Památky v plamenech: 20 známých staveb s podobným osudem jako Národní divadlo

hrz ČTK hrz, ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2021 16:42
Požár je vždy katastrofou, ten, který vypukl v Praze přesně před 140 lety - 12. srpna 1881 - byl katastrofou doslova národní - hořelo totiž budované Národní divadlo. Ještě nedokončená "zlatá kaplička", která rostla díky lidové sbírce i štědrému příspěvku císaře Františka Josefa I., vzplála zřejmě vinou neopatrnosti při dokončovacích pracích. Příčina požáru však dodnes není úplně objasněna.
Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Národní divadlo v Praze

12. srpna 1881 - Před plánovaným definitivním otevřením z velké části vyhořelo Národní divadlo v Praze. Po rekonstrukci bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1883. Národní divadlo bylo prozatímně otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Po několika dalších představeních se znovu uzavřelo a prováděly se dokončovací práce. Během nich došlo 12. srpna 1881 k požáru, který zničil střešní kupoli, hlediště i jeviště včetně opony od Františka Ženíška.

O příčinách požáru se dodnes vedou spory. Původní verze z něj vinila dva zámečníky, kteří letovali na střeše, později se expertízy přikláněly k úmyslnému založení. Požár Národního divadla každopádně Češi vnímali jako celonárodní katastrofu a za necelé dva měsíce vybrali peníze na nové divadlo. To bylo otevřeno 18. listopadu 1883.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy