Pokémon Go po roce: Více příšerek i odměn a nové skupinové bitvy s obrovskými pokémony

Otakar Schön
4. 7. 2017 9:04
Letošní léto je ve znamení kuličkových ložisek točících se na prstu. Právě před rokem ale probíhala jiná mánie: invaze pokémonů v ulicích a mobilních telefonech. Pokémon Go se stal nejrychleji rostoucí hrou na světě a i po roce patří mezi ty nejpopulárnější a nejvýnosnější. I přes jednoznačný úspěch však většina původních hráčů pokémony opustila. Nyní je autoři chtějí dostat zpátky.
Pokémon Go.
Pokémon Go. | Foto: Nintendo

Během celého roku se hra dočkala spousty vylepšení včetně nové sady pokémonů, herní principy však zůstávaly v zásadě stejné. Nyní Niantic vydal další verzi, která hraní výrazně mění. Pozornosti se dočkaly hlavně souboje s ostatními hráči. K návratu odpadlíků ale spíše pomůže snazší získávání zkušenosti a větší populace pokémonů i v menších městech.

Pokémon Go v aktuální verzi obsahuje 151 základních pokémonů a dalších 100 z regionu Johto. Do hry se dostaly také nové předměty, které jsou potřeba k vývinu vzácných pokémonů.

Oproti prvním měsícům je navíc snazší získávat ve hře zkušenosti a díky nim i silnější pokémony. Autoři hry přidali bonusy za chycení pokémona prvním hodem a také bonusy za pravidelné hraní. To je u mobilních her obvyklá taktika, která má hráče udržet. A funguje to, protože bonus za sedm dní v řadě je výrazný. Na vyšších úrovních už je třeba pochytat doslova tisíce pokémonů.

Rozmístění pokémonů se proti úvodním týdnům také výrazně změnilo. I nadále platí, že nejvíce jich najdete v centrech velkých měst, na letištích nebo kolem univerzit, tedy tam, kde se pohybuje hodně lidí s mobilním telefonem.

Novinkou, byť staršího data, je ale propojení výskytu pokémonů s pokéstopy, kde jinak získáváte míčky na chycení příšerek a další užitečné předměty. Výskyt pokémonů v "divoké přírodě" je sice stále omezený, ale i na vesnicích s jediným pokéstopem je nakonec co chytat.

Standardem se v Pokémon Go staly také týdenní "události", kdy je řádově snazší ulovit konkrétní typ pokémonů. Poslední z takových akcí zahltila svět ohnivými pokémony, jako je charmander, ze kterého se může vyvinout nejprve charmaleon a posléze charizard.

Bez takových událostí je totiž pravidelné hraní poměrně předvídatelné, a to i ve velkých městech, kde je pokémonů hromada - jakmile pochytáte většinu z dostupných příšerek, ty zbývající se objevují jen zřídkakdy.

Poslední aktualizace hry pak přinesla pozměněný systém hry s ostatními lidmi. Takzvané gymy neboli bitevní stanice není třeba vylepšovat opakovaným tréninkem pokémonů. Do každé lze dát šest pokémonů hned po jejím obsazení. Jedinou podmínkou je, že musí jít o odlišné pokémony, nenajdete tak už gymy se šesti dragonity nebo laprasy.

A nově gymy fungují také jako pokéstopy, takže jejich návštěvou můžete získat pokébally a další vybavení. Proti původnímu stavu je to příjemná změna - každý způsob, jak získat více míčků na chytání příšerek, se počítá.

V gymech pak vedle klasických bitev proti konkurenčním týmům probíhají také epické bitvy více hráčů proti extrémně silným a vzácným pokémonům. Pokud lidé zvítězí, hráči dostanou šanci chytit slabší verzi poraženého pokémona. Tato možnost je otevřená hráčům na 20. a vyšší úrovni. To není tak velké omezení, jak by se mohlo zdát, byť méně zažranému člověku může dosažení této úrovně trvat několik týdnů, možná i měsíců. Právě do dvacáté úrovně ale vše probíhá rychle a hráč ještě stále objevuje nové a nové druhy pokémonů, takže to utíká. Naopak po dvacáté úrovni už je postup výrazně pomalejší a takzvané raidy představují příjemnou změnu tempa.

Nutné je ovšem ukázat také méně příjemnou stránku nové zábavy - bez placení můžete do velké bitvy vstoupit pouze jednou za den. Další pokusy si musíte zaplatit. Každý vstup do bitvy přijde na cca 25 korun. Odměny jsou přitom nadstandardní v podobě speciálních bonbonů, které lze použít k evoluci či vylepšení libovolného pokémona.

Také díky tomu je Pokémon Go i po roce od uvedení na trh stále v žebříčku deseti nejlépe vydělávajících aplikací ve spoustě zemí. V Česku alespoň na iOS je Pokémon Go 11. nejvýdělečnější aplikace, na Androidu třetí nejziskovější.

 

Právě se děje

Další zprávy