Vila v Aši je upomínkou na zašlou slávu textilek. Dva roky chátrá, teď je na prodej

Vila v Aši je upomínkou na zašlou slávu textilek. Dva roky chátrá, teď je na prodej
Ministerstvo kultury ji v roce 2015 prohlásilo kulturní památkou. Je výdobytkem doby, kdy město vzkvétalo díky majitelům tamních textilek, kteří si v pohraničí stavěli svá honosná rodinná sídla a přispívali na společenský, urbanistický i kulturní rozvoj města.
Ornamenty jsou také na dveřích a klice.
Na stěnách jsou původní emblémy pravděpodobně inspirované římskou bohyní krásy a smyslnosti.
V reprezentativní místnosti prvního patra je krásně štukovaný strop.
Foto: ÚZSVM
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 1. 2021 6:00
Koncem 19. století bylo město Aš na Karlovarsku centrem textilního průmyslu. Továrny na látky či koberce v něm mělo několik německých rodin, které svůj úspěch a bohatství dávaly znát stavbou honosných rodinných sídel. Patřil mezi ně i továrník Gustav Geipel, majitel vily v duchu romantizujícího historismu poblíž centra. Postavit ji nechal před 130 lety, a byť mu ji lidé záviděli, dnes je prázdná.

Vila, kterou od 50. let vlastní stát, byla v posledních letech sídlem Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. Od roku 2019 je prázdná, staré trámy pojídá dřevokazná houba a sklepy ničí vlhkost. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chce teď vilu prodat v aukci

Elektronická aukce na prodej Geipelovy vily začne 27. ledna a minimální cena je stanovena na 8 000 200 korun. "Věříme, že se nám pro tuto jedinečnou a lukrativní nemovitost podaří najít nového majitele, který jí vdechne nový život," říká mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Nahlédněte s námi dovnitř.

 

Právě se děje

Další zprávy