Pokémon Go po roce: Více příšerek i odměn a nové skupinové bitvy s obrovskými pokémony

Otakar Schön
4. 7. 2017 9:04
Letošní léto je ve znamení kuličkových ložisek točících se na prstu. Právě před rokem ale probíhala jiná mánie: invaze pokémonů v ulicích a mobilních telefonech. Pokémon Go se stal nejrychleji rostoucí hrou na světě a i po roce patří mezi ty nejpopulárnější a nejvýnosnější. I přes jednoznačný úspěch však většina původních hráčů pokémony opustila. Nyní je autoři chtějí dostat zpátky.
Pokémon Go.
Pokémon Go. | Foto: Nintendo

Během celého roku se hra dočkala spousty vylepšení včetně nové sady pokémonů, herní principy však zůstávaly v zásadě stejné. Nyní Niantic vydal další verzi, která hraní výrazně mění. Pozornosti se dočkaly hlavně souboje s ostatními hráči. K návratu odpadlíků ale spíše pomůže snazší získávání zkušenosti a větší populace pokémonů i v menších městech.

Pokémon Go v aktuální verzi obsahuje 151 základních pokémonů a dalších 100 z regionu Johto. Do hry se dostaly také nové předměty, které jsou potřeba k vývinu vzácných pokémonů.

Oproti prvním měsícům je navíc snazší získávat ve hře zkušenosti a díky nim i silnější pokémony. Autoři hry přidali bonusy za chycení pokémona prvním hodem a také bonusy za pravidelné hraní. To je u mobilních her obvyklá taktika, která má hráče udržet. A funguje to, protože bonus za sedm dní v řadě je výrazný. Na vyšších úrovních už je třeba pochytat doslova tisíce pokémonů.

Rozmístění pokémonů se proti úvodním týdnům také výrazně změnilo. I nadále platí, že nejvíce jich najdete v centrech velkých měst, na letištích nebo kolem univerzit, tedy tam, kde se pohybuje hodně lidí s mobilním telefonem.

Novinkou, byť staršího data, je ale propojení výskytu pokémonů s pokéstopy, kde jinak získáváte míčky na chycení příšerek a další užitečné předměty. Výskyt pokémonů v "divoké přírodě" je sice stále omezený, ale i na vesnicích s jediným pokéstopem je nakonec co chytat.

Standardem se v Pokémon Go staly také týdenní "události", kdy je řádově snazší ulovit konkrétní typ pokémonů. Poslední z takových akcí zahltila svět ohnivými pokémony, jako je charmander, ze kterého se může vyvinout nejprve charmaleon a posléze charizard.

Bez takových událostí je totiž pravidelné hraní poměrně předvídatelné, a to i ve velkých městech, kde je pokémonů hromada - jakmile pochytáte většinu z dostupných příšerek, ty zbývající se objevují jen zřídkakdy.

Poslední aktualizace hry pak přinesla pozměněný systém hry s ostatními lidmi. Takzvané gymy neboli bitevní stanice není třeba vylepšovat opakovaným tréninkem pokémonů. Do každé lze dát šest pokémonů hned po jejím obsazení. Jedinou podmínkou je, že musí jít o odlišné pokémony, nenajdete tak už gymy se šesti dragonity nebo laprasy.

A nově gymy fungují také jako pokéstopy, takže jejich návštěvou můžete získat pokébally a další vybavení. Proti původnímu stavu je to příjemná změna - každý způsob, jak získat více míčků na chytání příšerek, se počítá.

V gymech pak vedle klasických bitev proti konkurenčním týmům probíhají také epické bitvy více hráčů proti extrémně silným a vzácným pokémonům. Pokud lidé zvítězí, hráči dostanou šanci chytit slabší verzi poraženého pokémona. Tato možnost je otevřená hráčům na 20. a vyšší úrovni. To není tak velké omezení, jak by se mohlo zdát, byť méně zažranému člověku může dosažení této úrovně trvat několik týdnů, možná i měsíců. Právě do dvacáté úrovně ale vše probíhá rychle a hráč ještě stále objevuje nové a nové druhy pokémonů, takže to utíká. Naopak po dvacáté úrovni už je postup výrazně pomalejší a takzvané raidy představují příjemnou změnu tempa.

Nutné je ovšem ukázat také méně příjemnou stránku nové zábavy - bez placení můžete do velké bitvy vstoupit pouze jednou za den. Další pokusy si musíte zaplatit. Každý vstup do bitvy přijde na cca 25 korun. Odměny jsou přitom nadstandardní v podobě speciálních bonbonů, které lze použít k evoluci či vylepšení libovolného pokémona.

Také díky tomu je Pokémon Go i po roce od uvedení na trh stále v žebříčku deseti nejlépe vydělávajících aplikací ve spoustě zemí. V Česku alespoň na iOS je Pokémon Go 11. nejvýdělečnější aplikace, na Androidu třetí nejziskovější.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy