Nor procestoval 198 zemí světa. Nedal přitom výpověď z práce

jaz
10. 8. 2015 19:00
Před čtyřicítkou procestoval všechny země světa a připsal si na konto i pár rekordů. Během 28 hodin například navštívil pět kontinentů.
Foto: Instagram / Gunnar Garfors

Oslo – Zapálený cestovatel Gunnar Garfors z Norska navštívil do roku 2008 přes 85 zemí světa a napadlo ho, že se pokusí procestovat všechny zbylé státy. Když se mu to v 38 letech povedlo, stal se tak do té doby nejmladším člověkem, který viděl celý svět. O svých zážitcích napsal knihu a k cestování motivuje návštěvníky svého blogu. Informoval o tom britský server Uniland.

In front of Cape Good Hope. #SouthAfrica

Fotka zveřejněná uživatelem Gunnar Garfors (@garfors),

Gunnar je kromě dosaženého prvenství hrdý také na fakt, že celou dobu dokázal studovat a pracovat na plný úvazek a na cesty si vyhrazoval jen víkendy a svátky. Za ty roky vyrazil na stovky výletů a absolvoval zhruba tři až čtyři tisíce letů. V roce 2012 pak dosáhl rekordu, kdy jako první navštívil pět kontinentů v jediném dni.

Suit jacket or bust, #Antarctica or not.

Fotka zveřejněná uživatelem Gunnar Garfors (@garfors),

Pro jasný cíl si původně stanovil 193 zemí, které jasně rozlišuje i Organizace spojených národů, do kterých patří jak členské, tak uznané, jako je Vatikán nebo Palestina. Gunnar navíc k oněm 193 zemím navštívil i další, například Kosovo, Západní Sahara nebo Tchaj-wan.

Hurra for 17. mai og gratulerer så mykje frå #London! #Norwaysnationaldaytoday

Fotka zveřejněná uživatelem Gunnar Garfors (@garfors),

Do mnoha koutů Země se podíval sám, ale často cestoval se svým bratrem nebo přáteli. Do Kapverd zavítal už se svou rodinou i blízkými, aby společně s nimi oslavil konec své cesty.

Bloody photo bombers! #Antarctica #penguins

Fotka zveřejněná uživatelem Gunnar Garfors (@garfors),

Gunnar o dobrodružství píše na svém blogu a dává rady méně zkušeným cestovatelům i ve své nové knize. Upozorňuje hlavně na nutnost dobrého plánování, využívá totiž nízkonákladové aerolinky, u kterých pořizuje v dostatečném předstihu letenky. Nebrání se ale ani vlakům, trajektům nebo stopování. Za ubytování pak ušetřil díky kontaktům z mezinárodní sítě Couchsurfing, kdy mohl zdarma v dané zemi přenocovat.

To se ale nestávalo zase tak často. Gunnar sice nepobýval v cílových destinacích nijak dlouho, ale pro započítání země nestačilo jen překročení hranice. Musel alespoň opustit prostory letiště nebo vlakového nádraží.

Velkou část zemí projel autem, kterým stihnul například 18 států za jediný den, a to Bulharsko, Makedonii, Kosovo, Srbsko, Chorvatsko, Bosnu, Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Českou republiku, Německo, Holandsko, Belgii, Lucembursko, Francii, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy