Plzeňané vyrazili po stopách Hanzelky a Zikmunda. Chtějí zjistit, jak se za padesát let změnil svět

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
23. 4. 2018 11:08
Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha se rozhodli kráčet ve stopách slavné české cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund a vydali se na devítiměsíční výpravu po 32 zemích. Pod hlavičkou projektu Zikmund100 plánují zdokumentovat, jak vypadají dnes místa, která legendární cestovatelé navštívili v 60. letech minulého století. Stihnout by to chtěli do konce letošního roku, aby mohli příští rok v únoru u příležitosti 100 let od narození Miroslava Zikmunda otevřít v Plzni výstavu.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. | Foto: muzeum-zlin.cz

Na svou druhou cestu se nerozluční přátelé a již známí čeští cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vydali 22. dubna 1959 od budovy Autoklubu v pražské Opletalově ulici. Na výpravě je ve vozech Tatra 805 doprovodili ještě dva kolegové. Putování trvalo pět a půl roku a dobrodruzi projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

V jejich stopách se letos rozhodli kráčet dva cestovatelé z Plzně Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha. Svůj projekt nazvali Zikmund100, vyrazili na Velikonoční pondělí a projet celou trasu by chtěli do konce letošního roku. V den stých narozenin Miroslava Zikmunda, tedy 14. února 2019, by totiž na počest plzeňského rodáka rádi otevřeli výstavu porovnávající fotky legendárních cestovatelů s těmi svými.

Cestu si vytyčili společně s Národním technickým muzeem v Praze, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samotným Miroslavem Zikmundem. Vybrali tak 162 snímků, které budou sloužit jako vodítko pro retrospektivu.

Japonsko v 60. letech a dnes

"Naším cílem je cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda Euroasií po čtyřiapadesáti letech znovu zdokumentovat. Přivézt svědectví, nakolik se tehdejší svět změnil. Pokusíme se fotografovat ve stejných kompozicích, aby se kontrast dal porovnat co nejlépe," uvedli pro Český rozhlas.

Podle nich bude zajímavé především srovnání fotografií Japonska poválečných 60. let a dneška.

Zatímco Hanzelka a Zikmund používali kinofilmové a středoformátové přístroje, Vaňourek se Sochou mají k dispozici nejnovější technické výdobytky, jako 4K kamery či drony. Neoddělitelnou součástí jejich cesty je zveřejňování novinek na sociálních sítích a webových stránkách či lokalizace jejich aktuální polohy.

Plzeňští cestovatelé již za sebou mají několik výletů. Jak píšou na svém webu, procestovali Skalisté hory Kanady, střechu světa v Nepálu, deštné pralesy na Borneu, rozžhavenou Saharu, solné pouště Nevady a Kalifornie a trávili čas s mořskými cikány na ostrově Sulawesi, rybařili na Srí Lance nebo navštívili nebezpečnou savanu v JAR.

Cesta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka začala v Turecku, postupně plánují projet celkem 32 zemí. "Je to jednoduché. Letecky se dostaneme na ty základní body, přes moře poletíme jen letadlem, lodě by nás zdržovaly. No a pak - na koni, motorce, oslu, vlakem nebo pěšky," nechali se slyšet pro Český rozhlas Rádio Praha.

Změna plánu kvůli konfliktu v Sýrii

Plzeňští cestovatelé původně například zvažovali také návštěvu Sýrie, vzhledem k nedávnému bombardování Damašku však cestu do válečné zóny zrušili. Kvůli konfliktu museli pozměnit itinerář cesty a z Turecka vyrazili na Srí Lanku. Do Izraele, Jordánska a Libanonu se plánují vrátit zhruba za dva měsíce.

Hlavním podporovatelem projektu Z100 je město Plzeň. Kromě toho je podpořilo už zmiňované Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, dále Olympus, Český rozhlas Radiožurnál a časopis National Geographic Česko.

Z100 není prvním projektem zaměřeným na cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Stabilně se jim věnuje například cestovatel a režisér Petr Horký, cestovatel a spisovatel Miroslav Náplava či publicista Vladimír Kroc. Společně také vloni vydali knihu Století Miroslava Zikmunda, které předcházel stejnojmenný snímek.

Video: Podívejte se na trailer ke snímku Století Miroslava Zikmunda

Trailer k dokumentu Století Miroslava Zikmunda | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 9 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 28 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy