích a městech z celého světa. Do první desítky se dostalo celkem devět evropských destinací, mezi nimi i Praha.

Dovolenkovou destinací roku bylo určeno portugalské Algarve, následované Slunečnou pláží v Bulharsku, španělskou Costa del Sol a tureckým Marmarisem. Pátá se umístila Praha. Do první desítky se dostal i kyperský Pafos, Budapešť, Tokio či řecké Korfu.

Britská organizace přitom sledovala celkem osm parametrů, od večeře s vínem přes cenu nápojů až po ceny za opalovací krém či přípravky odpuzující hmyz.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bouzková odvrátila čtyři mečboly a vydřela v Číně postup

Čtyři mečboly odvrátila Marie Bouzková na turnaji v Kuang-čou, než zdolala domácí tenistku Sün Fang-jing a vybojovala si postup do druhého kola. I když byla jednadvacetiletá Češka jasnou favoritkou, s běhavou čínskou soupeřkou bojovala dvě a půl hodiny. Nakonec vyhrála 6:3, 2:6 a 7:6.

Bouzková začala turnaj ztraceným podáním, ale pak předvedla tři brejky a jasně vyhrála první set. Poté se však dařilo Sün Fang-jing, hráčce z třetí stovky žebříčku, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. V tie-breaku už Číňanka vedla 6:2, ale posledních šest výměn patřilo Bouzkové, senzační semifinalistce špičkového srpnového turnaje v Torontu.

Ve druhém kole může Bouzková narazit na světovou trojku Elinu Svitolinovou z Ukrajiny. Dnes zahájí turnaj v Kuang-čou ještě Tereza Martincová, v pavouku je také Kateřina Siniaková jako nasazená pětka.

před 50 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy