Polská televize v reportáži o nelegální migraci odvysílala záběry z filmu Netflixu

ČTK ČTK
1. 11. 2021 8:05
Polská veřejnoprávní televize (TVP) v sobotních večerních zprávách v reportáži, v níž varovala před důsledky nelegální migrace, odvysílala záběry z chystaného filmu streamovací služby Netflix. V pondělí na to upozornil internetový portál onet.pl.
Sídlo polské veřejnoprávní televize TVP.
Sídlo polské veřejnoprávní televize TVP. | Foto: Reuters

V reportáži nazvané Nelegální migrace paralyzuje Evropu TVP odvysílala scénu, ve které dva motocyklisté projíždějí kolem prádelny a nečekaně začnou střílet z automatických zbraní. "Jde o nahrávku z jednoho ze švédských měst," uvádí se v reportáži. "Podobné situace jsou na mnohých místech v Evropě už téměř na každodenním pořádku," zazní také v příspěvku.

Onet.pl ovšem uvedl, že autoři reportáže využili záběry, které unikly na internet z natáčení švédského seriálu Snabba Cash (Rychlý prachy). Před natáčením štáb místní obyvatele varoval, co se v jejich okolí bude dít. Švédský deník Expressen napsal, že záběry už využili stoupenci krajní pravice ve Švédsku.

Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém nástupu k moci vedení TVP obsadila loajálními lidmi a opozice i kritici PiS upozorňují, že televize se stala hlásnou troubou tohoto národně-konzervativního uskupení.

Politici PiS dlouhodobě označují imigraci z muslimských zemí za jednu z největších hrozeb pro Evropu. Polsko v posledních měsících čelí náporu migrantů z krizových oblastí. Do Evropské unie se snaží dostat přes Bělorusko, kde je tamní autoritářský prezident Alexander Lukašenko využívá coby nástroj odplaty za to, že sedmadvacítka proti jeho zemi zesílila sankce.

Polské úřady odmítají k migrantům v zoufalé situaci pustit humanitární organizace, hlášeny jsou i případy, kdy pohraničníci běžence zatlačují zpět přes hranici. Parlament v pátek schválil, že na ní bude postavena zeď vybavená monitorovacím systémem a zařízením pro detekci pohybu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy