Legenda mezi memy jde do dražby. Znáte příběh patronky otrávených Chloe?

pru ČTK pru, ČTK
24. 9. 2021 9:47
Její otrávený výraz už viděly na internetu stamiliony lidí. Chloe Clemová se stala senzací po tom, co se před osmi lety zatvářila ve videu své matky na YouTube. Fotografie s jejím legendárním výrazem se brzy staly senzací. Dnes je její matka prodává jako formu digitálního vlastnictví NFT, tedy non-fungible token. Jako majitelka virtuálního obrázku by na něm mohla vydělat desítky tisíc dolarů.
Legendární výraz malé Chloe vznikl před výletem do Disneylandu. | Video: Aktuálně.cz, Youtube/Lily & Chloe

V roce 2013 zveřejnila Katie Clemová, matka dvou holčiček Chloe a Lily, na YouTube video, ve kterém dětem oznamuje výlet do Disneylandu. Tehdy se v něm dvouletá Chloe nezapomenutelně zatvářila zrovna ve chvíli, kdy jí to matka nadšeně řekla.

Od té doby video získalo více než 20 milionů zhlédnutí a z fotografie s otráveným výrazem malé Chloe se stal internetový hit. Miliony uživatelů ho sdílely jako krátké animace, takzvané gify, s popisky k různým situacím ze života.

“Otevřela jsem tehdy Tumblr a ten byl plný výrazů Chloe,” uvedla Clemová z amerického státu Utah pro server BBC. “Bylo to strašně zvláštní a ohromující. Moje rodina a kamarádi mi začali posílat memy, kde byla moje dcera,” dodala. V roce 2013 server Buzzfeed označil malou Chloe jako “svatou patronku” sociální sítě Tumblr. 

Teď by za svůj legendární výraz mohla dnes již desetiletá dívka získat tisíce dolarů. Rodiče ho prodávají v aukci jako formu digitálního vlastnictví NFT za kryptoměnu ethereum, jejíž momentální hodnota se pohybuje v přepočtu kolem čtyř tisíc dolarů.

“Je to úžasná příležitost. Když třeba někde bude fanoušek, který její memy miluje, tak je zkrátka bude moct vlastnit,” uvedla Clemová. Peníze z prodeje by poté chtěla využít na podporu svých dcer při budoucím studiu na středních nebo vysokých školách.

NFT je zkratka anglického non-fungible token, česky nezaměnitelný token, tedy nezaměnitelný elektronický klíč. Je to digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá zcizit.

V posledních letech jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá, přičemž některé NFT se v aukcích prodaly i za několik milionů dolarů. Mohou to být buď jen digitálně vytvořená díla, nebo digitalizované verze skutečných děl. Je možné je darovat nebo s nimi obchodovat, ale není možné je pozměnit nebo rozmnožit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy