Podnikatelé a turisté dobyli další ráj. Pravé Kapverdy mizí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 8. 2015 10:00
Kdo chce ještě na Kapverdách zažít nefalšovanou Afriku, musí jet hned. Kouzlo ostrovů rychle mizí pod nájezdem podnikatelů a turistů z Evropy.
Foto: Jana Jabůrková a Jiří Turek

Praha - V 15. století to byla neobydlená pustá země. Ještě před pár lety to byla magická a divoká Afrika. Po portugalských mořeplavcích v 15. století objevili Kapverdské ostrovy ve 21. století evropští podnikatelé v cestovním ruchu.

Kapverdy leží na deseti ostrovech v Atlantickém oceánu, u západních břehů Afriky. Zdejší divokost a kouzlo pomalu mizí, nastupuje globalizace, uniformita a poevropšťování.

"Můžete pozorovat vznik velkých developerských projektů, příchod evropské kuchyně do místních restaurací, vedení turistických atrakcí lidmi z evropské pevniny. Pokud chcete ještě zažít "syrovost" Afriky, určitě je potřeba Kapverdy navštívit co nejdříve," říkají v rozhovoru pro Aktuálně.cz cestovatelé a fotografové Jana Jabůrková a Jiří Turek.

Aktuálně.cz: Jak jste si vybírali Kapverdy jako destinaci pro focení? Co rozhodlo?

Jana Jabůrková a Jiří Turek: Při našem hledání rozhodl fakt, že Kapverdské ostrovy jsou na pomezí turistické destinace a africké rozvojové země. Podle toho, co jsme za těch několik návštěv viděli, je jasné, že za pár let nebudou mít svoji nezávislost, divokost a kouzlo. Prostě je objevili turisté z Evropy a tomu jsou postupně přizpůsobovány.

A.cz: Můžete uvést příklad?

Asi nejvíc je to vidět na hlavním turistickém ostrově Sal. Zde postavili první a dlouho jediné letiště, na kterém mohou přistávat velká letadla. Nyní už je takové letiště i na ostrově Boa Vista či v hlavním městě Praia na ostrově Santiago. Můžeme tak říci, že hlavní motivací pro nás byla snaha o zachycení ojedinělého ráje nedaleko Evropy, dokud nebude zničený všudypřítomnou uniformitou.

A.cz: Jaký tedy byl váš převládající dojem z Kapverd? Africká rozvojová země, nebo spíše turistická destinace?

Zažili jsme období postupného přerodu. Nyní se na ostrovech mísí místa a život spíše odpovídající africké rozvojové zemi s přicházejícími atributy turistického ruchu. Můžete pozorovat vznik velkých developerských projektů, příchod evropské kuchyně do místních restaurací, vedení turistických atrakcí lidmi z evropské pevniny. Pokud chcete ještě zažít "syrovost" Afriky, určitě je potřeba Kapverdy navštívit co nejdříve.

A.cz: V čem se liší ostrov od ostrova?

Hlavní turistický ostrov Sal, odkud pochází větší část fotografií, je vlastně poušť. Ale okouzlující poušť. Nekonečné pláže, osvěžující Atlantik, výborné čerstvé ryby, stálé počasí a především "no stress" přístup k životu. Je to návykové. Nikam nespěcháte, nic vás nerozčiluje, nic nemusíte, užíváte si slunce, pozorujete místní rybáře, mládež hrající fotbal úplně kdekoliv a všudypřítomné děti a psy.

A.cz: A další ostrovy?

Každý z deseti hlavních ostrovů je trochu jiný a má své kouzlo. Třeba ostrov Fogo je vlastně stále aktivní sopka plná polí, na kterých se pěstuje ovoce, zelenina a hlavně víno. Červená vína z tohoto ostrova jsou přímo skvostná. Všichni Kapverďani jsou sportovci, hudebníci a tanečníci. Lambáda, kultovní tanec osmdesátých let, pochází právě odtud. Ostrov Boa Vista je podobný jako Sal, plný nekonečných bílých pláží. Na Santiago zase najdete nejstarší objevené místo, kde v 15. století Portugalci obchodovali s otroky.

A.cz: Jsou Kapverdy "fotogenické"? Jaké zajímavé objekty nabízejí fotografům?

Jsou velmi fotogenické. Díky tomu, že jste blízko rovníku, máte slunce přímo nad hlavou. Kapverďanům, na rozdíl od některých jiných zemí, zatím nevadí, když je fotíte. Nejzajímavější objekty jsou tedy lidé, především děti, a potom psi, na něž narazíte opravdu všude. Jedineční jsou rybáři a hlavně jejich děti ručně zpracovávající ryby přímo na mole. Na ostrově Fogo je magická sopka, na Santiagu trh a pevnost Cidade Velha, jež byla známa jako Ribeira Grande, ve středověku nejbohatší portugalské místo, právě kvůli obchodu s otroky.

A.cz: Jak byste charakterizovali své fotky z Kapverd?

Věříme, že zachycují pohodu, ráj a "no stress" život, což je heslo ostrovů. Nechtěli jsme vytvořit žádný sociální dokument. Jsou to lehké, oddechové pop fotografie, které se hodí třeba do koupelny. 

A.cz: Co byste doporučili lidem mířícím na Kapverdy jako turisté?

Ať si jedou odpočinout a přistoupí na "no stress". Na Kapverdách nikomu opravdu nic neuteče. Pokud se jim to podaří, rozhodně je potřeba navštívit nějaký další ostrov, doporučujeme Fogo. A hlavně není potřeba si od každého "nutiče" něco koupit. Stačí si s nimi popovídat. A navíc nejsou tak agresivní jako jinde v Africe, protože "no stress"

A.cz: Na co je třeba dát si v tomto nejzápadnějším koutě Afriky pozor?

Hlavně na slunce! Jste přece jen téměř na rovníku a studený vítr od Atlantiku klame. A punč není jemný teplý nápoj, ale námořnická pálenka.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy