Odkud pochází pes? Podle nové teorie z Blízkého východu

Zahraničí Zahraničí
20. 3. 2010 14:45
Vědci si dodnes v pátrání po počátcích vývoje psů a jejich domestikace odporují
Foto: Reuters

Los Angeles - Vědci se stále nemohou shodnout na původu a vývoji zvířete člověku nejbližšímu. Psa.

Převážná většina teorií tvrdí, že počátky soužití lidí a psů sahají nejdále do doby před 40 tisíci lety a že prapředkem psů je euroasijský vlk šedý.

Nová studie amerických specialistů z Kalifornské univerzity, zveřejněná v časopise Nature, zpochybňuje tvrzení o tom, že člověk začal ochočovat psy pocházející z vlků na severovýchodě Asie.

Tým na základě analýzy geonomů psů a vlků z různých částí světa dospěl k názoru, že proces domestikace a jasného oddělení psů a vlků začal ve skutečnosti na Blízkém východě.

Tam prý byly genomy psů a vlků nejvíce podobné, což vede k domněnce, že první psi pocházejí právě z této oblasti. Respektive, že proces ochočení a šlechtění psů lidmi započal tady.

Odpovídají tomu prý i archeologické nálezy. Nejstarší ostatky psů pocházejí také z Blízkého východu a jsou přibližně dvanáct tisíc let staré.

Foto: Reuters

Autoři studie tvrdí, že zvířata původně začala doprovázet lidské lovce, protože se živila zbytky, které člověk ze své kořisti zanechával.

Postupně pak začali psi být na lidech závislí. S křížením psů pro svoji potřebu podle kalifornského týmu vědců lidé začali zhruba před patnácti tisíci lety. Zhruba ve stejné době, kdy vznikala první stálá lidská sídla.

Dlouho uznávanou teorii, že domestikace psa začala na východě Asie, zpochybnili už loni výzkumníci z Cornellovy univerzity. Analyzovali DNA psů na africkém kontinentě a zjistili, že pestrost vzorků je stejná jako ve východní Asii.

Z čehož vyvodili závěr, že nelze spolehlivě určit, kde a jak přesně došlo k prvnímu sblížení člověka a psa. Mohlo to být prý kdekoliv, kde se lidé usadili na jednom místě a žili tam vlci.

Tvrzení, že pes pochází z vlka opakované testy DNA víceméně potvrdily a žádný uznávaný vědec tento závěr nezpochybňuje.


 

Právě se děje

před 43 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy