Bernardova kritika kampaně #MeToo zaujala NY Times. Češky jsou emancipované jen v práci, píše deník

Magazín Magazín
3. 5. 2018 16:31
Česká republika se zase jednou dostala na stránky The New York Times. Autorku známého amerického deníku totiž zaujal postoj českého pivovaru Bernard k celosvětově rozšířené kampani #MeToo. Humpolecký podnik se iniciativě na podporu sexuálně napadených žen vysmívá svou reklamou.
Stanislav Bernard
Stanislav Bernard | Foto: ČTK

"Svět se zbláznil. Držte se," píše se na pivním plakátu, na kterém je vedle ježibaby z Mrazíka i známý hashtag kampaně #MeToo.

The New York Times informuje o tom, že na příspěvek na Facebooku zareagovalo od loňské poloviny prosince téměř deset tisíc lidí.

#MeToo

Loni v říjnu vypluly na povrch skandály amerického producenta Harveyho Weinsteina. Od té doby se hollywoodské herečky postupně přidávaly k hnutí #MeToo, které vzniklo už v roce 2006 v Brooklynu. Na sociálních sítích odhalovaly rozsáhlost fenoménu sexuálního obtěžování.

"Kritici odsoudili užití snímku z filmu Mrazík jako sexistické a pohrdavé vůči rostoucímu globálnímu hnutí, které podnítily oběti sexuálního obtěžování," napsala redaktorka. A v další větě dodala, že to ale není nic neobvyklého vzhledem k předchozím reklamám pivovaru či obecnému postoji v české společnosti.

The New York Times citují neziskovou organizaci Nesehnutí, která pořádá každý rok anketu s názvem Sexistické prasátečko, poukazující na sexismus v reklamě, s tím, že Bernard bývá častým kandidátem.

V loňské anketě se pivovar Bernard dostal na 3. místo v hlasování odborné poroty za svou reklamu na černou dvanáctku. Na plakátu je polonahá černoška s popisem "Bernardova rotující pípa".

Bernard: Kampaň hraničí s hysterií

Stanislav Bernard označil kampaň #MeToo za patologickou, hraničící s hysterií. "Celá kampaň má jeden zásadní problém. Je ignorována presumpce neviny," citoval jej americký deník s dodatkem, že to Bernardovi údajně připomíná komunistickou éru.

"Pokud budeme takto pokračovat, mohli bychom se ocitnout v situaci, kdy se kluk bude bát pozvat holku na kafe a říct jí, že je krásná," řekl údajně také v rozhovoru.

Bernard #MeToo
Bernard #MeToo | Foto: facebook.com/bernard.cz

The New York Times píše, že Češi Bernarda na Facebooku podpořili. Nicméně spousta uživatelů jeho reklamu v komentářích odsoudila. "Pivo Bernard mám rád, ale tohle znevažování obětí sexuálního násilí je ubohé a trapné. Máte to zapotřebí?" píše jeden z lidí.

"Je to ubohé"

"Bernarde, měli byste se na marketingu zastydět za nedostatek kreativity, který vás dovedl k tak nízkému zesměšňování kampaně, která pro mnohé znamená opravdu hodně. Je to ubohé a je mi vás líto," napsala jiná žena.

"Způsobem, jakým je tato kampaň vedena, si zničíme i tu špetku spontánnosti mezi muži a ženami. A to značí nemocnou společnost," cituje novinářka Bernarda. Reklamy pivovaru jsou známé svou kontroverzí a bývají často předmětem diskusí o tom, co už je za hranicí etiky.

Americké noviny upozorňují také na to, že emancipace Češek se projevuje sice v zaměstnání a kariéře, ale už ne tolik v dělení domácích prací nebo péči o dítě.

V článku se také objevuje informace o studii Eurobarometru, podle kterého si tři čtvrtiny Čechů myslí, že nejdůležitější rolí ženy je starat se o děti. Redaktorka taktéž připomíná, že v Česku je druhá největší propast mezi platy mužů a žen v rámci Evropské unie. 

Podívejte se: Když nevíte, co je sexuální obtěžování a násilí, musí být těžké navazovat pracovní vztahy

Když nevíte, co je sexuální obtěžování a násilí, musí být těžké navazovat pracovní vztahy. Každý jsme vyrostli jinde a máme jinou výchovu. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy