Část Krkonoš je uzavřena. Park devastují borůvkáři

Pavel Baroch
21. 7. 2008 11:09
Pokuta za porušení zákazu je až 10 tisíc korun

Vrchlabí - Část Krkonoš se až do 15. října uzavírá turistům.

Je to už poosmé, co Správa Krkonošského národního parku k tomuto kroku přistoupila. Nutí ji k tomu sběrači borůvek především z Polska, kteří nerespektují pravidla ochrany přírody a devastují nejvzácnější části nejvyššího českého pohoří včetně vzácných rostlin.

"Omezení vstupu se týká pohybu volným terénem. Průchod po značených turistických cestách a vyhrazených cyklotrasách není nijak dotčen," vysvětlila mluvčí národního parku Alena Machačová.

Dodala, že kromě mapy se "zakázanými" oblasti vyznačí pracovníci parku vybraná území s omezeným vstupem i přímo v terénu.

Místa s omezeným vstupem
Místa s omezeným vstupem | Foto: KRNAP

Pokuta až 10 tisíc korun

Omezení vstupu se týká především prvních zón Krkonošského národního parku.

Jde například o okolí Vesecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrný hřbet, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Dolní Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.

"Za porušení tohoto zákazu může osoba dostat pokutu až deset tisíc korun," řekla mluvčí parku Machačová. Vysvětlila, že kromě devastace borůvčí a poškozování vzácných druhů rostlin sběrači také ruší zvěř, která si na podzim vybírá místa na přezimování.

Místa, která borůvkáři po skončení své "práce" opustí, přitom podle krkonošských ochranářů mnohdy připomíná měsíční krajinu.

Zadržení polští borůvkáři
Zadržení polští borůvkáři | Foto: KRNAP

Kampaň míří na Poláky

Letos podruhé bude vedena intenzivnější informační kampaň rovněž na polské straně Krkonoš.

"Po zkušenostech z roku 2006 a 2007, kdy nařízení o omezení vstupu porušovali téměř výlučně občané polské státní příslušnosti, považujeme tento krok za nezbytný," řekla Machačová.

Nelegální sběr borůvek nabral v minulých letech takových rozměrů, že se správa tamního národního parku předloni dokonce rozhodla oslovit polské velvyslanectví v Praze, aby proti svým občanům zakročilo. Jednání ovšem žádný konkrétní výsledek nepřineslo.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy