Stodolu v Českém ráji přestavěli na útulné bydlení. Je v něm kus naší duše, říká pár

Stodolu v Českém ráji přestavěli na útulné bydlení. Je v něm kus naší duše, říká pár
Opuštěná stodola stála v obci Branžež v Českém ráji. V pozadí stavby se tyčí skála, čelní stěna zase vyhlíží na hladinu rybníka.
Po celé délce stěny jsou velká okna, která nabízí výhled do krajiny a na hladinu rybníka.
K vnitřnímu členění prostoru majitelé využili kombinaci dřeva a dalších přírodních materiálů, jako je hlína nebo kámen. "Mám rád voňavou práci se dřevem a hlínou, v té stavbě je kus mé duše," říká Erben.
Přízemí je jedna velká společenská místnost.
Foto: Jan Erben
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 4. 2021 6:00
Při hledání společného bydlení Erbenovi natrefili na starou stodolu v Českém ráji. Do oka jim padlo hlavně místo, na kterém opuštěná stavba stála - v pozadí se tyčí mohutná skála a v předu se leskne hladina rybníka. Do rekonstrukce stodoly plné harampádí se dvojice pustila svépomocí. "Mám rád voňavou práci se dřevem a hlínou," říká mladý majitel, kterému s návrhem pomohl architekt Marek Burda.

Přestavba stodoly trvala tři roky. Z původní stavby zůstaly pískovcové zdi a krovy s trámy, které nepotřebovaly téměř žádný zásah. "Měl jsem jasnou představu a na projektování domu jsem se od samého začátku aktivně podílel, vymýšlel a kreslil," tvrdí Jan Erben. Manželé oslovili architekta Marka Burdu z Mladé Boleslavi, který navrhl současnou podobu stavby. Zachovává ráz krajiny, respektuje původní stavbu a využívá převážně přírodní materiály, podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy