Po Krkonoších devastují borůvkáři i Jizerské hory

Pavel Baroch
24. 7. 2008 20:50
Jeden sběrač dokonce skončil ve vězení

Liberec - Neukáznění sběrači borůvek už nedevastují jen vzácnou přírodu v Krkonoších, ale také v sousedních Jizerských horách.

"Ano, je to skutečně problém," řekl Aktuálně.cz vedoucí tamní chráněné krajinné oblasti Jiří Hušek. Stovky sběračů po sobě nechávají vytrhané borůvčí, poškozené chráněné rostliny nebo rozházené odpadky.

Lesní zákon sice nezakazuje sběr borůvek, ale nesmí se při tom ničit příroda a sběr musí sloužit jen pro vlastní potřebu.

"Když ale potkáte sběrače borůvek, jak jde z lesa ověnčen dvěma dvacetilitrovými kbelíky a na zádech má padesátilitrový sud, tak vás jistě napadne, že to nemá pro vlastní potřebu. Naopak, na takovéto sběrače už přímo na parkovištích čekají překupníci," popsal své zkušenosti Ludvík Řičář, ředitel libereckého pracoviště Lesů České republiky.

Jizerské hory
Jizerské hory | Foto: Aktuálně.cz

Lesy uzavřít nemůžeme

Vedoucí CHKO Jizerské hory Jiří Hušek uvedl, že situace se zdramatizovala v posledních dvou až třech letech. V Krkonoších přitom vedení tamního národního parku už osmý rok po sobě nechalo až do poloviny října vybrané oblasti pro turisty zavřít.

"My takové pravomoci nemáme," řekl Aktuálně.cz Hušek, podle něhož může les v chráněné oblasti zavřít příslušný krajský úřad.

"Jenže vzhledem k přesně stanoveným důvodům, kdy je možné les pro veřejnost dočasně uzavřít, je tato možnost víceméně nereálná," konstatoval Hušek. Dodal, že není příznivcem zavírání lesa.

Pracovníci parku každý den vyrážejí do lesa a kontrolují, jestli se někdo nepohybuje v chráněných oblastech mimo vyznačené cesty. "Sběrači začínají hodně brzy, třeba už v půl čtvrté ráno," řekl Hušek.

Zadržení borůvkáři v Krkonoších
Zadržení borůvkáři v Krkonoších | Foto: KRNAP

Agresivní sběrač skončil ve vězení

Zamezit devastaci přírody nepomáhají ani pokuty, kterých ochranáři udělí ročně desítky. Jednoho borůvkáře, který napadl pracovníka CHKO, dokonce loni poslal soud na zhruba deset měsíců do vězení - byl totiž v podmínce.

Stejně jako v Krkonoších pochází velká část neukázněných sběračů borůvek z Polska. Druhou skupnu tvoří nezaměstnaní a další sociálně slabší občané.

"Jezdí s auty do míst, kde je to zakázáno, vyšlapávají v chráněných lokalitách přístupové stezičky, ruší zvěř, ničí vegataci včetně zvláště chráněných druhů rostlin. A někteří po sobě nechávají velké množství odpadků," řekl Radek Drahný, mluvčí státních Lesů.

Letos poprvé se chystají přísnější kontroly sběračů, na kterých se dohodla chráněná krajinná oblast s lesníky a policisty. "Kontroly budou mnohem častější," potvrdil šéf CHKO Hušek.

Orlické hory
Orlické hory | Foto: Aktuálně.cz

Krkonoše, Jizerské hory a... nic

Mluvčí státních Lesů Radek Drahný poznamenal, že neukáznění sběrači borůvek se soustředí výhradně do Krkonoš a Jizerských hor.

Například v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, která také leží na hranicích s Polskem, sběrači přírodu nepoškozují, jsou ohleduplní. "Je to kuriózní, ale nikde jinde problém s borůvkáři není. Nevím, čím si to vysvětlit," řekl Aktuálně.cz mluvčí Drahný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy