Bernardova kritika kampaně #MeToo zaujala NY Times. Češky jsou emancipované jen v práci, píše deník

Magazín Magazín
3. 5. 2018 16:31
Česká republika se zase jednou dostala na stránky The New York Times. Autorku známého amerického deníku totiž zaujal postoj českého pivovaru Bernard k celosvětově rozšířené kampani #MeToo. Humpolecký podnik se iniciativě na podporu sexuálně napadených žen vysmívá svou reklamou.
Stanislav Bernard
Stanislav Bernard | Foto: ČTK

"Svět se zbláznil. Držte se," píše se na pivním plakátu, na kterém je vedle ježibaby z Mrazíka i známý hashtag kampaně #MeToo.

The New York Times informuje o tom, že na příspěvek na Facebooku zareagovalo od loňské poloviny prosince téměř deset tisíc lidí.

#MeToo

Loni v říjnu vypluly na povrch skandály amerického producenta Harveyho Weinsteina. Od té doby se hollywoodské herečky postupně přidávaly k hnutí #MeToo, které vzniklo už v roce 2006 v Brooklynu. Na sociálních sítích odhalovaly rozsáhlost fenoménu sexuálního obtěžování.

"Kritici odsoudili užití snímku z filmu Mrazík jako sexistické a pohrdavé vůči rostoucímu globálnímu hnutí, které podnítily oběti sexuálního obtěžování," napsala redaktorka. A v další větě dodala, že to ale není nic neobvyklého vzhledem k předchozím reklamám pivovaru či obecnému postoji v české společnosti.

The New York Times citují neziskovou organizaci Nesehnutí, která pořádá každý rok anketu s názvem Sexistické prasátečko, poukazující na sexismus v reklamě, s tím, že Bernard bývá častým kandidátem.

V loňské anketě se pivovar Bernard dostal na 3. místo v hlasování odborné poroty za svou reklamu na černou dvanáctku. Na plakátu je polonahá černoška s popisem "Bernardova rotující pípa".

Bernard: Kampaň hraničí s hysterií

Stanislav Bernard označil kampaň #MeToo za patologickou, hraničící s hysterií. "Celá kampaň má jeden zásadní problém. Je ignorována presumpce neviny," citoval jej americký deník s dodatkem, že to Bernardovi údajně připomíná komunistickou éru.

"Pokud budeme takto pokračovat, mohli bychom se ocitnout v situaci, kdy se kluk bude bát pozvat holku na kafe a říct jí, že je krásná," řekl údajně také v rozhovoru.

Bernard #MeToo
Bernard #MeToo | Foto: facebook.com/bernard.cz

The New York Times píše, že Češi Bernarda na Facebooku podpořili. Nicméně spousta uživatelů jeho reklamu v komentářích odsoudila. "Pivo Bernard mám rád, ale tohle znevažování obětí sexuálního násilí je ubohé a trapné. Máte to zapotřebí?" píše jeden z lidí.

"Je to ubohé"

"Bernarde, měli byste se na marketingu zastydět za nedostatek kreativity, který vás dovedl k tak nízkému zesměšňování kampaně, která pro mnohé znamená opravdu hodně. Je to ubohé a je mi vás líto," napsala jiná žena.

"Způsobem, jakým je tato kampaň vedena, si zničíme i tu špetku spontánnosti mezi muži a ženami. A to značí nemocnou společnost," cituje novinářka Bernarda. Reklamy pivovaru jsou známé svou kontroverzí a bývají často předmětem diskusí o tom, co už je za hranicí etiky.

Americké noviny upozorňují také na to, že emancipace Češek se projevuje sice v zaměstnání a kariéře, ale už ne tolik v dělení domácích prací nebo péči o dítě.

V článku se také objevuje informace o studii Eurobarometru, podle kterého si tři čtvrtiny Čechů myslí, že nejdůležitější rolí ženy je starat se o děti. Redaktorka taktéž připomíná, že v Česku je druhá největší propast mezi platy mužů a žen v rámci Evropské unie. 

Podívejte se: Když nevíte, co je sexuální obtěžování a násilí, musí být těžké navazovat pracovní vztahy

Když nevíte, co je sexuální obtěžování a násilí, musí být těžké navazovat pracovní vztahy. Každý jsme vyrostli jinde a máme jinou výchovu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy