Po Krkonoších devastují borůvkáři i Jizerské hory

Pavel Baroch
24. 7. 2008 20:50
Jeden sběrač dokonce skončil ve vězení

Liberec - Neukáznění sběrači borůvek už nedevastují jen vzácnou přírodu v Krkonoších, ale také v sousedních Jizerských horách.

"Ano, je to skutečně problém," řekl Aktuálně.cz vedoucí tamní chráněné krajinné oblasti Jiří Hušek. Stovky sběračů po sobě nechávají vytrhané borůvčí, poškozené chráněné rostliny nebo rozházené odpadky.

Lesní zákon sice nezakazuje sběr borůvek, ale nesmí se při tom ničit příroda a sběr musí sloužit jen pro vlastní potřebu.

"Když ale potkáte sběrače borůvek, jak jde z lesa ověnčen dvěma dvacetilitrovými kbelíky a na zádech má padesátilitrový sud, tak vás jistě napadne, že to nemá pro vlastní potřebu. Naopak, na takovéto sběrače už přímo na parkovištích čekají překupníci," popsal své zkušenosti Ludvík Řičář, ředitel libereckého pracoviště Lesů České republiky.

Jizerské hory
Jizerské hory | Foto: Aktuálně.cz

Lesy uzavřít nemůžeme

Vedoucí CHKO Jizerské hory Jiří Hušek uvedl, že situace se zdramatizovala v posledních dvou až třech letech. V Krkonoších přitom vedení tamního národního parku už osmý rok po sobě nechalo až do poloviny října vybrané oblasti pro turisty zavřít.

"My takové pravomoci nemáme," řekl Aktuálně.cz Hušek, podle něhož může les v chráněné oblasti zavřít příslušný krajský úřad.

"Jenže vzhledem k přesně stanoveným důvodům, kdy je možné les pro veřejnost dočasně uzavřít, je tato možnost víceméně nereálná," konstatoval Hušek. Dodal, že není příznivcem zavírání lesa.

Pracovníci parku každý den vyrážejí do lesa a kontrolují, jestli se někdo nepohybuje v chráněných oblastech mimo vyznačené cesty. "Sběrači začínají hodně brzy, třeba už v půl čtvrté ráno," řekl Hušek.

Zadržení borůvkáři v Krkonoších
Zadržení borůvkáři v Krkonoších | Foto: KRNAP

Agresivní sběrač skončil ve vězení

Zamezit devastaci přírody nepomáhají ani pokuty, kterých ochranáři udělí ročně desítky. Jednoho borůvkáře, který napadl pracovníka CHKO, dokonce loni poslal soud na zhruba deset měsíců do vězení - byl totiž v podmínce.

Stejně jako v Krkonoších pochází velká část neukázněných sběračů borůvek z Polska. Druhou skupnu tvoří nezaměstnaní a další sociálně slabší občané.

"Jezdí s auty do míst, kde je to zakázáno, vyšlapávají v chráněných lokalitách přístupové stezičky, ruší zvěř, ničí vegataci včetně zvláště chráněných druhů rostlin. A někteří po sobě nechávají velké množství odpadků," řekl Radek Drahný, mluvčí státních Lesů.

Letos poprvé se chystají přísnější kontroly sběračů, na kterých se dohodla chráněná krajinná oblast s lesníky a policisty. "Kontroly budou mnohem častější," potvrdil šéf CHKO Hušek.

Orlické hory
Orlické hory | Foto: Aktuálně.cz

Krkonoše, Jizerské hory a... nic

Mluvčí státních Lesů Radek Drahný poznamenal, že neukáznění sběrači borůvek se soustředí výhradně do Krkonoš a Jizerských hor.

Například v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, která také leží na hranicích s Polskem, sběrači přírodu nepoškozují, jsou ohleduplní. "Je to kuriózní, ale nikde jinde problém s borůvkáři není. Nevím, čím si to vysvětlit," řekl Aktuálně.cz mluvčí Drahný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy