Stodolu v Českém ráji přestavěli na útulné bydlení. Je v něm kus naší duše, říká pár

Stodolu v Českém ráji přestavěli na útulné bydlení. Je v něm kus naší duše, říká pár
Opuštěná stodola stála v obci Branžež v Českém ráji. V pozadí stavby se tyčí skála, čelní stěna zase vyhlíží na hladinu rybníka.
Po celé délce stěny jsou velká okna, která nabízí výhled do krajiny a na hladinu rybníka.
K vnitřnímu členění prostoru majitelé využili kombinaci dřeva a dalších přírodních materiálů, jako je hlína nebo kámen. "Mám rád voňavou práci se dřevem a hlínou, v té stavbě je kus mé duše," říká Erben.
Přízemí je jedna velká společenská místnost.
Foto: Jan Erben
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 4. 2021 6:00
Při hledání společného bydlení Erbenovi natrefili na starou stodolu v Českém ráji. Do oka jim padlo hlavně místo, na kterém opuštěná stavba stála - v pozadí se tyčí mohutná skála a v předu se leskne hladina rybníka. Do rekonstrukce stodoly plné harampádí se dvojice pustila svépomocí. "Mám rád voňavou práci se dřevem a hlínou," říká mladý majitel, kterému s návrhem pomohl architekt Marek Burda.

Přestavba stodoly trvala tři roky. Z původní stavby zůstaly pískovcové zdi a krovy s trámy, které nepotřebovaly téměř žádný zásah. "Měl jsem jasnou představu a na projektování domu jsem se od samého začátku aktivně podílel, vymýšlel a kreslil," tvrdí Jan Erben. Manželé oslovili architekta Marka Burdu z Mladé Boleslavi, který navrhl současnou podobu stavby. Zachovává ráz krajiny, respektuje původní stavbu a využívá převážně přírodní materiály, podívejte se.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy