Planetu zachrání greenageři, vědí Britové

bh
26. 2. 2008 9:05
Mladí Britové berou změny klimatu vážně
Třídění odpadu berou teenageři jako samozřejmost. Ilustrační foto
Třídění odpadu berou teenageři jako samozřejmost. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Londýn - Kdo by měl stát v čele boje proti globálnímu oteplování a za zachování zelené planety? Podle britského průzkumu se vyplatí sázka na mladou generaci.

Plných 95 procent mladých do patnácti let má totiž obavy z globálního oteplování, více než polovina se o Zemi dokonce "velmi obává".

85 procent nezletilých Britů se pak domnívá, že by lidé měli v boji za klima planety být mnohem aktivnější. Jak poznamenala televize Sky News, z teenagerů se stali "greenageři".

Vyplývá to z průzkumu, který si nechal v Británii zpracovat dětský televizní kanál Nickelodeon v rámci kampaně Nick´s Big Green Thing.

Ta se formou zábavných klipů snaží o ekologickou propagaci pro nejmenší. Díky televizi se tak třeba již předškolní děti dozvědí, že se má třídit odpad, svítit úspornými žárovkami a není nutné všude jezdit autem.

"Průzkum prokázal, že děti chtějí pomáhat při vytváření stabilního životního prostředí pro budoucí generace," komentoval nadšení teenagerů ekolog David de Rothschild, kterého Světové hospodářské fórum jmenovalo jedním z "mladých globálních lídrů".

Zapálenost mladých Britů pro ekologii je po dlouhé době jedna z mála příznivých zpráv o teenagerech na ostrově. Ti totiž obvykle plní stránky novin spíše kvůli násilí a alkoholickým excesům.

Čtěte více: Britský lék na kriminalitu a násilí: dražší alkohol

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy