Odkud pochází pes? Podle nové teorie z Blízkého východu

Zahraničí Zahraničí
20. 3. 2010 14:45
Vědci si dodnes v pátrání po počátcích vývoje psů a jejich domestikace odporují
Foto: Reuters

Los Angeles - Vědci se stále nemohou shodnout na původu a vývoji zvířete člověku nejbližšímu. Psa.

Převážná většina teorií tvrdí, že počátky soužití lidí a psů sahají nejdále do doby před 40 tisíci lety a že prapředkem psů je euroasijský vlk šedý.

Nová studie amerických specialistů z Kalifornské univerzity, zveřejněná v časopise Nature, zpochybňuje tvrzení o tom, že člověk začal ochočovat psy pocházející z vlků na severovýchodě Asie.

Tým na základě analýzy geonomů psů a vlků z různých částí světa dospěl k názoru, že proces domestikace a jasného oddělení psů a vlků začal ve skutečnosti na Blízkém východě.

Tam prý byly genomy psů a vlků nejvíce podobné, což vede k domněnce, že první psi pocházejí právě z této oblasti. Respektive, že proces ochočení a šlechtění psů lidmi započal tady.

Odpovídají tomu prý i archeologické nálezy. Nejstarší ostatky psů pocházejí také z Blízkého východu a jsou přibližně dvanáct tisíc let staré.

Foto: Reuters

Autoři studie tvrdí, že zvířata původně začala doprovázet lidské lovce, protože se živila zbytky, které člověk ze své kořisti zanechával.

Postupně pak začali psi být na lidech závislí. S křížením psů pro svoji potřebu podle kalifornského týmu vědců lidé začali zhruba před patnácti tisíci lety. Zhruba ve stejné době, kdy vznikala první stálá lidská sídla.

Dlouho uznávanou teorii, že domestikace psa začala na východě Asie, zpochybnili už loni výzkumníci z Cornellovy univerzity. Analyzovali DNA psů na africkém kontinentě a zjistili, že pestrost vzorků je stejná jako ve východní Asii.

Z čehož vyvodili závěr, že nelze spolehlivě určit, kde a jak přesně došlo k prvnímu sblížení člověka a psa. Mohlo to být prý kdekoliv, kde se lidé usadili na jednom místě a žili tam vlci.

Tvrzení, že pes pochází z vlka opakované testy DNA víceméně potvrdily a žádný uznávaný vědec tento závěr nezpochybňuje.


 

Právě se děje

Další zprávy