Část Krkonoš je uzavřena. Park devastují borůvkáři

Pavel Baroch
21. 7. 2008 11:09
Pokuta za porušení zákazu je až 10 tisíc korun

Vrchlabí - Část Krkonoš se až do 15. října uzavírá turistům.

Je to už poosmé, co Správa Krkonošského národního parku k tomuto kroku přistoupila. Nutí ji k tomu sběrači borůvek především z Polska, kteří nerespektují pravidla ochrany přírody a devastují nejvzácnější části nejvyššího českého pohoří včetně vzácných rostlin.

"Omezení vstupu se týká pohybu volným terénem. Průchod po značených turistických cestách a vyhrazených cyklotrasách není nijak dotčen," vysvětlila mluvčí národního parku Alena Machačová.

Dodala, že kromě mapy se "zakázanými" oblasti vyznačí pracovníci parku vybraná území s omezeným vstupem i přímo v terénu.

Místa s omezeným vstupem
Místa s omezeným vstupem | Foto: KRNAP

Pokuta až 10 tisíc korun

Omezení vstupu se týká především prvních zón Krkonošského národního parku.

Jde například o okolí Vesecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrný hřbet, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Dolní Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.

"Za porušení tohoto zákazu může osoba dostat pokutu až deset tisíc korun," řekla mluvčí parku Machačová. Vysvětlila, že kromě devastace borůvčí a poškozování vzácných druhů rostlin sběrači také ruší zvěř, která si na podzim vybírá místa na přezimování.

Místa, která borůvkáři po skončení své "práce" opustí, přitom podle krkonošských ochranářů mnohdy připomíná měsíční krajinu.

Zadržení polští borůvkáři
Zadržení polští borůvkáři | Foto: KRNAP

Kampaň míří na Poláky

Letos podruhé bude vedena intenzivnější informační kampaň rovněž na polské straně Krkonoš.

"Po zkušenostech z roku 2006 a 2007, kdy nařízení o omezení vstupu porušovali téměř výlučně občané polské státní příslušnosti, považujeme tento krok za nezbytný," řekla Machačová.

Nelegální sběr borůvek nabral v minulých letech takových rozměrů, že se správa tamního národního parku předloni dokonce rozhodla oslovit polské velvyslanectví v Praze, aby proti svým občanům zakročilo. Jednání ovšem žádný konkrétní výsledek nepřineslo.

 

Právě se děje

Další zprávy