Tajná podmořská města: Tohle objevil Charles Darwin

Foto: Reuters
jaz
30. 3. 2015 10:00
Britské muzeum hostí unikátní výstavu mořských ekosystémů, které jsou dnes ničeny změnami klimatu, nadměrným rybolovem a znečištěním.

Londýn – Přírodopisné muzeum v Londýně otevřelo v pátek 27. března novou výstavu s názvem Korálové útesy: Tajná podmořská města. Návštěvníkům nabídne bezprostřední kontakt s obyvateli podmořského světa, a to zvláště s korály.

Části útesů umístěné v 3,5 tisících litrů vody zahrnují téměř dva tucty živých druhů korálů, které vytvářejí společně se stovkami ryb unikátní ekosystém.

Záměrem autorů výstavy je ukázat návštěvníkům, jak moc jsou korálové útesy důležité pro lidstvo. "Korálové útesy se nacházejí v mělkých tropických vodách a jsou domovem téměř čtvrtiny všech živočišných druhů v moři. Přestože tvoří asi jen 0,1 procenta zemského povrchu, závisí na nich živobytí více než 500 milionů lidí," uvedli organizátoři výstavy.

Muzeum také představí sbírku zachovalých vzorků odebraných samotným Charlesem Darwinem během jeho expedic v letech 1831 až 1836. Návštěvníci mohou londýnskou výstavu navštívit do poloviny září letošního roku. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy