Praha je nejlevnějším evropským městem pro milovníky kultury, tvrdí britská studie

Magazín Magazín
Aktualizováno 23. 8. 2017 18:43
Britská pošta vydala svou tradiční zprávu porovnávající ceny v kultuře v šestnácti evropských městech. Praha z ní vyšla nejlépe, za šest přesně definovaných vstupenek na kulturní akce či do kulturních organizací návštěvník zaplatí zhruba 2 664 korun. V jiných městech za srovnatelné lístky zaplatí více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Britská pošta (The Post Office) vydala každoroční zprávu informující o cenách za vstupenky v kultuře po celé Evropě. Praha z ní vyšla jako nejlevnější kulturní destinace. Ceny v hlavním městě České republiky podle zprávy z britského pohledu klesly oproti loňsku o téměř 26 procent.

Podobně levná je pro britské turisty také Varšava, Budapešť či Moskva. Pokles cen v Praze je přitom podle britské pošty vcelku překvapivý, vzhledem ke slábnoucí libře.

Kulturní památky jsou klíčovým faktorem při výběru cíle cesty

"Britští turisté podnikají výlety do evropských měst více než jakékoliv jiné zahraniční cesty. Náš nejnovější spotřebitelský průzkum potvrzuje, že kulturní památky jsou při rozhodování o tom, kam pojedou, nejdůležitějším faktorem," uvedl ředitel sekce cestování Andrew Brown.

Letošní zpráva podle něj ukázala, že poměr mezi cenami a tím, co za ně dostanete, se v jednotlivých městech dramaticky liší. "Kulturní nadšenci hledající dobrý poměr cena - výkon mohou ušetřit stovky liber tím, že si před rezervací vstupenek zjistí informace a vymění drahá města za levnější," dodal Brown.

Zjištění britské pošty vychází ze součtu cen několika předem definovaných vstupenek (na operu, balet, koncert klasické hudby, do muzea, uměleckých galerií a památek). Zkoumáno bylo pouze šestnáct evropských měst.

Praha kromě toho uspěla i v jiném hodnocení

Praha obstála také v konkurenci dvanácti nejlepších dovolenkových destinací letošního roku. Britská pošta porovnávala ceny ve čtyřiačtyřiceti populárních střediscích a městech z celého světa. Do první desítky se dostalo celkem devět evropských destinací, mezi nimi i Praha.

Dovolenkovou destinací roku bylo určeno portugalské Algarve, následované Slunečnou pláží v Bulharsku, španělskou Costa del Sol a tureckým Marmarisem. Pátá se umístila Praha. Do první desítky se dostal i kyperský Pafos, Budapešť, Tokio či řecké Korfu.

Britská organizace přitom sledovala celkem osm parametrů, od večeře s vínem přes cenu nápojů až po ceny za opalovací krém či přípravky odpuzující hmyz.

 

Právě se děje

teď

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy