Fotky: Tak má vypadat hudba za 100 let. Melodie nahradí skřípání, hučení a lomození

Fotky: Tak má vypadat hudba za 100 let. Melodie nahradí skřípání, hučení a lomození
Pražská komorní filharmonie završila oslavy stého výročí založení republiky velmi netradičně. Po hudebních exkurzech do roku 1918, 1938, 1968 a 1988 se vydala do budoucnosti. A zkusila si představit, jak to bude s hudbou za sto let.
Hudbu 22. století pro ni zpracovaly tři výrazné osobnosti mladé české skladatelské generace - Petr Wajsar, Jan Trojan a Tomáš Reindl.
Nezvyklé a narušující hudební stereotypy bylo asi úplně vše, včetně "koncertního sálu", jímž byla Malá dvorana Veletržního paláce. V prvních řadách se mohlo dokonce pohodlně ležet na lehátkách. (Snímek je ze zkoušky, při představení již byla obsazená.)
Koncert zahájila hobojistka, tradičně zahrála koncertní "áčko", podle něhož ladí zbytek orchestru. Hobojové dlouhé áčko bylo jedním z mála klasických tónů, které večer zazněly.
Foto: Milan Mošna, Václav Hodina
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 12. 2018 16:46
Elektrické bedýnky, počítače, sem tam i klasické nástroje, které ale vyluzují zvuky, jež mohou být sluchu i duši nepříjemné. A pak taky klarinetisté jezdící výtahem, dechaři na ochozech Veletržního paláce a videomapping na zdech. Výrazné osobnosti mladé české skladatelské generace propojily své vize světa 22. století v unikátním site-specific projektu. Předvedli je 10. prosince ve Veletržním paláci. Podívejte se, jak to vypadalo.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy