Plzeňané vyrazili po stopách Hanzelky a Zikmunda. Chtějí zjistit, jak se za padesát let změnil svět

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
23. 4. 2018 11:08
Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha se rozhodli kráčet ve stopách slavné české cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund a vydali se na devítiměsíční výpravu po 32 zemích. Pod hlavičkou projektu Zikmund100 plánují zdokumentovat, jak vypadají dnes místa, která legendární cestovatelé navštívili v 60. letech minulého století. Stihnout by to chtěli do konce letošního roku, aby mohli příští rok v únoru u příležitosti 100 let od narození Miroslava Zikmunda otevřít v Plzni výstavu.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. | Foto: muzeum-zlin.cz

Na svou druhou cestu se nerozluční přátelé a již známí čeští cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vydali 22. dubna 1959 od budovy Autoklubu v pražské Opletalově ulici. Na výpravě je ve vozech Tatra 805 doprovodili ještě dva kolegové. Putování trvalo pět a půl roku a dobrodruzi projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

V jejich stopách se letos rozhodli kráčet dva cestovatelé z Plzně Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha. Svůj projekt nazvali Zikmund100, vyrazili na Velikonoční pondělí a projet celou trasu by chtěli do konce letošního roku. V den stých narozenin Miroslava Zikmunda, tedy 14. února 2019, by totiž na počest plzeňského rodáka rádi otevřeli výstavu porovnávající fotky legendárních cestovatelů s těmi svými.

Cestu si vytyčili společně s Národním technickým muzeem v Praze, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samotným Miroslavem Zikmundem. Vybrali tak 162 snímků, které budou sloužit jako vodítko pro retrospektivu.

Japonsko v 60. letech a dnes

"Naším cílem je cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda Euroasií po čtyřiapadesáti letech znovu zdokumentovat. Přivézt svědectví, nakolik se tehdejší svět změnil. Pokusíme se fotografovat ve stejných kompozicích, aby se kontrast dal porovnat co nejlépe," uvedli pro Český rozhlas.

Podle nich bude zajímavé především srovnání fotografií Japonska poválečných 60. let a dneška.

Zatímco Hanzelka a Zikmund používali kinofilmové a středoformátové přístroje, Vaňourek se Sochou mají k dispozici nejnovější technické výdobytky, jako 4K kamery či drony. Neoddělitelnou součástí jejich cesty je zveřejňování novinek na sociálních sítích a webových stránkách či lokalizace jejich aktuální polohy.

Plzeňští cestovatelé již za sebou mají několik výletů. Jak píšou na svém webu, procestovali Skalisté hory Kanady, střechu světa v Nepálu, deštné pralesy na Borneu, rozžhavenou Saharu, solné pouště Nevady a Kalifornie a trávili čas s mořskými cikány na ostrově Sulawesi, rybařili na Srí Lance nebo navštívili nebezpečnou savanu v JAR.

Cesta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka začala v Turecku, postupně plánují projet celkem 32 zemí. "Je to jednoduché. Letecky se dostaneme na ty základní body, přes moře poletíme jen letadlem, lodě by nás zdržovaly. No a pak - na koni, motorce, oslu, vlakem nebo pěšky," nechali se slyšet pro Český rozhlas Rádio Praha.

Změna plánu kvůli konfliktu v Sýrii

Plzeňští cestovatelé původně například zvažovali také návštěvu Sýrie, vzhledem k nedávnému bombardování Damašku však cestu do válečné zóny zrušili. Kvůli konfliktu museli pozměnit itinerář cesty a z Turecka vyrazili na Srí Lanku. Do Izraele, Jordánska a Libanonu se plánují vrátit zhruba za dva měsíce.

Hlavním podporovatelem projektu Z100 je město Plzeň. Kromě toho je podpořilo už zmiňované Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, dále Olympus, Český rozhlas Radiožurnál a časopis National Geographic Česko.

Z100 není prvním projektem zaměřeným na cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Stabilně se jim věnuje například cestovatel a režisér Petr Horký, cestovatel a spisovatel Miroslav Náplava či publicista Vladimír Kroc. Společně také vloni vydali knihu Století Miroslava Zikmunda, které předcházel stejnojmenný snímek.

Video: Podívejte se na trailer ke snímku Století Miroslava Zikmunda

Trailer k dokumentu Století Miroslava Zikmunda | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy