Tajemství Troškovy Rusalky. Tak vypadá zákulisí slavné opery

Operní představení Rusalka
Pohled z jeviště se obyčejnému návštěvníkovi opery jen tak nenaskytne. Tři patra lóží zdobených sochami a nástěnnými malbami korunuje zlatý lustr, který se původně před každým představením stáhl dolů, kde na něm zapálili svíčky. Dnes je samozřejmě plně elektrifikovaný.
Před každou inscenací nastupují na scénu nejprve kulisáci, kteří vytvoří scénu daného operního kusu, a rovněž osvětlovači. Postupně se také začínají scházet hudebníci v takzvaném orchestřišti a ladí své nástroje.
Rusalka je pohádková opera plná velkolepých kulis a krásných kostýmů. Proto každý účinkující začíná svou proměnu v nadpřirozenou bytost právě u vlásenkářek. Ty se starají o líčení i paruky, pokud tedy nemají zpěvačky své vlastní dlouhé vlasy, jak je tomu v případě hlavní postavy Rusalky. Tu zpívá nově Alžběta Poláčková, která naskočila do inscenace po devíti letech od její premiéry.
Spolu s Rusalkou se v maskérně líčí i Veronika Hajnová. "Myslím si, že Troška vlastně nechtěl čarodějnici, ale lesní žínku," komentuje Veronika své líčení, jež z ní opravdu nedělá typickou ježibabu, která má na svědomí tragický konec celého příběhu.
Foto: Jakub Plíhal
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
20. 9. 2014 10:51
Podívejte se za zavřené dveře Státní opery. Jak probíhají přípravy na představení a kdo se skrývá v kostýmech nadpřirozených postav?

Praha Státní opera Praha je 126 let stará budova s nezaměnitelnou neorokokovou výzdobou a klenutými stropy, které obdivují návštěvníci všech představení.

Za zakódovanými dveřmi se ale nachází úplně jiný svět, který je stejně působivý jako ten na jevišti. V dokonale odhlučněném zákulisí jsou po chodbách slyšet hlasy rozezpívávajících se zpěváků, v šatnách se protahují baletky a vlásenkářky dělají z lidí Rusalku, prince nebo ježibabu.

Podívejte se, jak vypadá známá česká opera Rusalka z trošku jiné perspektivy.

 

Právě se děje

Další zprávy